Соживотот во Македонија

Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.087
Не сум знаел дека имаме неофицијално средно училиште за обучување жени на терористи од ИСИС.

Ој другар не се прави многу паметен овој е да го учиме жените на правилно.

Типичен одговор на некој од нив.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.939
Поени од реакции
12.022
https://www.expres.mk/ubiecot-na-maturantot-vancho-josifovski-bara-sloboda-mozhe-da-se-sluchi-neshto-neochekuvano/

едно не ми е јасно, не се најде ниту еден истражувачки новинари, било наши било албански, да разоткрива кој беа убијците на Јосифовски, кој постави бомби кај Сопот ??? , кој беа убијците кај Смилковско езеро ????

Да не причам за тоа кој ги издал волците кај Вејче, војничињата на Карпалак итн... а прослава се напраи на 20г Охридски договор :mad:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.984
Поени од реакции
13.403
Абе вака да излезе со говор македонски политичар, одма на војна ќе се повикаат ова зелкиве.
Ама кога е обратно, воопшто кур не ги заболе Мицкоски и Заев. Нив и онака не им е битен македонецот, туку само тие околу нив.

 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.444
Поени од реакции
9.850
Македончето само се брка од работа, никој друг не го брка. Села само поштено си кажува како стојат и ЌЕ стојат понатаму работите откако ќе се финализира демографскиот инженеринг наречен попис. Никој не му е виновен на македончето оти е кусогледо и газ дава под кирија за краткотрајни привилегии на сметка на сопствената и иднината на идните поколенија.
На крајот од денот ова е и единствениот правичен исход и кулминација на колективното предавство на бандата северџанска. Села и нему сличните да ги бркаат од работа на клоци ко последни мивки, и сето тоа во името на т.н процентуална еднаква етничка застапеност надградена и проширена преку резултатите од фингерајот наречен попис.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
12.262
Баш типичен одговор, нема што...
Пак пасивно-агресивно понашање, многу нешиптaрски од твоја страна. Абе дој со мене да те прошетам да се запознаеш со средностатистичкиот шиптaр и да видиш што тој мисли за улогата на жената во општеството. Добро, кај живееш ти? На Алјаска? Во Нов Зеланд?

Да не цитирам цел еден друг мој пост ќе направам само копи-пејст со компарација. Со факинг Саудиска Арабија.

За крај две вести на иста тема. Првата од Саудиска Арабија, другата од шиптaрските делови на Македонија.

www.bbc.com

Saudi Arabia ends gender segregation in restaurants
It had previously been mandatory to have one entrance for families and women, and another for men.
www.bbc.com

Во тетовско Камењане отворено првото женско кафуле


02.06.2014 11:22


Во тетовско Камењане е отворено првото женско кафуле со поддршка на УСАИД. Во него жените од селото ќе можат да се дружат и да разменуваат идеи за развој на претприемништвото, што е и целта на проектот...
Во кафулињата низ тетовско Камењане најчесто има само мажи.
„Затоа што таков е обичајот кај нас“, вели Осман Османи, жител на Камењане.
Тоа е причината за отворање на првото кафуле за жени „ФМ“ кое очигледно ќе внесе културолошки промени во овдешното живеење.
„Да се интегрираме некако во модерниот живот, во урбаниот живот“, рече Мелинда Синани, жителка на Камењане.
„Па како мажите што се дружат и ние ќе се дружиме“, вели Сузана Деари.

Жените од Камењане велат дека менталитетот треба да се менува. Сега и тие имаат место во кое ќе можат да се дружат и да разменуваат идеи.
Сопственичката Медина Синани вели дека со ова кафуле ќе се направи баланс меѓу местата кои ги посетуваат мажите и жените.
„Би сакала ова жените да го прифатат, бидејќи е најдобро за нив“, вели Медина Санини, сопственичка на кафулето.
Сопругата на американскиот амбасадор Пол Волерс, Мери Џо, ова го смета за голема поддршка за развој на бизнисот кај жените, но и ја подобрува нивната положба во општеството.
„Ова е многу повеќе од место за пиење кафе. Ова е место во кое можеме да го видиме успехот на жените кои се самовработиле. Како што можете да видите тука имаме рачни изработки, но и домашна храна кои ги изработиле жените“, изјави Мери Џо Волерс, сопруга на амбасадорот на САД во Македонија.
Кафулето засега е наменето само за жени, но сопственичката вели дека со текот на времето и мажите ќе бидат добредојдени.
„Отворањето ваков клуб е позитивно за да се собираат жените“, смета Осман Османи, жител на Камењане.
Кафулето „ФМ“ или како што го нарекуваат „Клуб на жени“ е отворено со поддршка на УСАИД. Целта на проектот е да се развие претприемништвото кај жените.


Него остај сега ти што си играш пасив-агресив кур-ташак тука, дај малце озбилно. Ме интересира за кого гласаш? Дали си ДУИ мало виски, мало кока-кола т.е. малку шиптрлук, малку ислам, Алијанса, мега шиптaрлук, помалце ислам, или улагаш ол ин Билал Касами, Ердоган и Алаху Екбер? Пошто се правиш атеист, нешто во кое не сум убеден 100% дур не седнеш на свинско со мене, јас типувам дека си го имате со Зијадин Села 1.15 коефициент.

А и не можам да те I can't blame you.

Види го ти овајИсти Ерик Робертс со фазла хромозом.
eric roberts.jpg

За кој си бе Африм? Онака, муабет си правиме. Кој е твојот избор на покешпон?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
12.262
Албин Курти, си има неколку пати кажано.
Ама не може да гласа за него. Или може:cautious:? Африм те има ли на избирачки список во Феризај? Уствари што прашувам јас. Африм на колку избирачки списоци те има во Феризај?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.444
Поени од реакции
3.282
Пак пасивно-агресивно понашање, многу нешиптaрски од твоја страна. Абе дој со мене да те прошетам да се запознаеш со средностатистичкиот шиптaр и да видиш што тој мисли за улогата на жената во општеството. Добро, кај живееш ти? На Алјаска? Во Нов Зеланд?

Да не цитирам цел еден друг мој пост ќе направам само копи-пејст со компарација. Со факинг Саудиска Арабија.

За крај две вести на иста тема. Првата од Саудиска Арабија, другата од шиптaрските делови на Македонија.

www.bbc.com

Saudi Arabia ends gender segregation in restaurants
It had previously been mandatory to have one entrance for families and women, and another for men.
www.bbc.com

Во тетовско Камењане отворено првото женско кафуле


02.06.2014 11:22


Во тетовско Камењане е отворено првото женско кафуле со поддршка на УСАИД. Во него жените од селото ќе можат да се дружат и да разменуваат идеи за развој на претприемништвото, што е и целта на проектот...
Во кафулињата низ тетовско Камењане најчесто има само мажи.
„Затоа што таков е обичајот кај нас“, вели Осман Османи, жител на Камењане.
Тоа е причината за отворање на првото кафуле за жени „ФМ“ кое очигледно ќе внесе културолошки промени во овдешното живеење.
„Да се интегрираме некако во модерниот живот, во урбаниот живот“, рече Мелинда Синани, жителка на Камењане.
„Па како мажите што се дружат и ние ќе се дружиме“, вели Сузана Деари.

Жените од Камењане велат дека менталитетот треба да се менува. Сега и тие имаат место во кое ќе можат да се дружат и да разменуваат идеи.
Сопственичката Медина Синани вели дека со ова кафуле ќе се направи баланс меѓу местата кои ги посетуваат мажите и жените.
„Би сакала ова жените да го прифатат, бидејќи е најдобро за нив“, вели Медина Санини, сопственичка на кафулето.
Сопругата на американскиот амбасадор Пол Волерс, Мери Џо, ова го смета за голема поддршка за развој на бизнисот кај жените, но и ја подобрува нивната положба во општеството.
„Ова е многу повеќе од место за пиење кафе. Ова е место во кое можеме да го видиме успехот на жените кои се самовработиле. Како што можете да видите тука имаме рачни изработки, но и домашна храна кои ги изработиле жените“, изјави Мери Џо Волерс, сопруга на амбасадорот на САД во Македонија.
Кафулето засега е наменето само за жени, но сопственичката вели дека со текот на времето и мажите ќе бидат добредојдени.
„Отворањето ваков клуб е позитивно за да се собираат жените“, смета Осман Османи, жител на Камењане.
Кафулето „ФМ“ или како што го нарекуваат „Клуб на жени“ е отворено со поддршка на УСАИД. Целта на проектот е да се развие претприемништвото кај жените.


Него остај сега ти што си играш пасив-агресив кур-ташак тука, дај малце озбилно. Ме интересира за кого гласаш? Дали си ДУИ мало виски, мало кока-кола т.е. малку шиптрлук, малку ислам, Алијанса, мега шиптaрлук, помалце ислам, или улагаш ол ин Билал Касами, Ердоган и Алаху Екбер? Пошто се правиш атеист, нешто во кое не сум убеден 100% дур не седнеш на свинско со мене, јас типувам дека си го имате со Зијадин Села 1.15 коефициент.

А и не можам да те I can't blame you.

Види го ти овајИсти Ерик Робертс со фазла хромозом.
Прегледај го приврзокот 309105

За кој си бе Африм? Онака, муабет си правиме. Кој е твојот избор на покешпон?
Свинското не го јадам заради нерелигиозни причини, ама пиво ако частиш убавезно.
Автоматски споено мислење:

Ама не може да гласа за него. Или може:cautious:? Африм те има ли на избирачки список во Феризај? Уствари што прашувам јас. Африм на колку избирачки списоци те има во Феризај?
А нема да гласам веќе, последен пат сум гласал за сдсм, кога ќе има нешто саглам за гласање тогаш прашувај.
Автоматски споено мислење:

Албин Курти, си има неколку пати кажано.
Кога сум кажал за Албин курти?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
502
Поени од реакции
1.074
Абе вака да излезе со говор македонски политичар, одма на војна ќе се повикаат ова зелкиве.
Ама кога е обратно, воопшто кур не ги заболе Мицкоски и Заев. Нив и онака не им е битен македонецот, туку само тие околу нив.

И не го судат за говор на омраза...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.577
Поени од реакции
13.570
И не го судат за говор на омраза...
Не може да го осудат за тоа треба да си Македонец, белец, христијанин, Словен. Сега си идам на дома и еден Арап удира едно девојче по газот, ниеден Шваба околу не изреагира, зошто знае што следува ако каже нешто, ама за тоа ќе ти присерат ако седиш "непримерно" ако пуштиш малку повеќе глас некаде итн. Такви се Брисел стандардите секаде па и кај нас, не може Албанец кој воедно е муслиман, кој е малцинство и слеп послушник на истите тие амбасади да одговара за вакво нешто, ама ние самите сакаме ЕУ и Нато така да не гледам причина зошто ова ни смета, ова е благодетот и убавината на ЕУ и Нато.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.984
Поени од реакции
13.403
Не може да го осудат за тоа треба да си Македонец, белец, христијанин, Словен. Сега си идам на дома и еден Арап удира едно девојче по газот, ниеден Шваба околу не изреагира, зошто знае што следува ако каже нешто, ама за тоа ќе ти присерат ако седиш "непримерно" ако пуштиш малку повеќе глас некаде итн. Такви се Брисел стандардите секаде па и кај нас, не може Албанец кој воедно е муслиман, кој е малцинство и слеп послушник на истите тие амбасади да одговара за вакво нешто, ама ние самите сакаме ЕУ и Нато така да не гледам причина зошто ова ни смета, ова е благодетот и убавината на ЕУ и Нато.
Нека иде било кој странец во Германија и на партиски митинг нека каже дека ќе брка Германци од работа само затоа што се Германци.
Има мамето мамино да му го ебат. Медиумите има да го торпедираат. Истото ќе го снајде буквално во секоја друга држава - Италија, Франција, ОК, Шпанија...
Ова само во една држава во Европа постои, евентуално две.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
12.262
Свинското не го јадам заради нерелигиозни причини, ама пиво ако частиш убавезно.
Очекував дека ќе те фатам тука. Знаеш, малце е симптоматично да си шиптaр, да тврдиш дека си атеист ама да не јадеш свинско, а притоа да викаш дека не е поврзано со религиозни причини. Многу сумЉиво, не? Едно залче, толку ми треба, не мора цела вешалица да изедеш. Чисто да видам дека ултимативниот антимуслимански криптонит не ти делува и со тоа да се уверам дека си стварно атеист. Додуше тоа не значи дека си атеист, ама со висок процент на веројатност значи дека не си муслиман, а тоа ми е сосем доволно. А пиво, што пиво, да одиме во Кабул сигурно и Талибанците го пијат. Свинското е радниче мој финалниот тест.


А нема да гласам веќе, последен пат сум гласал за сдсм, кога ќе има нешто саглам за гласање тогаш прашувај.
Е да Мухамед Зеќири е моментално на ниво на употребен куртон, те разбирам. Ама ете, што му фали на Села? Ќе брка Македонци, ќе прави етнички чисти средини. Што повеќе сакаш? И поштеди ме од булшити дека ти не сакаш такво нешто, дека ти не си рекол тоа и слично. Дај искрено да си направиме муабет, не ко мис Америка, сакам мир во светот и да нема гладни. Кој мислиш дека ќе води најагресивна политика на терен да чисти каури и да лета орли за да ја стекне твојата доверба? Не, стварно, кога ќе екне азанот од 50 метарското минаре, нели ти се буди некоја топлина во срцето? Кога во радиус од 20 километри од кај што си нема да чуеш ни еден нешиптaрски збор нели затреперуваш како пепрутка во лет? Кога ќе отвориш прозор од твојата куќа и ќе го видиш црниот орел на секој покрив до кај ти стигнува погледот зарем не ти се шири душата од Чемерија до Бујановац? Ама отворено си правиме муабет сега, не сме мајки Терези.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.577
Поени од реакции
13.570
Нека иде било кој странец во Германија и на партиски митинг нека каже дека ќе брка Германци од работа само затоа што се Германци.
Има мамето мамино да му го ебат. Медиумите има да го торпедираат. Истото ќе го снајде буквално во секоја друга држава - Италија, Франција, ОК, Шпанија...
Ова само во една држава во Европа постои, евентуално две.
А сега споредуваме Германија и Македонија?
Германија ги поставува овие стандарди, нормално дека нема да се исти во овие две земји и нормално е да го штитат нивниот двор, односно самите себе. Мамето мамино можат да ебат само ако нив им смета во некоја политичка конотација што тоа не е можно во Германија затоа како што кажав сами ги прават стандардите, национална партија на Турците во Германија не може но затоа во Македонија тоа е чекор кон демократија, европеизација и кур се тресе ама пак ќе кажам самите сме ние виновни, од мал слушам за посраната ЕУ и Нато, до пред неколку години пред да се појави Левица никој ништо друго не знаеше да каже освен тие два збора и народот ги гласаше, не знам зошто е проблем ваква изјава на Села, поготово пак што еден добар дел од народот ќе гласа за дпмне, партија која побара коалиција со овој човек, едни големи патриотишта со кутлеш знамиња, со црвени беретки што не гласале за партии како Левица каде што носителка во Штип била Турчинка ама ќе гласаат за ваква коалиција. Јас да сум као Села ќе дадам изјава како ќе го тепам секој Македонец и ќе ја ебам секоја Македонка ем ќе звучи појако ем пак нема да има проблем со големите патриотишта со кутлеш знамињата, кои не знаат да ги набројат сите градови од егејска Македонија, ни пак знаат да кажат нешто повеќе од тој македонски дел освен наше ќе биде и солунско поле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom