Соживотот во Македонија

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
472
Поени од реакции
891
Тргни reverse engineering што сега добиваме од тие места, колку македонци се останати, и ќе дојдеш до разумен заклучок.

@Shahbaz мислам дека Филипче е правото дете за ова, како е накурчен на Тетово во моментов, би ги пратил и во вселената. Ако не сака тој, го враќаме војводата.
Да купиме елек нареден со експлозив од талибанците и да го пратиме како бомбаш самоубиец во тетово. Таман ќе придонесеме во економско зближување меѓу нашите две големи нации
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.353
Точно така. Затоа реков да го фатиме рускиот воз со србите откога ќе падне амрериканската хегемонија. Не верувам дека било кој од сегашниве идиоти се спремни за тоа, ама затоа лек е формирање на нова хард кор етно десница.
Во Србија се формира "нова", на многу попрагматични постулати, ама во нејзиното формирање беше вклучена службата и буквално се што поседуваат од здрав кадровски потенцијал. Кај нас Апасиев пробува да глуми Че Гевара Вучиќ...
Зошто не ми одговори на прашањето, дали според тебе поделба на Македонија не е лош план?
Не, исчезнување на Северна не е лош план.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.578
Поени од реакции
13.571
Во Србија се формира "нова", на многу попрагматични постулати, ама во нејзиното формирање беше вклучена службата и буквално се што поседуваат од здрав кадровски потенцијал. Кај нас Апасиев пробува да глуми Че Гевара Вучиќ...

Не, исчезнување на Северна не е лош план.
Значи си почнал да менуваш ставови, во 2016, 17 беше прв кој викаше дека поделбата била лоша и кој си земал за право да ја дели Македонија на форум.
 
Член од
26 август 2021
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.753
Значи си почнал да менуваш ставови, во 2016, 17 беше прв кој викаше дека поделбата била лоша и кој си земал за право да ја дели Македонија на форум.
Тапанот тогаш чукаше другачие.

Сеа е


 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.506
Поени од реакции
20.353
Значи си почнал да менуваш ставови, во 2016, 17 беше прв кој викаше дека поделбата била лоша и кој си земал за право да ја дели Македонија на форум.
Кој збори за Македонија?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.867
Поени од реакции
4.379
Викаш и во Косово и во Албанија интелектуалниот труд на сите фирми и на целата администрација им се ариевци македонци? Ако да, тогаш извини, морам да ти признавам дека си во право, ако не тогаш ти треба да признаеш дека до денес си ја подржуваш својата држава која дискриминирала и маргинализирала цел етникум.
Албанецот кога е до бизнисот далеку е по практичен од македонецот, за разлика од тебе, дете на технички вишак од државни фабрики, со подрум полн со крадени веќе рѓосувани шајки и штрафови јас сум растел работејќи 8 - 12 часа дневно, знам како е на терен, и точно знам што зборувам.
Во Куманово соработувам со скоро сите фирми албански нормално, и ми кажуваа баш за ова, дека не можеа да најдат никако албанци и албанки со завршен факултет кои ќе работат за 25000, ама можат да најдат македонци и македонки и за 18000, за тоа треба да ви се признае, вие трпите повеќе, имате некаков слејв менталитет.
А албанецот е роден вообичено во повеќе детно семејство, осамостојувањето за него е значително потешко од некој македонец кој највероватно е од еднодетно семејство или две, родителите вообичаено им се постари, оп старечки дом и ете ти стан или куќа без пари.
Јас лично сум одбил и македонска и албанска фирма токму заради платата, албанската пред 5-6 години ми нудеше 20000, а веќе имаше македонски вработено за иста плата, а македонската фирма пред година две ми нудеше 35000 а бараше знаење на сите софтвери што постојат. Не знам како е во другите градови, зборам за Куманово.
Ти треба да си излезиш малце надвор, не се гради претстава кон народ од мемиња, од форум каде пишуваат наци ликови, не можеш да ставиш во кош луѓе само затоа што зборат ист јазик, поголем грев правиш од оној кој се идентификува и го брани твојот шиптарр.
Ова си до некаде во право, имено знам еден угледен и успешен албанец од Куманово и соработуваме заедно, истиот е еманципиран и кај него во канцеларија работат само македонци и ми има кажувано дека доаѓале и албанки да пробат да работат но најчесто имале проблеми од дома и заминувале... исто така човекот е мераклија на алкохол и се со наши се дружи бидејќи не сум за ова сигурен има проблем не може да најде албанци за таков вид на дружба, односно е осудуван од околината... али сепак пропагандата и кај него знае да има ефект, еднаш се фативме за случајот со малиот Алмир, сат време ми требаше да му објаснам како стојат работите за на крај да сфати, но во почетокот беше убеден дека малиот намерно бил згазен, како што и ти си убеден во истото.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
825
Поени од реакции
3.242
Бу купил стан или куќа во Струга? Или Куманово? Или дали би живеел во еден од тие два градови?... Тоа е вистинското прашање...
Да. И тоа не само на зборови туку еве веќе 3 години фрлам пари. А ако успеам да се договорам со едниот сосед да го откупам уште еден стан во скопје ќе фрлам следната година.

Ако треба да бирам да купам стан, куќа или плац во Охрид или Струга, Струга е подобра локација за едно барем два-три пати. Град низ кој не тече река не е град.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
472
Поени од реакции
891
Да. И тоа не само на зборови туку еве веќе 3 години фрлам пари. А ако успеам да се договорам со едниот сосед да го откупам уште еден стан во скопје ќе фрлам следната година.

Ако треба да бирам да купам стан, куќа или плац во Охрид или Струга, Струга е подобра локација за едно барем два-три пати. Град низ кој не тече река не е град.
Напрет боро! Наскоро и рамиз ќе го видиш во комшии.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.185
Што праат па овие...

 

Tyrael

Transhumanist
Член од
21 јуни 2021
Мислења
307
Поени од реакции
822
Што праат па овие...

Луѓево се цртан филм.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
11.747
Поени од реакции
19.186
Сериозен си со прашањево?
Види било која институција пред 2001 колку имало албанци вработено. Најпрост пример ти е ова, а има безкрај други мерила.
...а со кој профил на образование да бидат вработени?
... сега имате факс каде ги штанцате дипломите, се вработивте во администрација, не велам не, ама сега не ви се работа, седите дома токму поради 2001 год, џабе ви се такви пари харам се, со сила образование не бидува, вас ве бива само за секс, ганс, дрога и рока мандолина и ништо друго (ретки исклучоци има не велам не, ама се ретки), и нема љутиш, тоа е вистината!
Ма нека ми се населат и Марсовци и Нептунци и Плутонци у маало, никад не би ми паднало на памет да се иселувам поради тоа.
...е па кажи тогаш, што ти паднало на памет, па си се иселил, просветли не, да не бидеме во темница!
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.112
Поени од реакции
2.663
Точно така. Затоа реков да го фатиме рускиот воз со србите откога ќе падне амрериканската хегемонија. Не верувам дека било кој од сегашниве идиоти се спремни за тоа, ама затоа лек е формирање на нова хард кор етно десница.
Батали руски, српски возови, ултра етно десници... Кажи ми што бидна со граѓанската војна у САД што ја предвидуваше ако падне Трамп? :D
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
453
Поени од реакции
1.626
Видете ги овие мутанти, овие кисели сурати и зелки глави на што им личат таа -200IQ енергија и аура што ја испуштаат. И мицко и циганот од муртино прават коалиции со овие каменковци од Кавказ.

Како вакви испаѓаат сите криви не ми е јасно мртов сериозен сум ова преминува во уметност
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.395
Поени од реакции
55.097
Со враќање во школиве, се вратија браќата на старите навики. Неколку напади врз ученици по автобусиве на Бит пазар и Транспортен, напаѓани деца од сите други нациналности. Цел клас (не се македонци) од стручно школо бојкотираше настава вчера како револт од нападите во автобусите.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.692
Поени од реакции
58.185
 

Kajgana Shop

На врв Bottom