Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 март 2013
Мислења
4.525
Поени од реакции
4.347
Има ли некој искуство и нешто повеќе информации околу полирање на кола и нанесување на керамика?
За покривање на хром детали (лајсни) на врати, полирање и керамика - цена 550Е?
Високо или нермално?

Знам дека зависи од кола до кола но сепак...
Иначе се работи за лимузина BMW.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.345
Поени од реакции
4.799
за љубителите на кинески возила :icon_lol:
Овие Хонгки веќе имаат некои модели на европскиот пазар. Пример на линков https://hongqi.se/hongqi-e-hs9

Цена од 80000€ што воопшто не е наивна.

Не зборам за квалитет зашто не сум го поседувал па да можам да кажам, ама пример bmw iX тука е од 75000€

Волво ex90 е најавено со слична цена како ова, ако сакаш ќе побарам и за мерцедес ама гарант и они ќе се тука некаде со цена.
Чисто за муабетот што го имавме пред некое време кога ти викав дека Кинеските возила нема да бидат ефтини како што многу очекуваат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.983
Поени од реакции
39.580
Овие Хонгки веќе имаат некои модели на европскиот пазар. Пример на линков https://hongqi.se/hongqi-e-hs9

Цена од 80000€ што воопшто не е наивна.

Не зборам за квалитет зашто не сум го поседувал па да можам да кажам, ама пример bmw iX тука е од 75000€

Волво ex90 е најавено со слична цена како ова, ако сакаш ќе побарам и за мерцедес ама гарант и они ќе се тука некаде со цена.
Чисто за муабетот што го имавме пред некое време кога ти викав дека Кинеските возила нема да бидат ефтини како што многу очекуваат.
не им е многу битен европскиот маркет моментално, Кина има многу богати што немаат проблем да искешираат за домашно. Овде тек се пробиваат, некој сериозен импакт може ќе имаат за 5-10 години од сега.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.994
Поени од реакции
6.317
Овие Хонгки веќе имаат некои модели на европскиот пазар. Пример на линков https://hongqi.se/hongqi-e-hs9

Цена од 80000€ што воопшто не е наивна.

Не зборам за квалитет зашто не сум го поседувал па да можам да кажам, ама пример bmw iX тука е од 75000€

Волво ex90 е најавено со слична цена како ова, ако сакаш ќе побарам и за мерцедес ама гарант и они ќе се тука некаде со цена.
Чисто за муабетот што го имавме пред некое време кога ти викав дека Кинеските возила нема да бидат ефтини како што многу очекуваат.
I ???

Nitu e poubav nitu povreden.
Ili ako nesto ti e tebe ubavo togas e merka za kvalitet.
Obicna GRDA kanacka sto nikogas ne bi ja kupil .
Inace sum sedel vo nejze uste od vremeto koga bese vo faza na razvoj i bev prisuten i dodeka i ja testiraa aerodinamikata vo vozdusen Tubel vo Steyr Avstrija.

Pogledaj sto se nudat hongkongite od linkot sto si go postiral i sporedi go so BMWto pa mozebi ce ti stani jasno deka za isti pari dobivas mnogu povejce kaj hongkongite i so toa stanuvast poevtini makar sto brojkite NE se slicni. Najdobriot model od BMW 128,960€ Najdobrioj E-HS9 80000€

Screenshot 2023-04-27 at 20-27-29 BMW iX (i20) Reichweite Modelle Technische Daten & Preise bm...png

A eve vi i sporedba na enterier od HS9 i IX.
Pa sekoj za sebe neka si odluci koja e podobro vnatre sredena i so pokvalitetni materijali.
Dvete sliki se zemeni od najdobrata oprema sto ja nudat.

img2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.983
Поени од реакции
39.580
коливе на иднината повеќе ќе бидат кој повеќе технологија може да понуди. И кинезите у тој поглед, поготово кога се работи за електрични возила им нема рамни.

Кинескиве коли имаат многу подобар финиш од Тесла рецимо. На теслата прст можеш да ставиш меѓу панелите, башка све е внатре ефтинурија и све крцка а бараат премиум цена.

Ако се докажат кинезиве у тој поглед како подобри можат многу голем дел од пазарот да им украдат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.994
Поени од реакции
6.317
коливе на иднината повеќе ќе бидат кој повеќе технологија може да понуди. И кинезите у тој поглед, поготово кога се работи за електрични возила им нема рамни.

Кинескиве коли имаат многу подобар финиш од Тесла рецимо. На теслата прст можеш да ставиш меѓу панелите, башка све е внатре ефтинурија и све крцка а бараат премиум цена.

Ако се докажат кинезиве у тој поглед како подобри можат многу голем дел од пазарот да им украдат.
Bas denes razgovaravme so kolegata za Tesla i mi kazauvase deka nekoj negov bratuced zel tesla i platil za nejze 100 000€
Posle 3-4 Meseci svatil deka Elektro Auto ne e za nego i go stavil za prodavanje , pocnal od 90 000 i zavrsil na 55000 i toa direkt kaj Dealer od Tesla (posto nikoj drug ne sakal da go kupi.) kupuvajci od dilerot Audi Diesel sto bil kako poloven ponuden.

Zamisli izgubil 45 000 za nekolku meseci.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.983
Поени од реакции
39.580
Bas denes razgovaravme so kolegata za Tesla i mi kazauvase deka nekoj negov bratuced zel tesla i platil za nejze 100 000€
Posle 3-4 Meseci svatil deka Elektro Auto ne e za nego i go stavil za prodavanje , pocnal od 90 000 i zavrsil na 55000 i toa direkt kaj Dealer od Tesla (posto nikoj drug ne sakal da go kupi.) kupuvajci od dilerot Audi Diesel sto bil kako poloven ponuden.

Zamisli izgubil 45 000 za nekolku meseci.
Тесла купувачите се обично секташи, ко епл или шаоми фанови. Овој другаров твој ваљда не бил еден од нив :icon_lol: Иначе ова HS9 сувот е ракета за Model X да речеме у поглед на дизајн и ентериер.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.345
Поени од реакции
4.799
@vouager у твој стил И?
Нити коментирав изглед нити опрема ниту перформанси ништо ама искрено преку таквиот си ми зашто у која тема да те видам на форумов мора да си најпаметниот.
Голем онаков си седел у нешто додека било у развојна фаза нит си прв нит последен. Благодарница за тоа не даваат за жал.

@Ron Burgundy сосема ми е јасно што кажуваш, имаат голем развој Кинезите. Уште пред некое време ти спомнав има повеќе од 900 производители кои имаат пристојно производство на годишно ниво. Кога тогаш ќе дојдат во Европа и ќе земат дел од пазарот само тоа нема да е на начинот на кој Шаоми влезе со јаки перформанси за супер ниски цени. Поради законски пречки, за да бидат можат да намалат даноци ќе мора да отвараат погони низ Европа за да бидат конкурентни на европскиот пазар. Ама од друга страна Европа не е интересна за нив кога дома имаат повеќе клиенти него у цела Европа заедно :), побрзо Европејци е ќе идат на нивни пазар него они тука
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Da prasam nekoj tuka ako znae kolku kosta cistenje na klapna so kalibracija za oktavia tour 1.4. otprilika posto mislam deka majstorov saka da sredi ubavo
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.994
Поени од реакции
6.317
@vouager у твој стил И?
Нити коментирав изглед нити опрема ниту перформанси ништо ама искрено преку таквиот си ми зашто у која тема да те видам на форумов мора да си најпаметниот.
Голем онаков си седел у нешто додека било у развојна фаза нит си прв нит последен. Благодарница за тоа не даваат за жал.

Naredniit pat nemoj da pishuvas gluoosti i nikoj nema da te citira. A i preku takvoto ako ti smeta vistinata.

A i se sto sum napisal na forumov e od zhivotno iskustvo a ne kako nekoi koi sto sonuvast vlazhni sonista i pisuvaat oti slusnale prikazni sto mu gi preraskazhuval drugar na drugarmu sto slusnal edno drugarce na negovito drugarce kako sonuvalo
Автоматски споено мислење:

Da prasam nekoj tuka ako znae kolku kosta cistenje na klapna so kalibracija za oktavia tour 1.4. otprilika posto mislam deka majstorov saka da sredi ubavo
Posto ne baratam so makedonskive izrazi kazhi mi Sto e toa klapna za tebe?

Ili mislis za Drosselklappe (Germanski) ili throttle (Angliski)


Ako e toa, toa kalibriranjeto e detska igra i ti trebaat 5 Min vreme.
Da si vo moja blizina bi ti zavrsil rabota bes pari!

Eve ti upatstvo.
Programot go ima Gratis na internet!
https://ifnet.fr/dl/VAG/VCDS/VCDS-FRM-22.3.1.zip

Pobaraj nekoj sto ima Kabel za Diagnostika od VW
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
1. Ce go podesis Radioto da receme na 107,50 ili 107,5 Mhz
2. Ce odis vo Settings od toa USB FM- Transmiterot i tamu imas poddesuvanje na Frekvencija i nejze ce ja poddesis na 107,50 ili 107,5 Mhz

Voala, raboti!!!

P.S Eve ti edno upatstvo od Nekoj FM Transmiter kako se poddesuva frekvencijata!

I racunaj deka skoro na sekoj FM Transmiter se poddesuva razlicno!!!
Znaci citaj vo tvoeto Upatstvo!
Ова е тоа што јас го имам, да не случајно ова е само за полнење или можам да го користам и за УСБ слушање музика?
На упатството погоре пишува дека треба да задржам на CH на него, ама кај моето нема никакво копче.
И кога велиш дека треба да одам на поставки од УСБ ФМ Трансмитерот,велиш дека треба да го имам тоа како копче на него? Или да барам поставки на радиото во кола?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.994
Поени од реакции
6.317
Ова е тоа што јас го имам, да не случајно ова е само за полнење или можам да го користам и за УСБ слушање музика?
На упатството погоре пишува дека треба да задржам на CH на него, ама кај моето нема никакво копче.
И кога велиш дека треба да одам на поставки од УСБ ФМ Трансмитерот,велиш дека треба да го имам тоа како копче на него? Или да барам поставки на радиото во кола?
Of be drugar!

Toa e za polnenje mobilniot be!

Ce si kupis vakvo kako slikava podolu ili slicno i ce si brkas rabota!
Baraj da e so Stereo predavatel (Transmiter)!

Screenshot 2023-04-28 at 22-10-46 FM-Transmitter Bluetooth Auto Ausrüstung Auto Freisprecheinr...pngNajdobar transmiter sto vo Germanija momentalno mozhi da se najdi e ovaj na linkov podolu
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.636
Поени од реакции
1.490
Naredniit pat nemoj da pishuvas gluoosti i nikoj nema da te citira. A i preku takvoto ako ti smeta vistinata.

A i se sto sum napisal na forumov e od zhivotno iskustvo a ne kako nekoi koi sto sonuvast vlazhni sonista i pisuvaat oti slusnale prikazni sto mu gi preraskazhuval drugar na drugarmu sto slusnal edno drugarce na negovito drugarce kako sonuvalo
Автоматски споено мислење:


Posto ne baratam so makedonskive izrazi kazhi mi Sto e toa klapna za tebe?

Ili mislis za Drosselklappe (Germanski) ili throttle (Angliski)


Ako e toa, toa kalibriranjeto e detska igra i ti trebaat 5 Min vreme.
Da si vo moja blizina bi ti zavrsil rabota bes pari!

Eve ti upatstvo.
Programot go ima Gratis na internet!
https://ifnet.fr/dl/VAG/VCDS/VCDS-FRM-22.3.1.zip

Pobaraj nekoj sto ima Kabel za Diagnostika od VW
Eden post pogore imas napisano kako bratuced na kolegata kupil tesla pa edvaj ja prodal, a sea ko demek se si pisal od iskustvo i ne si kazuval prikaski od drugari. :pos: :pos: :pos:.

Bilo koja kola od koa ke ja zemes od salon cenata i pagja uste koa ke ja izneses od kaj niv, taka da ne znam sho te cudi. Druga rabota e sho ne sekoj saka da kupi Tesla taka da nisto cudno sho edvaj ja prodal.

Sporeduvas kvalitet na koli i enterieri gledajki sliki po sajtovi sho bas i nema smisla.

Ne znam ni sho se raspravate za kineski koli. Ako ti se svigja kupi si ja. Kolite u princip se kupuvaat poso ti treba i poveketo ke kupat bilo kakva i do odreden budzet samo da gi prevezi od A do B. Ostanatite kupuvaat koli sho im se po kejf i ke begaat od kinesko.

Da kupis kineska kola a da ne si u Kina e isto ko da zemes Tesla u Mk i da se cudis kade ke ja polnis(koga si na pat).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom