Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.055
Поени од реакции
3.474
па уље ставаш ваљда у него. И кај мене е така, слабо диктува и знае да направи дамка околу, ништо страшно, не ти е од дизната
За уље капачето ми е на лева страна, ова капаче е на десната страна не сум го отворил никогаш. Еве види слика
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.431
Поени од реакции
19.413
За уље капачето ми е на лева страна, ова капаче е на десната страна не сум го отворил никогаш. Еве види слика
моја грешка тогаш, мислев тоа да не ти е за уље.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Фала ви на одговорите

Тоа капаче не знам што функција има, ми кажаа нормално е на овие мотори (1.6tdci) да има пареа од уље кај капачето и цревото до него

Тука да ставам метална стега така?
Иначе мене ми личеше проблемот дека е oд кај металното црево што иде до 3тата дизна, пошто пред некое време доставив 200ml чист антифриз.

Тука стави...инаку ова со антифризот нема врска. Таа металната цевка е под огромен притисок и дури и ако малку тече за брзо ќе има вирче нафта тука...исцрнета е од друго, од тоа што мрси околу капачката на вентилите, веројатно диктон треба да смениш и гумици ако има во и околу капачето.

Може да се направи да не мрси,,,не е “нормално“ тоа е типичен мајсторски муабет кога ќе ги мрзи да се занимаваат со нешто, или треба да вложат доста труд за релативно мала заработка, на пример колку може да ти земе за менување на диктоно на капачката на вентили :toe:.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Има и тоа на диктонот од главата на моторот. Што кола е?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.314
Поени од реакции
718
Ај дајте мислење за C3 HDI 1.4 од 2004. Како се има покажано овој мотор? Дали вреди да се гледа или да ја прескокнам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Ај дајте мислење за C3 HDI 1.4 од 2004. Како се има покажано овој мотор? Дали вреди да се гледа или да ја прескокнам.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Моторот е многу добар, и се има доста добро покажано...повеќе би гледал да не е удрена колата па правена. Инаку Ц3 е солидно градско количе, тој мотор нема многу сила за претекнување на отворено, ама оди до 400 - 500 илјади ко од шала со нормално одржување и е многу штедлив. На отворено скоро секогаш испод 5 литра на сто има потрошувачка.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.181
Поени од реакции
10.025
бравар некој реон к.вода,аеро,центар ?
Има едни дечки што работат со клучеви во Аеродром одма спроти новата црква од другата страна на булеварот....мене ми ги оправија кодовите од даљинското. го има и на мапс


 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Не мора да значи ама не е на арно...ако не сега може понатака да смеша масло и антифриз.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
769
Поени од реакции
338
Абе го сменија ова законов за странски возила ? Од некои слушам не може веќе бугарска кола , морало да се пренесе на наши табли . Од други слушам може ама по 6 месеци годишно и дрн дрн ... Се утепав од барање , ама нигде не најдов да прочитам . Се што најдов е тоа дека за возила кои влегле пред 1ви Октомври ќе имало 50% попуст на давачките . А тоа дали може и понатаму да се возат на странски таблици и под кои услови , нема никаде ...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.013
Поени од реакции
656
Decki kolku volti treba da pokazuva akumulator na nezapalena kola?
Mislam deka mojot e ojden iako e smenet vo Maj lani. Prvo mi svetna sijalicka denes(pokaza deka e slab i ke se polni pri vozenje), a na nezapalena kola dashcam pokazuva 11.75v i e Bosch s5 koj bi trebalo da e AGM ali sea nesto se mislam deka moze imaat staveno obicen i za toa e ojden. Neam alat za da otvoram i izmeram voltaza ili pa da vidam dali e AGM, so obicni klucevi ne se stiga do strafovite koj go drzat u mesto.
Ke ja nosam kolata utre od kaj sho go zemav bidejki bi trebalo da ima 5god garancija.
Можеби имаш пасивен трошач на струја во колата или имаш заборавено на пр.сијалици преку ноќ па се истрошил,во таков случај напуни го со пунач и завршена работа,ама мери ги амперите после,мора да бидат по спецификација
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.335
Поени од реакции
1.201
Можеби имаш пасивен трошач на струја во колата или имаш заборавено на пр.сијалици преку ноќ па се истрошил,во таков случај напуни го со пунач и завршена работа,ама мери ги амперите после,мора да бидат по спецификација
Nema pasiven potrosuvac(osven dashcam) i ne zaboravam nisto nikogas(vnatre se se gasi samo, a svetla ne rabotat bez kontakt) druze ali fala u sekoj slucaj. Akumulatorot e vekje smenet pod garancija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom