Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.288
Поени од реакции
5.229
Тие 2-3 секунди се за да не настане гужва на сред пат.
Значи има оправдување на жолто ако поминеш. Не секогаш, но ете има.
Тоа мислам и кога не обучуваа ни го кажувале.
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Здраво, сакам да споделам една сетуација која ми се има случено деновиве. Возам јас со мојава кола по булевар и ме претицува една друга кола која повеќе бучеше одколку што одеше :D и таа кршнува лево на раскрдницата јас продолжувам право и ме сопира полиција ми вика абе што ја квичиш колава? И им кажувам дека друга кола беше и скршна на раскрдницата и толку коментирање, ми побараа сообраќајна и возачка и запишаа нешто, ми викаа само евиденција дека сме те сопреле, им викам да не пишавте некоја казна? Ми викаат не не, само евиденција дека сме те запреле и толку. Е сега прашањето ми е, дали може да ми пишаат казна штом веќе ги имаат податоците и дс го искористат тоа демек сум квичел со колата или да им верувам дека е само евиденција? Ништо не сум потпишал ниту ми рекле да потпишам, ама малку ме копка пошто живееме во МК и се е можно, да не речат сум одбил да потпишам казна.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
692
Поени од реакции
630
Здраво, сакам да споделам една сетуација која ми се има случено деновиве. Возам јас со мојава кола по булевар и ме претицува една друга кола која повеќе бучеше одколку што одеше :D и таа кршнува лево на раскрдницата јас продолжувам право и ме сопира полиција ми вика абе што ја квичиш колава? И им кажувам дека друга кола беше и скршна на раскрдницата и толку коментирање, ми побараа сообраќајна и возачка и запишаа нешто, ми викаа само евиденција дека сме те сопреле, им викам да не пишавте некоја казна? Ми викаат не не, само евиденција дека сме те запреле и толку. Е сега прашањето ми е, дали може да ми пишаат казна штом веќе ги имаат податоците и дс го искористат тоа демек сум квичел со колата или да им верувам дека е само евиденција? Ништо не сум потпишал ниту ми рекле да потпишам, ама малку ме копка пошто живееме во МК и се е можно, да не речат сум одбил да потпишам казна.
Нема казна, не се секирај. И кога ќе одбиеш да потпишеш казна, даваат лист хартија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.479
Поени од реакции
5.732
Здраво. Летово ми пишаа казна за црвено, иако стварно поминав на жолто. Буквално не ни додадов гас, пошто знаев дека го фаќам. Позади мене поминаа уште две коли, од која третата беше доста позади мене, али прелета. На следните семафори ме застанаа со ротација, бев као WTF сеа што напраив.(ни на крај памет дека е ради семафорот) Не застанаа мене и уште еден и ни пишаа казна на црвено. Логично не ја потпишав и се објаснував пола саат пошто стварно ми беше криво. Искрено мислам дека третата кола (исто сива) што прелета, ваљда мислеше дека сум јас пошто на друг начин стварно не знам како виде дека поминав на црвено. Му го кажав и тоа дека имаше и трета кола (истото и тие позади што ги застана му кажаа, демек зошто него не го застана), но полицијата тврдеше дека немало 3та кола ХАХАХА. 3 пати му реков чекај, не ја пишувај и на крај ми вика епа друже веќе ја пишав. ја мислев дека си заедно со овие позади, па не можев вас да ве пуштам а на нив да им ја пишам ЛОЛ. Еве пиши изјава дека си поминал на жолто, а јас ќе ти помогнам со тоа што нема да дојдам на суд, па ваљда ќе ти помогне нешто. ФАЛА МНОГУ, ЕКСТРА. Ме закрпе со 250 евра, ни крив ни дужен. Се мислев дали да ја платам на пола у први 7 дена, али си помислив дека ако ја платам, ја фактички го признавам делото. Остана така, не ја платив. Ме интересира сеа што е процедурата и дали можам да направам нешто во врска со казната и судот?
џабе се објаснуваш веќе исто ко да си осуден во моментов,освен ако не најдиш сведоци на суд што ќе го потврдат спротивното

пред половина година поминав на жолто и налетав одма на палка, полицијата ме праша зошто поминувам на црвено и во меѓувреме дрегер кој покажа нула,па ајде пак зошто поминуваш на црвено,не беа сигурни во тврдењето и не беа за пишење казна па ме пуштија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom