Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Издржуваат и повеќе особено јапонците ама со трошење масло и сл.

Инаку колку сакаш реди турбини, америте викаат no replacement for displacement.
ти сигурно ме прислушкуваш...бидејќи таа реченица денес им ја објаснував на мои другари ...околу 2 саати пред твојот пост..:cool:
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Едно прашање, да не знае некој механичар што би се замарал малку повеќе, се работи за сузуки свифт 2003 1.0 со 3 врати. Проблемот е што почна многу да троши, дупло. Порано со полн резервоар од 30л поминував 450-500км, а сега со исто толку литри 240км. Со еден механичар што правев муабет вика дека е карбураторот и дека не се правел, а ако сум ставел друг џабе ќе сум го ставел затоашто не можел никој да го наштелува дека е монолитен. Друг механичар ми вика дека се или свеќиците или филтерот за воздух.
Некој ако знае што да правам или да знае некој саглам механичар за сузуки.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Тешко дека кола од 2003 е со карбуратор...инаку ламбда сонда ако е расипана дава таква потрошувачка.
Автоматски споено мислење:

Epa zatoa nivniot vozen park 70% e od 3.0 motor nagore...

Зошто им се може, имаат пари+евтин бензин
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
0
Edno prasanje...se raboti za opel vectra b Benzin ,posle promena na motorno maslo i izmanati 1000km mi se javi nekoj ciden zvuk kako tropkanje na motoro.predhodno bese turano euro lub formel 2 10-40 maslence a sea smeniv gm 10-40. Dali e mozno da e do masloto ili so mozi da bidi ako znaj nekoj.fala odnapred :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Edno prasanje...se raboti za opel vectra b Benzin ,posle promena na motorno maslo i izmanati 1000km mi se javi nekoj ciden zvuk kako tropkanje na motoro.predhodno bese turano euro lub formel 2 10-40 maslence a sea smeniv gm 10-40. Dali e mozno da e do masloto ili so mozi da bidi ako znaj nekoj.fala odnapred :)
Ти фали ли масло или антифриз?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Edno prasanje...se raboti za opel vectra b Benzin ,posle promena na motorno maslo i izmanati 1000km mi se javi nekoj ciden zvuk kako tropkanje na motoro.predhodno bese turano euro lub formel 2 10-40 maslence a sea smeniv gm 10-40. Dali e mozno da e do masloto ili so mozi da bidi ako znaj nekoj.fala odnapred :)
Strakat ventilite. Frlaj to maslo i stavi 15/40 Mobil ili 10/40 mobil
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
Автоматски споено мислење:

Vakvo bese pred da ja zemam kolata ...dali e dobro ova maslo ili da baram kako so mi rece
Ako go najdes ova maslo zemigo. Zasega ne ja vozi dolgo vreme dur da smenis maslo. Inace GM pojke jok stavanje.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Дали некој има искуство со 2.0 TDCI моторите во Ford Focus?

Сакам да купам Focus и најдов интересен примерок со 2.0 TDCI, но сепак се ретки по огласиве, па ме интересира дали се добро покажани или да се фокусирам кон 1.6 или 1.8 TDCI?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
Дали некој има искуство со 2.0 TDCI, моторите во Ford Focus?

Сакам да купам Focus и најдов интересен примерок со 2.0 TDCI, но сепак се ретки по огласиве, па ме интересира дали се добро покажани или да се фокусирам кон 1.6 или 1.8 TDCI?
Ако гледаш форд, само 2.0 TDCI, другите мотори се проблематични.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Koga pretiskam na kumplug na vozackata strana se slusa kako nesto da cuknuva,isto se slusa i koga ke smenam pa ke go ispustam kumplugo nekogas seslusa toj zvuk koga ja ispustam gasta i pak pretisnam na nea. Zvuko e nesto nalik koga ke udris na nekoj so plasticno sise po glava :D
Se raboti za corsa c 2002
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дали некој има искуство со 2.0 TDCI моторите во Ford Focus?

Сакам да купам Focus и најдов интересен примерок со 2.0 TDCI, но сепак се ретки по огласиве, па ме интересира дали се добро покажани или да се фокусирам кон 1.6 или 1.8 TDCI?

2.0 tdci тие всушност 2,0 Hdi од Пежо во основа и е многу добро покажан. 1,6 tdci е всушност 1,6 Hdi и исто е докажан. 1.8 tdci е чисто мотор на Форд и не е многу покажан, иако некој во такси ги шинаа во возење по 500 000 км им прават. Само одржуван форд фокус тешко дека ќе најдеш...данбетер од голфовите се по тоа прашање.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom