Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.186
Поени од реакции
836
Мислења и искуства за Astra H GTC 1.9 CDTI? Кој мотор е поиздржан 120hp или 150hp? И дали има нешто посебно да се запази при гледање по плацевиве. Фала ви.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
Поарно алфа 147 1.9 jtd купи од човек, дизел моторите се исти (на Фиат), само 147-ка ќе најдеш позачувана него астра, особено па некоја астра од плац купена.

Плус алфата има многу подобро држење на пат, подобра стабилност и многу подобар филинг на волан. Единствено што чини на астрата е моторот, другото се е онака...meh, ниту е удобна, ниту стабилна, посмотан филинг на волан здравје...ко на воланче во видео игра да возиш кола.
 
Последно уредено:

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.186
Поени од реакции
836
Поарно алфа 147 1.9 jtd, купи од човек, дизел моторите се исти (на Фиат), само 147-ка ќе најдеш позачувана него астра, особено па некоја од плац купена.

Плус алфата има многу подобро држење на пат, подобра стабилност и многу подобар филинг на волан. Единствено што чини на астрата е моторот, другото се е онака...meh, ниту е удобна, ниту стабилна, посмотан филинг на волан здравје...ко на воланче во видео игра да возиш кола.
До толку лошо? Прв пат го слушам муабетов, али ќе го имам во предвид. Иначе повеќето Алфи ми се допаѓаат, но 147-мицата ми е страшно ружна кола(знам дека камшик се јаде за ова), па не сум ја ни размислил искрено.

Значи генерално 1.9 дизел моторот е океј, тоа ме интересираше. Само ако може уште некој да убаци мислење за 2те варијанти на моторов, односно кој би го препорачале.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
177
Поени од реакции
40
Мислења и искуства со BMW 520d 177ks 2008 redizajn LCI so avtomatski menuvac?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
До толку лошо? Прв пат го слушам муабетов, али ќе го имам во предвид. Иначе повеќето Алфи ми се допаѓаат, но 147-мицата ми е страшно ружна кола(знам дека камшик се јаде за ова), па не сум ја ни размислил искрено.

Значи генерално 1.9 дизел моторот е океј, тоа ме интересираше. Само ако може уште некој да убаци мислење за 2те варијанти на моторов, односно кој би го препорачале.
Ваљда за вкусови не се дискутира...ама алфа 147 ружна...не знам :eek:


Инаку за астрата да...еден од полошите модели од таа класа. Инаку помеѓу верзиите на моторот нема голема разлика, тој со 150 коњи има едни лептири на усисот кои се средуваат за евтини пари...

Ама ова едвај ли ќе ти биде проблем ако земеш астра од плац...одма ставај 1000 евра на страна за голем сервис и замаец да смениш.
Автоматски споено мислење:

Мислења и искуства со BMW 520d 177ks 2008 redizajn LCI so avtomatski menuvac?

N47 engine issues...пиши на гугл, само да не ти експлодира компјутерот/телефонот
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-
Член од
25 март 2012
Мислења
177
Поени од реакции
40
Ваљда за вкусови не се дискутира...ама алфа 147 ружна...не знам :eek:


Инаку за астрата да...еден од полошите модели од таа класа. Инаку помеѓу верзиите на моторот нема голема разлика, тој со 150 коњи има едни лептири на усисот кои се средуваат за евтини пари...

Ама ова едвај ли ќе ти биде проблем ако земеш астра од плац...одма ставај 1000 евра на страна за голем сервис и замаец да смениш.
Автоматски споено мислење:
N47 engine issues...пиши на гугл, само да не ти експлодира компјутерот/телефонот
цело сабајле читам за тоа убедливо "Најлош" мотор ама па и најпродаван.. има многу поделени мислења и на странски форуми, некои многу задоволни со по 200/250/300к поминати сеуште не сменет ланец, некои пак на 150к менувале ланец.. дали има некој што веќе ја имал или има оваа кола па да сподели некое искуство .. kонкретно колава што ја гледам нема сменето ланец и е скоро на 200к ама нема никаков звук од ланец или да чука нешто таква работа.. плус ќе ја спушти цената колку што чини нов ланец се комплет.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.186
Поени од реакции
836
Ваљда за вкусови не се дискутира...ама алфа 147 ружна...не знам :eek:


Инаку за астрата да...еден од полошите модели од таа класа. Инаку помеѓу верзиите на моторот нема голема разлика, тој со 150 коњи има едни лептири на усисот кои се средуваат за евтини пари...

Ама ова едвај ли ќе ти биде проблем ако земеш астра од плац...одма ставај 1000 евра на страна за голем сервис и замаец да смениш.
Автоматски споено мислење:
N47 engine issues...пиши на гугл, само да не ти експлодира компјутерот/телефонот
Фала на помошта друже. Иначе не ни знам зашто кажав плац, исчурен е мозоков Петочки, по огласи мислев. Иначе дефинитивно е заебан муабетот за вкусови, така да боље таму да си остане.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.601
цело сабајле читам за тоа убедливо "Најлош" мотор ама па и најпродаван.. има многу поделени мислења и на странски форуми, некои многу задоволни со по 200/250/300к поминати сеуште не сменет ланец, некои пак на 150к менувале ланец.. дали има некој што веќе ја имал или има оваа кола па да сподели некое искуство .. kонкретно колава што ја гледам нема сменето ланец и е скоро на 200к ама нема никаков звук од ланец или да чука нешто таква работа.. плус ќе ја спушти цената колку што чини нов ланец се комплет.

Какви 200 илјади друже, без навреда ама треба да си многу наивен за да веруваш дека дизел бмв лимузина од 2008 има “скоро 200к“.

Колите од 2017 имаат по 150 000...не пак некое дизел бмв од 2008.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.292
Поени од реакции
1.114
цело сабајле читам за тоа убедливо "Најлош" мотор ама па и најпродаван.. има многу поделени мислења и на странски форуми, некои многу задоволни со по 200/250/300к поминати сеуште не сменет ланец, некои пак на 150к менувале ланец.. дали има некој што веќе ја имал или има оваа кола па да сподели некое искуство .. kонкретно колава што ја гледам нема сменето ланец и е скоро на 200к ама нема никаков звук од ланец или да чука нешто таква работа.. плус ќе ја спушти цената колку што чини нов ланец се комплет.
Ja proba na zagrean motor ili na laden? Obicno za da prikrijat problem so tropanje na lanec ja zagrevaat kolata pred da odis da ja vidis.
Inace ne veruvaj na kilometraza mnogu. Mada mene mi e veke sumljivo deka rekol ke ti namale na cena kolku lanec sho cini sto samo ukazuva deka ima nekoj problem.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
271
Поени од реакции
159
Нека намали за ланец и работна рака, второто ќе е поскапо.
Автоматски споено мислење:

Има некој искуство со VW Polo 2009/2010 1.2, 1.4?
Со 09/10 не знам, ама со постари имам познаници со плин на 1.2, доста издржливо со оглед што и луѓето не се посветени на одржување. Исто и со 1.4 ама дизел имам роднина воглавно е многу задоволен, проблеми имаат и едните и другите со централната и моторчињата за прозорите.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.393
Поени од реакции
896
Мислења и искуства за Astra H GTC 1.9 CDTI? Кој мотор е поиздржан 120hp или 150hp? И дали има нешто посебно да се запази при гледање по плацевиве. Фала ви.
Dosega smenav 4opeli a pred 11 dena zedov vectra C 1.9 cdti 8v120ks 2006 6 brzini menjac. Motoro e pod grupata na fiat ali ne se isti motorite. Cel usisen sistem, cel izduv, blok na motor, dizni, common rail pumpta skroz se razlicni baska menjacot na cdti e skroz razlicen za razlika od alfa. Moja preporaka ti e vectra C 1.9cdti bez razlika dali e 1.9 120 ili 1.9 150ks. Gledaj da e samo 8ventilski. Tie 8 ventilski motori nosat edna bregasta i pojketo se bez leptiri na usisna grana. I da imat leptiri na usisna grana 8v motorite, nemat problemi so leptirite posto se celosno metalni kako kaj vectra B. Istoto e kaj site 1.9 motori bez razlika dali e astra H, vectra C, zafira, signum.
Menjacot kaj astra H e M32 so plasticen dvoen sihron. 1,3,5 imat eden sihron a 2,4,6 imat drug sihron a rikversot e so sajla. Vectra c nosi F40 menjac. Tie gi nemat tie problemo kako kaj m32.. Astra h Nosat menjac so lageri koj pri voznja znaj da buci dokolku samo ne e vo red. Isto taka koga ke trgnivas so prva ako menjacot ti mrda begaj od taja kola. Istoto vazi i pri voznja so treta brzina, koga davas turaza i ti mrda menjacot znaci lagerite se pri kraj. Isto koga vozis so treta i pri kocenje na kocnica i probuvas da stavis vo prva brzina, menjacot mora da vlezi lesno vo prva brzina. Ako vleguva tesko znaci sihronot e drop. Sruga rabota ke pazis na kumplug. Mora kumplugot da e malku pokrut, potezok i da se vrajka odma koga go otpustas. Imat maka so cilindar na pedalo koe raboti na glicerin i ako e pri kraj ne se vrajka skroz kumplugot. Mene mi se desi toj problem i mi propadna kumplugot skroz pa menuvav cel cilindar. Vo ler nesmee da ima tropkanje. Astra h nosi pocinkovana sasija taka sto nemas maka so korozia. Betomenite mu se celicni. Za podetalni informacii pisi ke ti kazam.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
9.641
До толку лошо? Прв пат го слушам муабетов, али ќе го имам во предвид. Иначе повеќето Алфи ми се допаѓаат, но 147-мицата ми е страшно ружна кола(знам дека камшик се јаде за ова), па не сум ја ни размислил искрено.

Значи генерално 1.9 дизел моторот е океј, тоа ме интересираше. Само ако може уште некој да убаци мислење за 2те варијанти на моторов, односно кој би го препорачале.
Jas imam 147 so 120 Ks, koja ima edna bregasta i 8 ventili i nema leptiri na usis. Tie so 150 Ks se 16 V i imaat leptiri koi se sreduvaat, no sepak se problematični

Site gi baraat motorite so 120 Ks...a sepak ako ti se važni konjite, podobra varijanta e 120Ks so malku remap da i napraviš, kade dobivas +28 Ks, i 350 Nm namesto 285, nego 150 ks so leptiri na usis koi od vreme na vreme pravat problemi
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.393
Поени од реакции
896
Jas imam 147 so 120 Ks, koja ima edna bregasta i 8 ventili i nema leptiri na usis. Tie so 150 Ks se 16 V i imaat leptiri koi se sreduvaat, no sepak se problematični

Site gi baraat motorite so 120 Ks...a sepak ako ti se važni konjite, podobra varijanta e 120Ks so malku remap da i napraviš, kade dobivas +28 Ks, i 350 Nm namesto 285, nego 150 ks so leptiri na usis koi od vreme na vreme pravat problemi
Istoto go napraviv i jas. Zedov vectra cso 120ks i mu napraviv remap i sega e 155ks 320N/m. Malku e posnazna od 1.9 150ks fabricna.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.241
Поени од реакции
3.563
Ај дајте мислење за C3 HDI 1.4 од 2004. Како се има покажано овој мотор? Дали вреди да се гледа или да ја прескокнам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Попрво каросеријата ќе се распадне него ли моторот. Ефтини делови, немаат големи кварови. Земај ич не му се мисли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom