ТОМОС за Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, Јустинијана Прима

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Притисокот за менување на името на МПЦ-ОА продолжува, само што денес нема кој да известува за тоа.
Игрите стануваат опасни, не завршува само со вербални закани ами изгледа се оди многу подалеку, пред некој месец бевме сведоци на јавен линч, демек сите биле потресени за убиствата, не можеле да спијат од што биле потресени.
Се покажа дека се тоа добро платени тролови кои имаа за цел ДЕХУМАНИЗАЦИЈА и сатанизирање на веќе однапред осудени лица, се разбира без судење, како што и доликува на една демократска држава.

Ова вест говори доволно за оние кои ги следат работите...


МПЦ-ОА треба да добие име ПЦ на СеверЏганистан, очекувам СС-трупоите да се активно вклучат во промоцијата за добивање на Томос од Константинопол.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.958
Поени од реакции
4.129
Притисокот за менување на името на МПЦ-ОА продолжува, само што денес нема кој да известува за тоа.
Игрите стануваат опасни, не завршува само со вербални закани ами изгледа се оди многу подалеку, пред некој месец бевме сведоци на јавен линч, демек сите биле потресени за убиствата, не можеле да спијат од што биле потресени.
Се покажа дека се тоа добро платени тролови кои имаа за цел ДЕХУМАНИЗАЦИЈА и сатанизирање на веќе однапред осудени лица, се разбира без судење, како што и доликува на една демократска држава.

Ова вест говори доволно за оние кои ги следат работите...


МПЦ-ОА треба да добие име ПЦ на СеверЏганистан, очекувам СС-трупоите да се активно вклучат во промоцијата за добивање на Томос од Константинопол.
За МПЦ-ОА доаѓа време за трезнење, после почентиот занес дека еве, само што не не‘ признале сите помесни Цркви...аман!

Сега, Г.Г. Стефан и Синодот нека се забављаат со обидот за барење дозвола за користење на придавката „македонска„ со сите помесни Цркви, кои говорат грчки јазик, како што папата Вартоломеј и‘ препорача на „...Црквата од Охрид...„.

А тие се: Грчката, Кипарската, Цариградската и Ерусалимската. За нивните дијаспори, да не прајме муабет...

На здравје томосот!....
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Уф, овие одлучиле да ја укинат и МПЦ-ОА!


Сега Владици кои цврсто стојат на ставот МПЦ-ОА ќе бидат прогласени за шпијуни на Путин.
Мислев дека им снемало идеи ама овие (ЕУСА заедно со нивната екипа во Севертџганистан) да ти биле вистински експерти.

П.С.
Кој е овој М. Ѓуровски има ли некој повеќе инфо за копуков?
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
577
Поени од реакции
1.196
Зашто не ја признавате Украинската православна ц'рква? Сами знаете како е.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.958
Поени од реакции
4.129
Зашто не ја признавате Украинската православна ц'рква? Сами знаете како е.
Дај објасни „...како е...„.

Како е да се биде непризната Црква? Од кого? Од Вартоломеј?...:icon_lol:

Што се однесува во ПЦУ, и тука Вартоломеј прави упад во туѓа надлежност. Само погледни што значи кратенката „ПЦУ„ и ќе (у)видиш дека истатата таа „финта„, Вартоломеј ја користи и за Македонската помесна Црква, која според Вартоломеј не е „македонска„ туку е „Црквата од Охрид„...:facepalm:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Дај објасни „...како е...„.

Како е да се биде непризната Црква? Од кого? Од Вартоломеј?...:icon_lol:

Што се однесува во ПЦУ, и тука Вартоломеј прави упад во туѓа надлежност. Само погледни што значи кратенката „ПЦУ„ и ќе (у)видиш дека истатата таа „финта„, Вартоломеј ја користи и за Македонската помесна Црква, која според Вартоломеј не е „македонска„ туку е „Црквата од Охрид„...:facepalm:
...не е тој тука да “појаснува“ ами да поставува прашања. :yid:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Околу Фанариотите и нивното делување во Македонија и помеѓу Македонците.
Има интересни погледи, некои и добро аргументирани, делувањето на фанариотите никогаш не застанало или нема да застане... упорно промовираат преку свои копитари дека бил потребен томос од Цариградската за да било целосна афтокефалноста на МПЦ-ОА-Јустинијана Прима

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.958
Поени од реакции
4.129
Околу Фанариотите и нивното делување во Македонија и помеѓу Македонците.
Има интересни погледи, некои и добро аргументирани, делувањето на фанариотите никогаш не застанало или нема да застане... упорно промовираат преку свои копитари дека бил потребен томос од Цариградската за да било целосна афтокефалноста на МПЦ-ОА-Јустинијана Прима

Од кај ти е зачуденоста за потребата од давање томос и од Вселенската од Вартоломеј?

Па токму критичарите со право велат дека Вартоломеј глуми источен/православен папа, а Вселенската патријаршија, однсоно самиот Вартоломеј, смета дека токму таа е фактор кој дели томоси и „благословува„ основање на нови Цркви.

Вселенската патријаршија е само историско сеќавање, Црква која има само историска улога и чест, која во реално време нема никаква моќ, затоа што по падот од Цариград, Руската Црква ја превзема улогата на фактор во православниот Свет, така да ако некој треба да дели томоси, тоа е Руската помесна Црква, како „трет Рим„.

И конечно, уште од кого и уште колку томоси треба да добие МПЦ-ОА за да биде „доволно признаена„ меѓу православните помесни Цркви?...
 
Член од
14 септември 2010
Мислења
216
Поени од реакции
251
Каква клапа се овие кликава што пробуваат да го оцрнат Партение и сите нормални луме во МПЦ. Екипа се Палчо, владиката Петар кој е познат удбаш и конспираси ретарди кои слепо им веруваат
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Од кај ти е зачуденоста за потребата од давање томос и од Вселенската од Вартоломеј?

Па токму критичарите со право велат дека Вартоломеј глуми источен/православен папа, а Вселенската патријаршија, однсоно самиот Вартоломеј, смета дека токму таа е фактор кој дели томоси и „благословува„ основање на нови Цркви.

Вселенската патријаршија е само историско сеќавање, Црква која има само историска улога и чест, која во реално време нема никаква моќ, затоа што по падот од Цариград, Руската Црква ја превзема улогата на фактор во православниот Свет, така да ако некој треба да дели томоси, тоа е Руската помесна Црква, како „трет Рим„.

И конечно, уште од кого и уште колку томоси треба да добие МПЦ-ОА за да биде „доволно признаена„ меѓу православните помесни Цркви?...
Го погледна видеото?
Според моето гледање на работите на МПЦ-ОА не и потребен ниту еден дополнителен томос.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.958
Поени од реакции
4.129
Го погледна видеото?
Според моето гледање на работите на МПЦ-ОА не и потребен ниту еден дополнителен томос.
Не го погледнав видеото...треба да одвојам 1 саат од животот за да го гледам.

За мене е доволно што сум дел од МПЦ-ОА па ако е до мене, сметам дека и до сега на МПЦ не и‘ требаше ничиј томос...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Не го погледнав видеото...треба да одвојам 1 саат од животот за да го гледам.

За мене е доволно што сум дел од МПЦ-ОА па ако е до мене, сметам дека и до сега на МПЦ не и‘ требаше ничиј томос...
Сметаш тоа што си дел од МПЦ-ОА те прави компетентен соговорник за темата околу томосот?
Сите верници во МПЦ-ОА за себе имаат високо мислење, но тоа не значи дека ги прави компетентни соговорници на темата томос и МПЦ-ОА-Јустинијана Прима едноставно ги немаат потребните детали и сознанија, па најчесто се жртви на Партение и таквите ликови.

околу томосот, како и за многу други работи не си во право.
Томосот за признавање на МПЦ-ОА од страна на СПЦ беше потребен од една едноставна причина.
СПЦ до овој томос го спореше постоењето на Македонците а со неговото издавање конечно еден од нашите соседи Република Србија застана рамо до рамо и Македонците ги смета за еднакви, што не е случај со останатите соседи.

Е сега ако ти и други, како тебе, го минимизираат значењето на Томосот за МПЦ-ОА и Македонците само создава сомнвање и може да се толкува дека имаш скриени мотиви и дека всушност не ти е страно негирањето на Македонска црква и Македонски народ.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.185
Сметаш тоа што си дел од МПЦ-ОА те прави компетентен соговорник за темата околу томосот?
Сите верници во МПЦ-ОА за себе имаат високо мислење, но тоа не значи дека ги прави компетентни соговорници на темата томос и МПЦ-ОА-Јустинијана Прима едноставно ги немаат потребните детали и сознанија, па најчесто се жртви на Партение и таквите ликови.

околу томосот, како и за многу други работи не си во право.
Томосот за признавање на МПЦ-ОА од страна на СПЦ беше потребен од една едноставна причина.
СПЦ до овој томос го спореше постоењето на Македонците а со неговото издавање конечно еден од нашите соседи Република Србија застана рамо до рамо и Македонците ги смета за еднакви, што не е случај со останатите соседи.

Е сега ако ти и други, како тебе, го минимизираат значењето на Томосот за МПЦ-ОА и Македонците само создава сомнвање и може да се толкува дека имаш скриени мотиви и дека всушност не ти е страно негирањето на Македонска црква и Македонски народ.
Таксист пушти таксиметар и додека ме возиш и ни проаѓаат километрите под нозе онака успат кажи ми каде е Светиот Дух у целава прича..Не знам Христос во кое евангелие зборуваше за томосите и нивното значење..Во години сум и почнав да заборавам,потсети ме..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom