Тајната на добрата пица

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Убо им кажа мајсторе. И јас како тебе пица без сертификат од Наполи не јадам. Прво сертификатот го барам, после седнувам да јадам.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Затоа и не така ретко луѓето лошо реагираат на гастрабајтерите. Ние тука за се сме за жалење.

Јас не знам каков сертификат имаа Густо ама после првото јадење на наполитана таму, не порачав веќе.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.964
Поени од реакции
14.714
Имав една рецепта на времето,беше премногу добра и пицата се обликуваше во форма на риба.Се препрлетуваа ремчина а наместо очи се редеа маслинки.Пицата е од затворен тип(калцоне),ама рецептот беше мнопгу добар.за жал рецептот ми остана кај `еден човек` со кој одамна немам дил
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
Kako sto kazav,ne mi bese poentata nekogo da navredam ili pak da se pravam vazen!
Tuku da vi pomognam da si napaaite po doma ubava i vkusna pizza.

Za dobra pizza vo treba :
1. Sporet ili pecka sto peci najmalku so 400Stepeni. Jas koristam modifikuvana Pecka kako OVAA (Klik)
2. Vo Testoto ne odi. Maslo,Mleko ;Sejker i sto uste ne ti znam kakvi glupost.
3. Prava Napoleatana se pravi samo so Sos od Domati i Mozzarella
4. Pizzata MORA da bidi pecena (Original Napoleatana 90 Sec. ) ,a doma i do 2-3 Minuti se Ok.
Eve vi video od istata Pecka kako i mojata pa gledajte na vremeto za kolku se peci pizza.
https://www.youtube.com/watch?v=lYLuZ1Dw39c&hd=1 ili pak ova:
https://www.youtube.com/watch?v=nLvJwcE1A70&hd=1


Za CafeDelMar proveri si na stranava:
http://www.pizzanapoletana.org/showassoc_eng.php?id=262

A edna Pizza da se narekuva Napoleatana mora spored EU Zakonot od pred nekolku meseci da gi ispolnuva uslovite od linkov pogore!

E sea sto narodecov na sekoe lepce sto e premackano so Sunka,Pecurki ,Maslinki so raduva i mu e vkusno e druga rabota.

Moite Pizzi izgledaat kako ovie:
https://www.youtube.com/watch?v=akmjnhb9pcc&hd=1
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Според мене тајната на добрата пица е убавото тесто и млечниот кашкавал.
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
За добра пица треба гладен стомак и добар кечап.
И јас исто така,ако нема сертификат не седнувам да јадам.Се мислам дека во грлото ќе ми застане пицата;)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
7
Кулен, Кашкавал, Мајонез, Печурки и тестото да крцка печено убо а не леб да јадиме дебело хехехехе врв!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.683
Поени од реакции
5.708
За добра пица треба гладен стомак и добар кечап.
И јас исто така,ако нема сертификат не седнувам да јадам.Се мислам дека во грлото ќе ми застане пицата;)
Zalosno!
Imas nekogas probano pizza sama da pravis? Sigurno ne!
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Zalosno!
Imas nekogas probano pizza sama da pravis? Sigurno ne!
Не,јас не готвам.Мене ми носат дома,значи од Доминос секој ден нарачувам пошто не знам сама да си направам.Како тоа ? Јас строго сертифицирани пици јадам,од обичните и домашните исфрлам алергија по врат,гради,препони....жалосно стварно :confused:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А ние што немаме таква печка што да правиме? :(
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Ај без мудрување и обвинување. Споделете што знаете и другите да научат, не како жени на чешма.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Mnogu pica majstori ja krijat svojata tajna. Sto pobogata ja napravis toa poubava ke bide :) mlecen kaskaval e top za pizza. Inace slusnav mesto seker nekoj med staval vo testo. Probal nekoj za med da stavi?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јас често правам тесто со мед, не само за пица туку и воопшто. Многу е помеко тестото.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Сте пробале за тесто за пица?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Тајната е во вештината за месење. Мајсторот треба да умее добро да го меси тестото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom