Траги од 20 век

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Може имало и нешто што повеќе ќе ни се задржи во уво, но во зависност од околината во која сме растеле, музиката во голема мера ги обликувала нашите животи. Поготово за нас, кои сме растеле во 20 век, растеретени од товарот кој го имаат модерните деца.
Автоматски споено мислење:

Еве ќе почнам со Art of Noice.



Кој го знае Max Headroom?


featuring Tom Jones





Легендарниот Geter Gunn



 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Ќе продолжам со The Blues Brothers филм кој сум го гледал безброј пати и ми има голема трага оставено во однос на музиката:

повторно Peter Gunn











Најбоље интро евер.








 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Ќе продолжам со звуците од Скопје 89-90 или диско почетоците на тогаш новата генерација. Залез на Огниште, Денис и Панорама и раѓање на Мусандра и Малибу. Еве од прилика што пуштаа.



















На кој му текнува, нека ме надополни.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Следно ... диско животот 90-91-92 се пресели во МНТ или како го викаа opera house дури ена веко има песна напишано за дискотеката. Штета што неможам да ја најдам на нет. Идеше вака некако: Дунав не е плав ни убав, само лаже Штраус, покрај него нема диско ко опера хаус.
Таму веќе почнаа да се разликуваат повеќе групи на љубители на музика. Сега ќе видиме кој е едниот кој поради некоја причина беше наменет за шутките :)

BTW, МНТ беше цело во стилот на depeche mode.












баш оваа верзија:








И нема место за омилената моја песна од U2 која и не ја пуштаа толку често, но ми беше омилена ради тоа што ме подсеќаше на девојката која ми го разигра срцето :)
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Колку ли бедно изгледа новиов век :)
Треба една цела тема за Запа можеби :)


 

Kajgana Shop

На врв Bottom