Средно образование

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Некоја професорка на татко ми така му кажала да ја скрати косата негде 70-та или 71-ва година. Он нормално не ја скратил и се појавил на час со исечок од новина од некоја статија кај што имало жестока критика на ваквите практики на професорите и професоркава го оставила на мир. Пак ќе повторам, ова е случка од почеток на седумдесетите!

Во поново време нас во средно професорката по математика не ни дозволуваше да носиме кратки панталони. Како сега памтам првиот пат ова кога се случи, нè нареди скоро сите машки пред табла (лето беше, сите по кратки) нè запиша во дневник еден по еден и нè избрка од час. Ни предаваше само во прва и почеток на втора. Иначе океј беше како професорка, што ѝ беше филмот со забранава не знам :toe:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Некоја професорка на татко ми така му кажала да ја скрати косата негде 70-та или 71-ва година. Он нормално не ја скратил и се појавил на час со исечок од новина од некоја статија кај што имало жестока критика на ваквите практики на професорите и професоркава го оставила на мир. Пак ќе повторам, ова е случка од почеток на седумдесетите!

Во поново време нас во средно професорката по математика не ни дозволуваше да носиме кратки панталони. Како сега памтам првиот пат ова кога се случи, нè нареди скоро сите машки пред табла (лето беше, сите по кратки) нè запиша во дневник еден по еден и нè избрка од час. Ни предаваше само во прва и почеток на втора. Иначе океј беше како професорка, што ѝ беше филмот со забранава не знам :toe:
Па и вие во кратки панталони :facepalm: што школо е тоа?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Некоја професорка на татко ми така му кажала да ја скрати косата негде 70-та или 71-ва година. Он нормално не ја скратил и се појавил на час со исечок од новина од некоја статија кај што имало жестока критика на ваквите практики на професорите и професоркава го оставила на мир. Пак ќе повторам, ова е случка од почеток на седумдесетите!

Во поново време нас во средно професорката по математика не ни дозволуваше да носиме кратки панталони. Како сега памтам првиот пат ова кога се случи, нè нареди скоро сите машки пред табла (лето беше, сите по кратки) нè запиша во дневник еден по еден и нè избрка од час. Ни предаваше само во прва и почеток на втора. Иначе океј беше како професорка, што ѝ беше филмот со забранава не знам :toe:
Кај најдовте по кратки, спаѓаат во кршење на кодексите... Иако сметам дека училиштето треба да си даде опрема каква што сака да носиме... А не да забранува... Јас па, имав проблем, на ФЗО во основно и спорт во средно, не сакав да се облакам по шорцеви... Ама, сфатија професорите дека не можат со мене на крај да излезат и се откажаа
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Кај најдовте по кратки, спаѓаат во кршење на кодексите...
Какво кршење на кодекси, цело средно одевме по кратки, и ние и од други школи.. Само оваа професорка не дозволуваше. И денес гледам по кратки како шетаат летно време. Кои се овие кодекси да не смееш по кратки панталони да одиш во средно на час?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Какво кршење на кодекси, цело средно одевме по кратки, и ние и од други школи.. Само оваа професорка не дозволуваше. И денес гледам по кратки како шетаат летно време. Кои се овие кодекси да не смееш по кратки панталони да одиш во средно на час?
Кога учеше ти?
П.с. ќе ти пратам кодекс за брзо...
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Има некој pdf верзии од учебниците по физика, хемија, биологија и елементарна геометрија за втора година? Ако има, нека ми праќа во приватна, го молам...
 
Член од
13 декември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
ми треба писмена по македонски,на тема/и за Тартиф... книгата ја прочитав,али состави и слично не ми идат баш... темите се поврзани со лицемерието на Тартив/

1.Лицемерието на Тартиф, неизоставна особина на секојдневниот човек
2.Дали во секој од нас се крие по еден Тартиф??
ве молам ми треба за 3 дена
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Сестра ми учи стручно средно школо и сега кај и да е летово ќе треба да оди на пракса во некоја компанија. Овој закон знам дека сега важи за повеќето средни(стручни). Ме интересира дали некој што има видено може да пушти соопштение од МОН или слично на оваа тема ?
Не можам нигде да најдам статија со детали за истото. Навидум правилата за оваа пракса се сменети пред 3 години.
 
Член од
16 мај 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам да споделите искуство од приватно средно медицинско училиште св. Лука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom