Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.888
Поени од реакции
4.508
Здраво каде можам да вградам мултимедиа систем на Сеат Леон освен во Dog Security каде што е прескап? Поздрав
Можеш да земеш кинески по нет што ги даваат за 2-3000 и во Vox да отидеш да ти го монтираат.
Е сега како ќе ти се погоди никој не може да знае. :)
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
56
Поени од реакции
40
Ме интересира законов околу фолии за стакла.. Знам дека напред е дозволено 30% а позади колку сакаш али дали е дозволено ставање на огледална/камелеон фолија? Тоа никаде го немам прочитано. Некои фолии што ги најдов на интернет се со 7-10% што значи дека не ја прекорачуваат границата за светлина али немам видено некоја кола со такви фолии.
Автоматски споено мислење:

Здраво каде можам да вградам мултимедиа систем на Сеат Леон освен во Dog Security каде што е прескап? Поздрав
Не знам дали имаш баш ваква али погледни на Алиекспрес. Јас за Опел си најдов на Али за некои 100-130 евра а у Дог ја продаваат истата 16 илјади...
Автоматски споено мислење:

niedna, baraj c3 1.4 hdi ili punto classic 1.2 benzin/1.3 dizel
Од една страна му викаш Корсата 1.3 дизел не е добра, а од друга страна му препорачуваш Пунто 1.3 дизел :pos: Па истиот мотор го имаат и двете... Само шо Пунтото е италијан и све живо и диво крцка внатре а Корсата џерманец..
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.460
Поени од реакции
938
Ме интересира законов околу фолии за стакла.. Знам дека напред е дозволено 30% а позади колку сакаш али дали е дозволено ставање на огледална/камелеон фолија? Тоа никаде го немам прочитано. Некои фолии што ги најдов на интернет се со 7-10% што значи дека не ја прекорачуваат границата за светлина али немам видено некоја кола со такви фолии.
Автоматски споено мислење:Не знам дали имаш баш ваква али погледни на Алиекспрес. Јас за Опел си најдов на Али за некои 100-130 евра а у Дог ја продаваат истата 16 илјади...
Автоматски споено мислење:Од една страна му викаш Корсата 1.3 дизел не е добра, а од друга страна му препорачуваш Пунто 1.3 дизел :pos: Па истиот мотор го имаат и двете... Само шо Пунтото е италијан и све живо и диво крцка внатре а Корсата џерманец..
A od kade to deka 1.3 na korsa i 1.3 na fiat se isti motori? Toj spajga vo grupacia na fiat motori ali cilindri, turbo, dizni, klapni, nosaci, menjac, blok na motor, zamaec se e razlicno. Kaj fiat ima fiksen zamaec so fiksna turbina a kaj opel e dvomaen zamaec i varijabilna geometria na turbina. Mapa na ecu skroz razlicna.
Isto kako mercedes so nosi reno motor. Pod nivna grupacia se ama pod hauba skroz razlicen e kaj merzo.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
99
Поени од реакции
78
Од една страна му викаш Корсата 1.3 дизел не е добра, а од друга страна му препорачуваш Пунто 1.3 дизел :pos: Па истиот мотор го имаат и двете... Само шо Пунтото е италијан и све живо и диво крцка внатре а Корсата џерманец..
ama zatoa na "germanecot" korsa C (koj inace se sklapa vo spanija) sto mu skapuvaat pragovi i polumeseci, toa uopste ne e bitno :rolleyes:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.460
Поени од реакции
938
ni na puntoto ne tropa sve zivo i divo vnatre ali ok nema veze
da sporedvas punto so corsa c e isto kako da sporedvas konj i bure. Ni punto ni corsa c ne korpzirvat. Zboram za tie od 2002 nagore. Inace i seat ibiza tropka vnatre cela, audi a4 tropka vnatre, golf 5 isto tropka... Site koli so se so plasticen enterier krckat. Tie vozila so se so gumiran kokpit, kajniv nema krckanje kako bmw 530d 2001,525tds,vectra b, reno megan....
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.671
Поени од реакции
2.502
Како перформира сеат леон на каллилв/земјен пат, чакал и груб терен?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.259
Поени од реакции
10.312
A od kade to deka 1.3 na korsa i 1.3 na fiat se isti motori? Toj spajga vo grupacia na fiat motori ali cilindri, turbo, dizni, klapni, nosaci, menjac, blok na motor, zamaec se e razlicno. Kaj fiat ima fiksen zamaec so fiksna turbina a kaj opel e dvomaen zamaec i varijabilna geometria na turbina. Mapa na ecu skroz razlicna.
Isto kako mercedes so nosi reno motor. Pod nivna grupacia se ama pod hauba skroz razlicen e kaj merzo.
како што се сеќавам од Ауто клуб, моторите со 75 Кс имаат фиксна турбина, а тие со 90 Кс со променлива, и во суштина основата на моторт е ист, Фиатовиот 1.3 л
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
56
Поени од реакции
40
A od kade to deka 1.3 na korsa i 1.3 na fiat se isti motori? Toj spajga vo grupacia na fiat motori ali cilindri, turbo, dizni, klapni, nosaci, menjac, blok na motor, zamaec se e razlicno. Kaj fiat ima fiksen zamaec so fiksna turbina a kaj opel e dvomaen zamaec i varijabilna geometria na turbina. Mapa na ecu skroz razlicna.
Isto kako mercedes so nosi reno motor. Pod nivna grupacia se ama pod hauba skroz razlicen e kaj merzo.
Decko.. Znaci motorot e skroz ist izvaden od Fiat i staven na Korsa, propratnite delovi mozebi se razlicni ali goliot motor e toj. Dizel motorite u Opel 1.3 i 1.9 so cdti oznaka se od Fiat.

ama zatoa na "germanecot" korsa C (koj inace se sklapa vo spanija) sto mu skapuvaat pragovi i polumeseci, toa uopste ne e bitno :rolleyes:
Ako ne znaes so zboris podobro ne vrakjaj uopste.. Ako 1 zargjala ne znaci deka site se takvi. Ako ne ja peres ti so meseci i ne ja odrzavas normalno deka kje skape i kje propadne. Za taa godina koga e proizvedena ima dosta dobra zastita od rgja i dosta debel lim.
Assembly

ni na puntoto ne tropa sve zivo i divo vnatre ali ok nema veze
Ne mozes da mi kazes deka na Fiat opsto a posebno pa na punto ne tropa vnatre nisto... Sum se vozel u nekolku razlicni puntovci od razlicni gazdi i postarite godini i ponovite grande puntovci i sve se koe od koe.. Edino so u grandeto ima bajagi mesto napred, drugo niso pozitivno nema. A i opsto poznato e deka Fiat e edna od poeftinite marki kaj so se stava da ne recam apla skart materijal i delovi.

како што се сеќавам од Ауто клуб, моторите со 75 Кс имаат фиксна турбина, а тие со 90 Кс со променлива, и во суштина основата на моторт е ист, Фиатовиот 1.3 л
Abe ostaj go so kje mu kazuvas na nego.. On gi ima sklapano motorite i znae sve.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.460
Поени од реакции
938
Decko.. Znaci motorot e skroz ist izvaden od Fiat i staven na Korsa, propratnite delovi mozebi se razlicni ali goliot motor e toj. Dizel motorite u Opel 1.3 i 1.9 so cdti oznaka se od Fiat.Ako ne znaes so zboris podobro ne vrakjaj uopste.. Ako 1 zargjala ne znaci deka site se takvi. Ako ne ja peres ti so meseci i ne ja odrzavas normalno deka kje skape i kje propadne. Za taa godina koga e proizvedena ima dosta dobra zastita od rgja i dosta debel lim.
AssemblyNe mozes da mi kazes deka na Fiat opsto a posebno pa na punto ne tropa vnatre nisto... Sum se vozel u nekolku razlicni puntovci od razlicni gazdi i postarite godini i ponovite grande puntovci i sve se koe od koe.. Edino so u grandeto ima bajagi mesto napred, drugo niso pozitivno nema. A i opsto poznato e deka Fiat e edna od poeftinite marki kaj so se stava da ne recam apla skart materijal i delovi.Abe ostaj go so kje mu kazuvas na nego.. On gi ima sklapano motorite i znae sve.
Za opel kazvajmu na drug druze. 75ks se so 5 brzini menjac 1.3jtd. 1.3 cdti 90 ks e so 6 brzini. Bas me interesira kako ke se montira toj motor na m32 menjac i skroz razlicen sihron na menjac.
ako mozese taka lesno da se montira, na fiat linea ke stavev motor od korsata i nemase da baram ist motor so ist broj na menjac. Pisete vase iskustvo a ne so ste citale.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom