Сообраќајни прекршоци и казни

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
другарче го фатија после 23.00 и му пишаа нешто ама нема ни пари ниту ништо???? му рекоа на суд ќе го викаат :???
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Престигнување возило во зона на крстосница, чл.57 ст.3 така стои во платниот налог.
Дали за овој прекршок е плаќање глоба од 300, или одземаат и возачка?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Престигнување возило во зона на крстосница, чл.57 ст.3 така стои во платниот налог.
Дали за овој прекршок е плаќање глоба од 300, или одземаат и возачка?
Само глоба.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Дечки едно прашање, полагам наскоро и гледам коли за купување. Е сеа проблемот е што ми треба поголема кола за поголема фамилија, товар и слично, тие коли сите се со мотор појак од 77kw а нели според закон како почетник морам 2 години кола послаба од 77kw да возам.

Прашањето ми е колку се гледа ова и се казнува, кои се санкциите и дали прогледуваат низ прсти кога вршат рутински контроли.

Секако планирам да не правам прекршоци и да возам брзо :) Стварно не ми се купува/препродава кола во рок од 2 години.
Фала однапред за одговорот.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Дечки едно прашање, полагам наскоро и гледам коли за купување. Е сеа проблемот е што ми треба поголема кола за поголема фамилија, товар и слично, тие коли сите се со мотор појак од 77kw а нели според закон како почетник морам 2 години кола послаба од 77kw да возам.

Прашањето ми е колку се гледа ова и се казнува, кои се санкциите и дали прогледуваат низ прсти кога вршат рутински контроли.

Секако планирам да не правам прекршоци и да возам брзо :) Стварно не ми се купува/препродава кола во рок од 2 години.
Фала однапред за одговорот.
Гледаат коњажа и казнуваат
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дечки едно прашање, полагам наскоро и гледам коли за купување. Е сеа проблемот е што ми треба поголема кола за поголема фамилија, товар и слично, тие коли сите се со мотор појак од 77kw а нели според закон како почетник морам 2 години кола послаба од 77kw да возам.

Прашањето ми е колку се гледа ова и се казнува, кои се санкциите и дали прогледуваат низ прсти кога вршат рутински контроли.

Секако планирам да не правам прекршоци и да возам брзо :) Стварно не ми се купува/препродава кола во рок од 2 години.
Фала однапред за одговорот.
Другар имаш пасати и голфови со 105кс. Се гледа на моќноста на моторот и согласно тоа се пишуваат казни. За 5-10 кс можеби ќе ти прогледаат, но плус тоа добиваш казна.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
105 коњи ти се повеќе од доволно за почетник, имаш и доволно голем избор на просторни автомобили во тој опсег.
 
Член од
30 декември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
да споделите искуство, ме сопреа наводно сум прошол на црвено светло, ме запиша само во тефтерче информации од возачка и ме пушти демек слободен си, дали е можно да ми стигне покана за суд и демек не сум потпишал?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
да споделите искуство, ме сопреа наводно сум прошол на црвено светло, ме запиша само во тефтерче информации од возачка и ме пушти демек слободен си, дали е можно да ми стигне покана за суд и демек не сум потпишал?
Сега дечките кои веруваат во право и правен поредок ќе ти пишат дека без записник нема да имаш реперкусии!
Факт е дека 99% од тие што ги обвинуваат за поминување на црвено не го потпишуваат записникот, така да ништо не го спречува џандарот и во станица да го склепа и предаде записникот и да напише дека не си сакал да го земеш.
Ако дојде до суд, мали ти се шансите да докажеш нешто, освен ако немаш сведоци и ако направи превид со времето на настанот полицаецот. Пак си со мали шанси ама постојат.
Ти останува да се надеваш дека ќе си стои на кажаното и нема да те пријави.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Сега дечките кои веруваат во право и правен поредок ќе ти пишат дека без записник нема да имаш реперкусии!
Факт е дека 99% од тие што ги обвинуваат за поминување на црвено не го потпишуваат записникот, така да ништо не го спречува џандарот и во станица да го склепа и предаде записникот и да напише дека не си сакал да го земеш.
Ако дојде до суд, мали ти се шансите да докажеш нешто, освен ако немаш сведоци и ако направи превид со времето на настанот полицаецот. Пак си со мали шанси ама постојат.
Ти останува да се надеваш дека ќе си стои на кажаното и нема да те пријави.
Дечките кои што се во служба знаат дека вакви работи не се возможни.

Нема да има казна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Дали мож казна да се плаќа онлајн?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дечките кои што се во служба знаат дека вакви работи не се возможни.

Нема да има казна.
Do explain.
Има некој систем што го спречува полицаецот да го напраи ова ?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дечките кои што се во служба знаат дека вакви работи не се возможни.

Нема да има казна.
Најпрво Среќна нова 2021 година!


Мене ме радува ако е така, ама јас не пишав од ракав!
Мене ме сопреа за светло, ми прегорела сијаличката на фарот. Ме гњавеше некој 20 минути, ми запиша податоци и ме пушти. Ни му, ни бе!
Пошто го познавам командирот на ПС, отидов да видам дали може да ми пишал! Јас почекав, излезе човекот провери по записниците од смената и рече дека нема ништо.
Заклучок: Луд е човекот да бара по записници и да си пишува минуси кај подчинетите ако не е можна таква варијанта?
Настанот е од пред три години, може нешто се сменило од тогаш! Дај боже!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Најпрво Среќна нова 2021 година!


Мене ме радува ако е така, ама јас не пишав од ракав!
Мене ме сопреа за светло, ми прегорела сијаличката на фарот. Ме гњавеше некој 20 минути, ми запиша податоци и ме пушти. Ни му, ни бе!
Пошто го познавам командирот на ПС, отидов да видам дали може да ми пишал! Јас почекав, излезе човекот провери по записниците од смената и рече дека нема ништо.
Заклучок: Луд е човекот да бара по записници и да си пишува минуси кај подчинетите ако не е можна таква варијанта?
Настанот е од пред три години, може нешто се сменило од тогаш! Дај боже!
најпрво се поставува прашањето зашто воопшто има потреба у тефтер да ти запишува податоци? законски е?
иначе скокаат листови у записникот зашто е со сериски број и така си ги внесуваат одпослем


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom