Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
Мора да го преправаш договорот.....една нула -една кула
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
Ти го куцаше договорот или нотарот се ти средуваше-
Ако ти си го куцал и си му однел грешен тогаш е твоја грешка и нема што да се жалиш кај него и да побара да си платиш од ново ќе мораш зашто реално не е негова грешка.
Ама ако он ти го куцал и договорот а ти си платил за тоа, тогаш можеш да се жалиш и он треба да си ја поправи грешката.
Нормално ништо од ова не е законски строго одредено, него е чисто коректност од двете страни.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Ford Focus 1.4 2008/9 Б/П Може мислење, совет и потрошувачка.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Kako da gi smenam zadnite zvucnici na corsa c? Nekoj sovet video, zosto na youtube se sto najdov eza prednite na vratata sto se naogat.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ford Focus 1.4 2008/9 Б/П Може мислење, совет и потрошувачка.

Пак бензин/плин...:eek:


Готово се одкажувам...а и ти ако стварно сакаше да купиш кола, досега ќе купеше и 5000 километра ќе имаше извозено. :pos:
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
Пак бензин/плин...:eek:


Готово се одкажувам...а и ти ако стварно сакаше да купиш кола, досега ќе купеше и 5000 километра ќе имаше извозено. :pos:
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.
Па поарно гледај чисти бензинци (само не FSI, TFSI, GDI, T-GDI, Boosterjet, CGI, JTS ) и сам стави си плин.

Овие што ти ги пишав се со директно вбризгување т.е дизните се во цилиндрите и плинскиот уред е поскап, плус ќе мора да работи делумно на плин, а делумно на бензин.
Обичните мотори (1.4, 1.2) најчесто крепат плин, само гледај ти да го ставиш плинот (нормално ако возиш многу, ако си со 5-6к годишно ич не се замарај).
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.

И уште десет пати да одите, ако барате кола со уграден плин нема да најдете здрава, било која марка нека е...

Ај размисли, тој ставил плин од шо сакал колата да ја одржува, да ја пази, да средува се навреме, да става квалитетно масло, резервни делови? Јок, ставил плин оти бил циција и планирал што е можно помалку да вложи во колата за поминатата километража.


И сега кој ти се шансите од таков да купиш здрава кола, особено па некоја стара 10-15 години и нагоре...тоа се 99 % тешки кршеви.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.
2002-2003 korozirvat ito mnogu podambeter od opel. Mana mu e senzor na abs, senzorot za esp, cesto se buni bord kompjuterot pokazuva greska a fakticki kolata nema problem. Problem ima so tefloni na dizna. E220 od 2005 pocinkovana sasija i nekoj sitnici se sredeni. Snazen motor, dosta tivok na otvoreno ne se slusa motorot na 160 brzina.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.

Од сите тие години корозираат, скапи за одржување и за сервис, градска над 10 литри.

Инаку да не се лажеме не најдуваш мерцедес испод 500 000 километра од тие години. Тие што имаат испод 500 000 не се продажба ако воопшто има такви.


Би ти препорачал да ги провериш со апаратче за мерење на дебелина на бојата...ако може да најдеш такво или знаеш некој со такво. Бројот на мерцедеси со по 10 кила кит на нив е фрапантен, опасно се приближува на бројот на бенвиња :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Од сите тие години корозираат, скапи за одржување и за сервис, градска над 10 литри.

Инаку да не се лажеме не најдуваш мерцедес испод 500 000 километра од тие години. Тие што имаат испод 500 000 не се продажба ако воопшто има такви.


Би ти препорачал да ги провериш со апаратче за мерење на дебелина на бојата...ако може да најдеш такво или знаеш некој со такво. Бројот на мерцедеси со по 10 кила кит на нив е фрапантен, опасно се приближува на бројот на бенвиња :ROFLMAO:
Najubava proverka so magnet za frizider ako e zelezna sasija. Na eden kolega golfot ovaka go proverija koa sakase da go prodava na ovie salonive kaj nas sho kupuvaat sekakvi koli i mu najdoa kaj bil kitiran i odma mu kutnaa cena.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom