Старословенски Слики

Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Ми личат на слики за Wallpapers многу делуваат некако нереално.Како слики за некои богови.А уствари нели биле обични сељаци\номади.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Неуки словени сељачишта, што разбира таа проста маса од Римска Империја, доаѓа со овците и освојува. :pos2:
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Хехе Словени... авторите на сликите мора да имаат бујна фантазија !
Јас пак се чудев од каде Толкин добивал инспирација...
Епа тоа ти е кога имале многу бујна фантазија во митологијата после тоа мора да се наслика од уметниците, инаку еве и од мене некоја слика да не речете после јас не сум ставил....


Еве и оваа посебно е добра.... дека нешто инспирација спомна.... :smir:

 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Епа тоа ти е кога имале многу бујна фантазија во митологијата после тоа мора да се наслика од уметниците, инаку еве и од мене некоја слика да не речете после јас не сум ставил....
Абе се фино лепо, митологијата е преубава работа посебно Хеленската (знак прашалник дали е Хеленска, официјален назив е Хеленски ама се знае дека има премногу влијанија од Источните митологии).

Таа словенска митологија е пандан на Хеленската (по мое Балканската, античката).

Митологијата е баче многу убаво нешто, ако навлеземе подлабоко во неа ќе видиме многу прашања кои го мачат човештвото до ден денес !
:)
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Хаха,царе тебе за у школо ти треба ова или онака ти се свиџа се што е поврзано со словенството? :)
Не бе не ми треба ова за школо чисто из љубави, дека читам за Словените на интернет и интересно ми е слики да иам на компјутер поврзано со нив и затоа. Инаку плуш башка тоа што ние сме нивни културолошки, јазични и крвни наследници. :smir:

А сите народи и цивилизации во некој период биле номади и немале високо развиени култури ама затоа ние Словените во одреден период од развитокот на Словенската цивилизација сме имале развиена култура.

Значи кажи им на тие горе што зборе против Словените да не зборат многу дан ги скинам! :duel:

--- надополнето ---

Неуки словени сељачишта, што разбира таа проста маса од Римска Империја, доаѓа со овците и освојува. :pos2:
Не се твојте предци Словените сељачишта и проста маса туку ти си тоа, дека не знаеш да разговараш а плус темава е за слики и не за да кажуваш навреди против некој.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Не бе не ми треба ова за школо чисто из љубави, дека читам за Словените на интернет и интересно ми е слики да иам на компјутер поврзано со нив и затоа. Инаку плуш башка тоа што ние сме нивни културолошки, јазични и крвни наследници. :smir:

А сите народи и цивилизации во некој период биле номади и немале високо развиени култури ама затоа ние Словените во одреден период од развитокот на Словенската цивилизација сме имале развиена култура.

Значи кажи им на тие горе што зборе против Словените да не зборат многу дан ги скинам! :duel:

--- надополнето ---Не се твојте предци Словените сељачишта и проста маса туку ти си тоа, дека не знаеш да разговараш а плус темава е за слики и не за да кажуваш навреди против некој.
А супер.Инаку има зилион теми по форумов за Словените така да овде не мора и овде да се соли памет за тоа што биле и какви биле.Овде ќе ставаме парчиња уметност од словенските народи поврзани со нив и нивното минато. : peace :

Еве нешто од моја рака изработено.Слава Роду! :) 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не се твојте предци Словените сељачишта и проста маса туку ти си тоа, дека не знаеш да разговараш а плус темава е за слики и не за да кажуваш навреди против некој.
Па кажи ми кои се тие словени сеуште не знам, кој им е водачот кој ги донел на балканот, како успеале да ја поразат римската империја толку прости сељачишта како што се тврди во општо прифатените истории... затоа ти се исмејувам на темава и барања за слики зашто е смешка жива целава приказна со Словените. Едни диви Бугари па знаат кој им е водач а словениве пола Европа што ја освоиле еден нема. :(
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
А супер.Инаку има зилион теми по форумов за Словените така да овде не мора и овде да се соли памет за тоа што биле и какви биле.Овде ќе ставаме парчиња уметност од словенските народи поврзани со нив и нивното минато. : peace :

Еве нешто од моја рака изработено.Слава Роду! :)Брат ова повеќе личи на ДАМ ДАМ него на словен

2564411120_e2d321b098.jpg
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
А супер.Инаку има зилион теми по форумов за Словените така да овде не мора и овде да се соли памет за тоа што биле и какви биле.Овде ќе ставаме парчиња уметност од словенските народи поврзани со нив и нивното минато
Екстра се овие изработени, баш професионално се гледа. Ќе ги изигнорирам овие што не знаат историја и не го знаат значегето на Словенските симболи и тоа што го направиле.

*Прото-Бугарите не биле диви. Биди си патриот ама немој да ги вреѓаш другите народи.
btw немаш подлога за таков патриотизам можам да се зафркавам со твојте аргументи ама не е местото за тоа сега.
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.745
Поени од реакции
778
Slovenite se ziva istorisko / politicka namestaljka ama toa e moralo na vremeto nekako da se lazat celi nacii za da mislat deka so komsiite se isti narod za da ne se tepaat , a so toa masonite da si imaat stabiona vlast .

Na anticko makedonski jazik zborot SLOVEN oznacuva covecka individua ili poprosto ( covek ) , jazikot go izmislija so bozja pomos svetite Kiril i Metodij , Ohridskata arhiepiskopija bila edna od retkite pravoslavni crkvi i edna od najgolemite arhiepiskopii na vremeto , ke vi kazam na site ovde deka se e toa fama se so cel da se unisti MAKEDONIJA i MAKEDONSKATA NACIJA !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom