Сообраќајни прекршоци и казни

G

Gjoksi

Гостин
Прашање. Поштарот бил дома кај моите им им рекол дека има писмо препорачано за мене. Рекол ако се согласам утре ке помине пак ке им го даде.
Ситуацијата е следна. Пред пола година кај пинтија ме измерија 100ка :( и се срамам поради тоа ама јебига памет за др пат. Со цајканите као се договорив , подмачкав, но еве пак стигнува нешто. Прашањето ми е дали може после толку време да стигне за плаќање или е само за идење на суд да ми кажат колку време ке ми ја одземат возачката? Како што прочитав во законот стои дека доколку не платиш УЈП ке ти ја блокира сметката и сама ке си наплати, па ваљда досега ке го стореа тоа..Јас не сум потпишал ништо кога ме сопреа
Тоа „договарање“ со полицајците е bulls**t. Само така оставаат впечеток дека е ете договорено, во стилот „ај сега ќе те пуштам, туку пази за другпат“. Нема врска, веднаш пишат налог за казнување.
BTW, ке си платиш казната И ќе ти ја земат возачката.
Инаку, точно е тоа дека ако не ја платиш глобата (казната) и трошоците на постапката, Управата за јавни приходи ќе спроведе постапка за наплата согласно Законот за даночна постапка, т.е. ќе ти ја блокираат сметката што ја имаш во било која банка и ќе си наплатат.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Ме интересира дали некој знае, ако не го примиш писмото повеке пати, бидејки јас не сум во македонија, што се случува? дали после прво , второ или кое непримање на писмото превземаат такви мерки?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дали некој имал искуство со блокирање на паркирано возило од страна на неуниформирано лице?
Се преселив во зграда, каде што паркингот е на јавна површина без имотна сопственост, паркингот го делат три згради и за жал несекогаш има доволно паркинг места, па станарите предходно одреден период си имале некој редослед во кој одредени станови кои биле не вселени се изоставени и за тие станови нема паркинг место како што е мојот случај. Паркирам каде што ќе најдам место, па често возилото ми го оштетуваат мислеќи дека ќе влеат страв или нервоза кај мене но за жал тоа не им успева, пред една недела паркирав на слободен паркинг и возилото ми беше блокирано 5 дена, не реагирав никако се додека не ми требаше итно, излезе "претседателот" на куќниот совет чие што место било негово како демек некоја сила и правдина па ми кажа дека тоа си е негово место и намерно ме блокирал, по игра на случајност денес повторно ме блокира и ми се закани дека возилото ќе го отстранел кога ќе сакал тој (дојде во униформа од Шумска полиција мислеќи дека повторно ќе ме уплаши, а всушност униформирано лице сум и јас Припадник на АРМ со што ги знаам процедурите за внатрешна контрола)... Дали полицијата ќе реагира и кои се процедурите доколку не сака да ме одблокира во рок од 24 часа?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Дали некој имал искуство со блокирање на паркирано возило од страна на неуниформирано лице?
Се преселив во зграда, каде што паркингот е на јавна површина без имотна сопственост, паркингот го делат три згради и за жал несекогаш има доволно паркинг места, па станарите предходно одреден период си имале некој редослед во кој одредени станови кои биле не вселени се изоставени и за тие станови нема паркинг место како што е мојот случај. Паркирам каде што ќе најдам место, па често возилото ми го оштетуваат мислеќи дека ќе влеат страв или нервоза кај мене но за жал тоа не им успева, пред една недела паркирав на слободен паркинг и возилото ми беше блокирано 5 дена, не реагирав никако се додека не ми требаше итно, излезе "претседателот" на куќниот совет чие што место било негово како демек некоја сила и правдина па ми кажа дека тоа си е негово место и намерно ме блокирал, по игра на случајност денес повторно ме блокира и ми се закани дека возилото ќе го отстранел кога ќе сакал тој (дојде во униформа од Шумска полиција мислеќи дека повторно ќе ме уплаши, а всушност униформирано лице сум и јас Припадник на АРМ со што ги знаам процедурите за внатрешна контрола)... Дали полицијата ќе реагира и кои се процедурите доколку не сака да ме одблокира во рок од 24 часа?
Pa uste ke cekas i 24 casa bravo za trpenieto sto go imas sekoja cest.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Пајак служба? Ти ако си паркиран прописно на обележано паркинг место и некој ти го блокирал возилото непрописно викни пајак!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ситуацијата е следна.Се излажав од еден параспур земав возило на заем а тој дуршлуз не ми кажа дека не е регистрирано.Марфиев закон и на враќање на 500метра од дома ме зауставија кога вика тој дембишот џандар другар ова комбево 4 месеци нерегистрирано.Му викам ме наседна еден "пријател"вика нема везе казна мора.Ми пиша му потпишав и сега кога ми стигна казната пишува дека ми било понудено во рок од 8 дена да платам 500€,не сум платил и сега ми изрекуваат глоба во износ од 250€.Знам дека по правило е обратно,дека нудат половина од сумата во рок од 8 дена,ако не ја платиш после следува фул сума во износ од 500€.Сега ако ја платам 250€ како што пишува во пријавата а најверојатно сумата е по грешка,би требало обратно да биде, ке има ли понатамошни последици или ке ке завршам работа со 15.000?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ситуацијата е следна.Се излажав од еден параспур земав возило на заем а тој дуршлуз не ми кажа дека не е регистрирано.Марфиев закон и на враќање на 500метра од дома ме зауставија кога вика тој дембишот џандар другар ова комбево 4 месеци нерегистрирано.Му викам ме наседна еден "пријател"вика нема везе казна мора.Ми пиша му потпишав и сега кога ми стигна казната пишува дека ми било понудено во рок од 8 дена да платам 500€,не сум платил и сега ми изрекуваат глоба во износ од 250€.Знам дека по правило е обратно,дека нудат половина од сумата во рок од 8 дена,ако не ја платиш после следува фул сума во износ од 500€.Сега ако ја платам 250€ како што пишува во пријавата а најверојатно сумата е по грешка,би требало обратно да биде, ке има ли понатамошни последици или ке ке завршам работа со 15.000?
искрено не знам, но да сум на твое место тој што ти го дал возилото на заем ќе го бесам. има да го посерам од ќотек дури не ми ги наброј парињата.
еднаш така во животот зедов на заем кола и никад више... ни исправна ни курац.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Мене не ми е јасно како некој во 2020 година дава кола на заем?
Ај да ти е брат/сестра или апла неразделен другар па да му дадеш да заврши работа, ама некој „параспур“, хм тој е ненормален што ти дал на заем (ако ти дал, ако не си класичен механичар што секоја кола што му е однесена за сервис си ја третира како своја)
За механичариве имам запишувано километража кога сум ја оставал и скоро сите набиваат по 30тина километри и вадат гориво од резервоар.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Втор пат у живот возам туѓа кола,еднаш на сервис сум носел во странство и сега земав од столар комбе ради дужина,но не е битно секако беше у фаза на распаѓање.Сум му давал алат во вредност дупла од комбето негово
Автоматски споено мислење:

Него да не ја должиме што со казната.Јас и да сакам неможам да платам 500€ зашто пишува 250 :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Втор пат у живот возам туѓа кола,еднаш на сервис сум носел во странство и сега земав од столар комбе ради дужина,но не е битно секако беше у фаза на распаѓање.Сум му давал алат во вредност дупла од комбето негово
Автоматски споено мислење:

Него да не ја должиме што со казната.Јас и да сакам неможам да платам 500€ зашто пишува 250 :D
Македонија и се е можно, те молам пиши како ке заврши ова


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
дали има некој искуство, возачката истечена, а пред истекот на рокот возачот има платено за продолжување исто сликан е само ја чека новата возачка да ја подигне и за тоа има потврда дека ја чека да излезе новата, притоа нема менување на категорија и податоци.........казниво е или не е казниво да се вози меѓувреме со потврдата дури да стигни, и евентуално ако запни полицаецот да пиши дали би паднал случајот на суд
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
дали има некој искуство, возачката истечена, а пред истекот на рокот возачот има платено за продолжување исто сликан е само ја чека новата возачка да ја подигне и за тоа има потврда дека ја чека да излезе новата, притоа нема менување на категорија и податоци.........казниво е или не е казниво да се вози меѓувреме со потврдата дури да стигни, и евентуално ако запни полицаецот да пиши дали би паднал случајот на суд
јас ја имав истата ситуација лани, тој што ме сликаше ми рече вози си слободно немаш гајле, е сега за среќа не ме застана полиција за го потврдам или негирам неговото тврдење.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
дали има некој искуство, возачката истечена, а пред истекот на рокот возачот има платено за продолжување исто сликан е само ја чека новата возачка да ја подигне и за тоа има потврда дека ја чека да излезе новата, притоа нема менување на категорија и податоци.........казниво е или не е казниво да се вози меѓувреме со потврдата дури да стигни, и евентуално ако запни полицаецот да пиши дали би паднал случајот на суд
Законски неможеш да возеш со потврдата, така да ако запне цајкано може да те пише
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Законски неможеш да возеш со потврдата, така да ако запне цајкано може да те пише
Пред некоја страна имаше толкување дека со потврди може само во местото на живеење! Дај усогласете се!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Законски неможеш да возеш со потврдата, така да ако запне цајкано може да те пише
може да е така законски но што да се прави со вакум просторот од 10-15 денови од поднесувањето на барањето за издавање на нова возачка и поништувањето на старата?

има луѓе кои работат со возење и не можат да си дозволат две недели да не возат: таксисти, комерцијалисти...

зборуваме за обнова на возачка поради изминат рок на важење така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom