Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Толку земат и за дпф и за егр :confused: Мене за егр ми зедоа 4000 денари и после башка 6000 кога барав нахнадно за ремап. Разликата беше 1 недела и тaка си платив дупло :bravobe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.608
Поени од реакции
34.831
Не се исплати гасење ако е вака, новиот ќе гура барем 4-5 години а на мојата од ибеј кошта 100 евра со шипинг неупотребуван, за да го сменат не верувам дека ќе биде повеќе од 1500 денари. Јас ја имам 12 год и не сум менувал егр, еднаш ми го чистеа и од тогаш до пред некој месец немав мака (околу 3 години и скоро 30 000 км).
Немам алат и не знам дали ќе успеам да го извадам самиот, инаку би го чистел повторно без да го гасам, гледав спрејови ама не знам дали помагаат.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Кај да најдам некој кој прави клуч картици за Рено? Имам една со која го палам возилото ама не ми работи даљинското па сакам да си направам друга,однапред благодарам за одговорите
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Кај да најдам некој кој прави клуч картици за Рено? Имам една со која го палам возилото ама не ми работи даљинското па сакам да си направам друга,однапред благодарам за одговорите
Клуч сервис. Имаат неколку дуќани низ СК, јас сум бил во тој во тафталиџе на пазарчето. Профи се дечките
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
600
Поени од реакции
1.152
Мислење за 1.4 TDI моторите? Или 1.4 бензинците?
Скоро положив и не смеам над 105 коња кола да возам, па затоа барам некоа помала, нај шо ми фаќа око е Сеат ибиза, ама имат 1.4 мотор од кој многумина демек се жалат, барем така слушнав.
 
Член од
6 септември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdr.
Da mi kaze nekoj ako znae za pezo partner 2008 g 1 9d mi se zapali sialicka za racna i sialicka stop.
Brisacite ne rabotat i zmigavci koga ima koga ne. Nekoj majstor ako znae.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
Мислење за 1.4 TDI моторите? Или 1.4 бензинците?
Скоро положив и не смеам над 105 коња кола да возам, па затоа барам некоа помала, нај шо ми фаќа око е Сеат ибиза, ама имат 1.4 мотор од кој многумина демек се жалат, барем така слушнав.
Ako si pri pari mozis da si zemes golf 5 1.9tdi 105ks ili astra h 1.7cdti 101ks.
1.4benzincite kaj vw si trosat maslo, bucni se I tromavi. Znat da puknat glava na motor, gorat na dihtung na glava, tropkat na ventili... 1.4tdi polo motor na tri klipa kako da vozis motokultivator, em bucno em tromavo. Ako odis varijanta isklucivo benzimec, baraj opel. Benziskite motori na opel ecotec se rodeni za na benzin i na plin. Corsa c 1.4 90ks samo ne twinport, astra G 1.6i 101ks predobar motor. Vectra b 1.6i 101ks odlicna.... Ako baras dizelce, ili astra h ili golf 5. Iako si pocetnik, za 4-5 meseci ke baras pogolema kola a golf 5 i astra h ti se odlicen izbor i za vo grad i za na otvoren pat. Do 77kw ti e dozvoleno znaci tocno do 105ks. Ti dadov samo mislenje okolu izborot na koli. Ako vejke izbiras pomejgu polo 1.4tdi i 1.4i dizelot ti e podobra varijanta.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Мислење за 1.4 TDI моторите? Или 1.4 бензинците?
Скоро положив и не смеам над 105 коња кола да возам, па затоа барам некоа помала, нај шо ми фаќа око е Сеат ибиза, ама имат 1.4 мотор од кој многумина демек се жалат, барем така слушнав.
Ibiza 1.4 80 ks, nova ima pominato 350000km bez remonti...e sea, trosi, ne e nesto troma, pocetnoto ubrzanje i e dobro, ali ponatamosnoto e slabo... imas verzii na ibica 101ks 1.9 tdi ( ne e dobar motorot) al najbolje za pocetnik e 1.9 tdi na vw so 105ks....motorot e vrv, sem problemi so zamaec, toa ako ne e smeneto racunaj ke menjas i kosta 350evra + zavisi kako nacekas... 1.4 tdi e slabo, bucno al izdrzlivo magare u sekoj slucaj... moj izbor golf 5 1.9 tdi bez dpf (pred 2008ma) samo da e zacuvan...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Кај да најдам некој кој прави клуч картици за Рено? Имам една со која го палам возилото ама не ми работи даљинското па сакам да си направам друга,однапред благодарам за одговорите

Moze i tvojata da ja napravat
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.694
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788

Moze i tvojata da ja napravat
Мислиш старата да ја клонираат, прашав и во клучар Мики може, времетраење 15 мин., доаѓаш со колата,испиваш едно кафе и си одиш со нова картица, убаини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom