Телефонска телепатија

Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Д-р Rupert Sheldrake води експерименти кои бараат да се утврди дали постојат необјасниви телепатски појави при користење на телефонот.

Експериментите се изведуваат во рамките на Trinity - универзитет во Кембриџ и се темелат на “честиот“ феномен на свеста кога некој ќе не повика откако сме помислиле на таа личност.

Во истражувањето учествувале испитаници од кои била побарана листа на неколку блиски луѓе.
На тие блиски луѓе им било побарано да го повикаат испитаникот кој требало да погоди кој го бара. Статистички, бројот на точни нагаѓања се движи далеку од очекуваните податоци за чиста веројатност.
Поради недостатокот на контрола и мал број од испитаниците (околу 60) кои се пријавиле, постојат одредени сомневања. Скептиците имаат направено сличен експеримент со различен резултат кој беше оспорен од д-р Sheldrake.

Што мислите за овој експеримент и кои се вашите искуства со слична "интуиција"?

Видео:

 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
Жива вистина. мене калишта ми е омилено место, одам таму често и пијам пред кооперација. баш си мислев кога пак ќе одам таму и одма после тоа го видов овој пост, директно од калишта.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Koa kje vidam deka e banned ted talk, znam deka TED se pokajale sho go viknale za glupostite sho gi kazhal. Honestly.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Жива вистина. мене калишта ми е омилено место, одам таму често и пијам пред кооперација. баш си мислев кога пак ќе одам таму и одма после тоа го видов овој пост, директно од калишта.
Бате ич не си инвентивен и слободоумен. Треба малку повеќе да уживаш во животот настојувајќи секогаш да бидеш при себе.
Санким тој експериментот шо го праевме со голубите не докажа дека они заеднички летаат за да не се изгубат како хајв мајнд. Исто и мравките за поорганизирано просото да го собираат.
Јунг нели рекол дека и луѓето се дел од колективно несвесно, баш како хајв мајнд.
Се си има логика кога ќе ги поврзеш работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom