Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Со оваа волотилност, повеќе е Buy today, Sell today maybe tomorrow.

Интел денес растури, 40% добивка за еден ден.
Честитки за тебе. А Интел ако разбие 30 се надевам нема да трчаш по него експоненцијално кога ќе почне да расте.
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
Ја не мислам дека кризава ја забави идеата, туку претходната криза ја создаде. Некој поверува дека грото од луѓето уживаат да функционираат онлајн, физички изолирани и да се социјализираат ко дебили. Ама ете не било тоа толку раширено.
Колку и да е фаил тој проект, сепак мислам дека мета е потценета. Не дека отиде all in на таа идеа, нивните core продукти си функционираат добро. Практично нема конкуренција.
Не тргнувај од себеси, туку од психологијата на авериџ Џо.
Сигурен си за болдираното?
A picture is worth a thousand words.

П.С. Башка ќе бидат со кул цвикери :)

111.jpg
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Ќе има краш мора да има рецесија дали ќе има беар маркет рели најверојатно ќе има кога колкаво не се знае. Ама не е паметно да се тргува лонг на беар маркет рели. Ќе отоврам лонг позиции на снп и насдак ама не сега уште е рано.
Јас не сум многу писмен, но PLS стори абер кога ќе е времето да мрднам и јас малку. Ќе ти бидам благодарен.
Како влегов во светов така фати криза, к'смет мој. :-(

Позз
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас не сум многу писмен, но PLS стори абер кога ќе е времето да мрднам и јас малку. Ќе ти бидам благодарен.
Како влегов во светов така фати криза, к'смет мој. :-(

Позз
Купи си ГЛД и свркај. Заеби СнП и НАСДАК. Не купувај фирми и недвижности сега.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Никако не можам да добијам пермисии на ИБКР за options. Сакам да продавам covered calls за една акција, и џабе, што и да направам истото

Based on some of the information you have provided in your Financial Profile, you do not currently meet the criteria to trade product.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Никако не можам да добијам пермисии на ИБКР за options. Сакам да продавам covered calls за една акција, и џабе, што и да направам истото

Based on some of the information you have provided in your Financial Profile, you do not currently meet the criteria to trade product.

Лажни малку таму околу искуството и инкомот за да си елиџибл да аплицираш за дозвола да тргуваш. Види линк погоре
Автоматски споено мислење:

FrXmr4TWIBkyf2I.png

Наметнатите QT од март 2022 можеме церемонијално да ги испратиме во историјата. 300 билиони се веќе пуштени назад во системот со шо ова е само почеток и постпондирање во решавањето на проблемите. Во иста мера е одлична прилика да се направат многу пари во перидот шо следи пошо берзите ќе одат нагоре. Сакам да ви разјаснам на сите кои ме перцепирате поинаку. Ракетите и навивањата шо ги артикулирам ги праам со горка кнедла пошо ја сфаќам трулоста на хајпот и евентуалното разочарување шо следи после тоа. За жал многу жртви ќе понесе сево ова пошо целиот систем е крукд'. Јас само опортунистички играм по нивните правила.

#AMD 9% раст во еден ден наспроти целата пропаст шо ја видовме у 24 саати. Па ни во 2021ва немаше волку самодоверба

ОДИМЕ ТУ Д ТООП!!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974

Лажни малку таму околу искуството и инкомот за да си елиџибл да аплицираш за дозвола да тргуваш. Види линк погоре
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 371964

Наметнатите QT од март 2022 можеме церемонијално да ги испратиме во историјата. 300 билиони се веќе пуштени назад во системот со шо ова е само почеток и постпондирање во решавањето на проблемите. Во иста мера е одлична прилика да се направат многу пари во перидот шо следи пошо берзите ќе одат нагоре. Сакам да ви разјаснам на сите кои ме перцепирате поинаку. Ракетите и навивањата шо ги артикулирам ги праам со горка кнедла пошо ја сфаќам трулоста на хајпот и евентуалното разочарување шо следи после тоа. За жал многу жртви ќе понесе сево ова пошо целиот систем е крукд'. Јас само опортунистички играм по нивните правила.

#AMD 9% раст во еден ден наспроти целата пропаст шо ја видовме у 24 саати. Па ни во 2021ва немаше волку самодоверба

ОДИМЕ ТУ Д ТООП!!
АМД е -50% од АТХ мало рели не е пролет. Ќе оди во дебел минус за време на официјалната рецесија.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
AMD_2023-03-17_14-16-13.png

Еве малце ,,техникалии'' околу АМД. Иако РСИ моментумот е нескротлив моментално на 96$ имаме прв голем резистанс во зелена точка 1 (нагорен трендлајн + конфирмација преку линеарна регресија). Ако премости денес втор мејџор резистанс е 104$ каде ставам шорт позиција фор шр. Денес не чепкам нишо пошо short strangle-oт ми е потепан, тимб АМД :)
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
DAX се здроби
Вајстина се здроби.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Како што банките паѓаат, златните ETFs се засилуваат.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
META_2023-03-17_19-22-22.png

Еве ви пропоусал за добрар потенцијален винер. Мета во последни 5 години после секое драстично зголемување на цената (над 70 RSI) има авериџ пул бек од 13,64%. После настаните околу Тик-ток како и воопшто релито шо го гледавме изминатите денови, очекувам корекција во наредниов период онолку колку за авериџот до 177$. Е тука јас сум веќе лонг пошо наредна станица е затворање на мега гапот 250-290 $.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како што банките паѓаат, златните ETFs се засилуваат.
Злато растура но може и Биткоин да изненади. Но златото е најбезбедно. ГДХ +5% вчера.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom