Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.225
Поени од реакции
1.614
Дизел сервис Стојче, Скопје

Тел:

02 204 4018


Ама ќе те кошта мнооогу поскапо него кај Ристе особено ако е од Опел бошот.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.436
Поени од реакции
927
Mi rekoa deka riste bosh vo kavadarci deka ne rabotil bosch pumpi od opel, sekakvi drugi rabotil ama opel ne. Mi rekoa deka u skopje ima nekoj sto rabotil so bosch pumpi ama koj i kade uste neznam.
Prasajgo licno dali poprava. Inace so maka imas so bosot? Od so kola e bosot. Ako e od opel ke ti kazam dali e bosch ili ventil na bosch.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.148
Поени од реакции
4.943
Prasajgo licno dali poprava. Inace so maka imas so bosot? Od so kola e bosot. Ako e od opel ke ti kazam dali e bosch ili ventil na bosch.
Opel corsa c 1.7 isuzi motor 2002god i mi rekoa deka nafta podlize od bosho dodeka kolata e ladna . Odkoga ke postigne rabotna temp veke ne podlizuvs. Mu se javiv na ruste bosh i mi rece deka bosh pumpi so elektronika ne popravuva zosto nemal aparatura , popraval samo bosch pumpi bez elektronika. Se javiv i na dr od kavadarci istoto mi go rece i toj. Ostanuva da se javam na eden majstor od mrzenci gevgelija.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.225
Поени од реакции
1.614
Ако е тој мотор, поправај што побрзо ако тече нафта може и електрониката да изгори, а послем не се исплаќа да ја правиш, искрено не вреди толку колата.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.436
Поени од реакции
927
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.193
Поени од реакции
10.078
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.
Motorot zavisi kolku i kako e vozen i odrzuvan. Kako mana mu se smetaat leptirite na usisnata grana( gi nema kaj verzijata so 120 Ks), koi koga ke se sredat nema da pravat problem

Šasijata...neznam
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.225
Поени од реакции
1.614
Шо мислење ќе дајте за опел вектра Ц 1.9CDTI 150коња 2006-2007 година.
Сум со план за земање таква и баш се големи коли али ме интересира како стојат со корозија а и тие моторите како се покажани на фиат.

Моторот е ОК освен тоа со лептирите што кажа Ѓоко, шасијата не рѓсува толку како вектра б, ама нема баш некое управување на пат или удбоност...сепак главно е да најдеш одржувана кола а бидејќи е Опел за тоа ќе се помачиш малку. Мислам дека и генерално вектра ц има многу помалку во МК.

Искрено јас од тие години и таа класа не погледнувам друга кола освен алфа 159...истиот мотор само многу подобар дизајн и држење на пат...исто шансите да најдеш одржувана ти се поголеми него вектра.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.440
Поени од реакции
21.662
U kavadarci i dvajcata majstori rabotat bosch pumpi so nemat elektronika. Dokolku ima elektornika ne gi rabotat. Predlozete nekoj drug sto se zanimava so taa rabota?
Работат бош пумпи од опел само еден тип бош пумпа не ја работат,vp 44 psg 16.Оваа пумпа уствари никој не ја работи зашто не се поправа,електрониката е со 2 џека.Ја има во опеловите дизели од 2002ра до 2005та што се 2.0 и 2.2 дти.Половна кошта 700€ а нова од 2 до 3.000€
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Здраво. Не знам дали прашањево е за тука ама ми треба совет, како да го реставрирам знакчето во средина на волан кое што е очигледно оштетено, да не кажам дотраено.

Благодарам.

1608399586373.png
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.225
Поени од реакции
1.614
Ако може да се извади од воланот, може и да се никлова или хромира поново и ќе биде како ново...ама не знам дали може да се извади без оштетувања и пак послем да се намести.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.849
Поени од реакции
12.687
Може да се извади, ама дали вреди? Секоја Хонда го има овој проблем, и после одредено време пак ќе избледи како што е моментално.


Еве едно видео што го објаснува процесот

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.440
Поени од реакции
21.662
Здраво. Не знам дали прашањево е за тука ама ми треба совет, како да го реставрирам знакчето во средина на волан кое што е очигледно оштетено, да не кажам дотраено.

Благодарам.

Прегледај го приврзокот 277578
Купи си половно сочувано,види колку е у Макпетрол и новото,цел ентириер го мења на колата овој детал,да сум на твое место би купил ново па колку сака нека кошта.Има еден Столе у Маџари иначе,он ги средуе
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Купи си половно сочувано,види колку е у Макпетрол и новото,цел ентириер го мења на колата овој детал,да сум на твое место би купил ново па колку сака нека кошта.
Не е проблем и ново да купам, искрено не знам ни како се менува.
Каде во Макпетрол, во кој салон? На Илинденска?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.440
Поени од реакции
21.662
Не е проблем и ново да купам, искрено не знам ни како се менува.
Каде во Макпетрол, во кој салон? На Илинденска?
Да.Ако сакаш ке прашам кај тој Столе дали работи и никел.Која кола сум ја пратил кај него,како нова ја вратил.Пентиум е дечкото за ентериери
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Да.Ако сакаш ке прашам кај тој Столе дали работи и никел.Која кола сум ја пратил кај него,како нова ја вратил.Пентиум е дечкото за ентериери
Фала ти многу.
Да видам прво ваму што ќе ми кажат а ако не, ќе те побарам за ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom