Топењето на глечерите поволно за климата на земјата

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.580
Поени од реакции
2.583
Според теоријата на Кен Смит, научник вработен во поморскиот истражувачки центар во Мус Лендин во Калиф (западен брег на С. Америка) -

“Сантите мраз море да се земат во предвид како олеснувачи на климатската неприлика во која моментално сме, и колку повеќе санти мраз се создаваат од глечерите, повеќе јаглерод диоксид ќе биде повлечен од атмосферата.”

Накратко објаснета неговата теорија е следна:

Во водата која се наоѓа во мразот на сантите мраз има голема количина на елементарно железо кое со топењето на мразот се ослободува во океански води сиромашни со тој метал. Понатаму од ослободеното железо кое се таложи на дното на океанот/морето до каде што стигнало се поттикнува развојот на планктони и алги за чие нормално функционирање е потребен јаглерод диоксидот кој го земаат од атмосферата.

повеќе за статијата
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
1.056
Сепак, нема да е крај на светот :helou:
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.479
Поени од реакции
598
Истите санти мраз се живеалишта на поларните мечки... пингвини... и други животни..
мислите на нив.. или само на човекот?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.729
Поени од реакции
7.548
Истите санти мраз се живеалишта на поларните мечки... пингвини... и други животни..
мислите на нив.. или само на човекот?
Како прво, глечерите не се топат масовно.
Всушност, зимава беше регистрирана најголема количина на мраз во последниве неколку децении. Нема никави докази дека има масовно топење на глечерите и затоплување на планетата.

Како второ, поларните мечки (а и пингвините) се одлични пливачи, така да кога ќе видиш слика од поларна мечка сама на мало парче мраз, верувај дека ништо не и станало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom