Стари македонски имиња

Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Некои од мене по прабаби/дедовци :D
Можда и ги има,али нмв

Менка
Благуна
Каранфил
Филиза(мн интересно име би сакал да го знам потеклото)
Русе
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Устијанка - потеклото од каде му е ако може некој да каже?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Зебулон
Зургојф
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Не сум сигурен, но мислам дека овие две имиња не се Македонски:)
Се посомневав и јас ама веке отиде мислењето, универзално старо словенско ми звучат и двете а порано доста крстувале кај нас со овие имиња.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се посомневав и јас ама веке отиде мислењето, универзално старо словенско ми звучат и двете а порано доста крстувале кај нас со овие имиња.
Мене Тихослав повеќе ми личи на бугарско име, а Тихомир незнам, можеби на бугарско или српско/црногорско/хрватско.......:)
 
Член од
22 август 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ѓорѓи Пулевски: „Речник од три јазика“, 1875.:


Пн,
Што је Србин и какво је това име кажими да знам?
Од.
Србин је име, христијанско и мушко, а срби се мнозина, иљи имиња,
иљи људи а србиновци је ку^а која се зовед така. !

Етнограф академик проф. Др. Јован Ф. Трифуноски: (на српски)
Мушко лично име Србин, током турске владавине до 1912 године, и касније до завршетка Другог светског рата, било је раширено у западним крајевима данашње Македоније.Ти крајеви су: околина Гостивара и Тетова (или област Полог), околина Кичева, Брода (или област Порече), околина Дебра, Струге, Охрида, Велеса (област Бабуне), Битољско-прилепска котлина, област Железник или Демир-хисар итд.
То су истовремено и крајеви раширености средњовековних словенских племена - Брсјака и Мијака. ...
У бројним селима наведених крајева, по житељима са личним именом Србин, данас потичу: 1) родови звани Србиновци; 2) делови села званих Србиновска махала; 3) и бројна топографска имена, на пример: Србинова њива, Србинов камен, Српска река (код Струмице), Србинце и други.
Занимљиво је и то да је свака жена удата за мушкарца са именом Србин од венчања добијала име Србиница.
Ја сам у родном селу Врутоку на извору Вардара код Гостивара дечаштво (1914-1925) провео у кућној задрузи са око 20 чланова.Старији брат мога оца Филип имао је крштено име Србин и умро је око 1940. године.А његову жену, са девојачким именом Израелка (скраћено: Иза) ја са својом браћом и сестрама називао сам стрином Србиницом.Примера таквих имена мушкараца и жена било је много.
Само у ближој околини Гостивара мушкараца са именом Србин, и њихових жена у народу званих Србиница, у међуратном периоду (1918-1941 г.) познавао сам у овим селима: Печкову, Здуњу, Горњој Ђоновици, Сушици, Врутоку, Среткову, Церову, Тајмишту итд.
...


:icon_mrgr:
Задоволен?
--- надополнето: 15 ноември 2013 во 01:47 ---
Уште малце...

Вака, во Турски документи за историјата на македонскиот народ, Скопје, 1971:

Село Јаболчиште: Србин - тројца, (стр 143)

Село Добрушево: Србин - тројца, (стр. 60)

Село Сопотница: Србин - тројца, (стр. 540)

Село Дивјаци: Србин - тројца (стр. 541)

Село Волкосело: Србин – двајца, (стр. 95)

Село Катраница: Србин - двајца...

Село Горничево: „Димитри, Србин; Спас Ковач; Белче Калко; Ѓорѓо Вишниќ...”…, (стр. 569)


:icon_lol: и без навреда ...
Постои не само име србин во 19-18 век. Постои исто Елин.
А македонските преселници во Источна Бугарија началото на 18 век. масовно го носјат името Арнаудов за фамилно, исто сите локални им дават прекор Арнаути, Арнаутчето и т.н. Заштото сите са преселници от Западна Македонија и от смесените региони со албанци Корчанско, Охридско и Костурско. И затова заштото идват от региони со смесено население во новите земи им кажуват арнаути. Тие луге не са етнички албанци.

Ако името Србин е етничко во смислата на човек со вакво порекло, постоенето му означава дека е во туга етничка среда.
Во средните векове е имало исто движение на населението во разни региони на Балканот. Луге от Мезија, Македонија и Тракија кон Босна, Рашка и обратно! Но тие луге и от двете страни се женат со локални луге и се мешат. Ова е нормално човешко. То исто има и саксонски (германци) заселувани во Македонија, во С'рбија, во Влашко, во Бугарија кои се мешат и сливат со локалното население.

За пореклото името србин нема податоци откаде е дошло, се може да е.
Па каде е Србиново тамо и Чешиново :)[DOUBLEPOST=1471861497][/DOUBLEPOST]Наj масовното женско име во предосманско време во Македонија е Кали . От грчко порекло означава убава! Една от пет жени го носи ова име!
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Наj масовното женско име во предосманско време во Македонија е Кали . От грчко порекло означава убава! Една от пет жени го носи ова име!
Од каде ти е овој податок? Ај стави некој извор ако има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom