Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.613
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.

И уште десет пати да одите, ако барате кола со уграден плин нема да најдете здрава, било која марка нека е...

Ај размисли, тој ставил плин од шо сакал колата да ја одржува, да ја пази, да средува се навреме, да става квалитетно масло, резервни делови? Јок, ставил плин оти бил циција и планирал што е можно помалку да вложи во колата за поминатата километража.


И сега кој ти се шансите од таков да купиш здрава кола, особено па некоја стара 10-15 години и нагоре...тоа се 99 % тешки кршеви.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
712
Поени од реакции
703
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
926
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.
2002-2003 korozirvat ito mnogu podambeter od opel. Mana mu e senzor na abs, senzorot za esp, cesto se buni bord kompjuterot pokazuva greska a fakticki kolata nema problem. Problem ima so tefloni na dizna. E220 od 2005 pocinkovana sasija i nekoj sitnici se sredeni. Snazen motor, dosta tivok na otvoreno ne se slusa motorot na 160 brzina.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.613
Здраво разгледувам моментално Мерцедез е220 од 2002/3 и од 2004/5 па ако може некој да објасне која е разликата,кој е подобар,редовен сервис (колку кошта) дали страдат дизните и потрошња градска.Позз фала однапред.

Од сите тие години корозираат, скапи за одржување и за сервис, градска над 10 литри.

Инаку да не се лажеме не најдуваш мерцедес испод 500 000 километра од тие години. Тие што имаат испод 500 000 не се продажба ако воопшто има такви.


Би ти препорачал да ги провериш со апаратче за мерење на дебелина на бојата...ако може да најдеш такво или знаеш некој со такво. Бројот на мерцедеси со по 10 кила кит на нив е фрапантен, опасно се приближува на бројот на бенвиња :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.210
Од сите тие години корозираат, скапи за одржување и за сервис, градска над 10 литри.

Инаку да не се лажеме не најдуваш мерцедес испод 500 000 километра од тие години. Тие што имаат испод 500 000 не се продажба ако воопшто има такви.


Би ти препорачал да ги провериш со апаратче за мерење на дебелина на бојата...ако може да најдеш такво или знаеш некој со такво. Бројот на мерцедеси со по 10 кила кит на нив е фрапантен, опасно се приближува на бројот на бенвиња :ROFLMAO:
Najubava proverka so magnet za frizider ako e zelezna sasija. Na eden kolega golfot ovaka go proverija koa sakase da go prodava na ovie salonive kaj nas sho kupuvaat sekakvi koli i mu najdoa kaj bil kitiran i odma mu kutnaa cena.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.613
Najubava proverka so magnet za frizider ako e zelezna sasija. Na eden kolega golfot ovaka go proverija koa sakase da go prodava na ovie salonive kaj nas sho kupuvaat sekakvi koli i mu najdoa kaj bil kitiran i odma mu kutnaa cena.
Знам дека и со магнет може ама верувај дека и преку китот магнетот фаќа, особено ако е потенок слој...и не може добро да оцениш.

Со апаратче за мерење на дебелина на боја буквално се може да се дознае. Фабрички деблина на бојата се знае колку е, ако послем е фарбана, значи само фарбана без китирање, секогаш бојата излегува во подебел слој него фабричката, па така и бојата да е погодена веднаш се знае дека е фарбана. За кит и такви работи јасно е ко ден, не може слојот на бојата да биде 2 мм дебел, јасно е тука дека има кит. :pos:


Тоа апаратче е потенцијална пропаст на многу плацеви и џамбази во мк...и може само да ја намали цената на половните возила во МК која е превисока во моментов.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.931
Mi podlize nafta od bosch pumpata koga kolata e ladna a koga e na rabotna temperatura nema problem, mi rekoa deka trebalo nekoi gumicki da se smenat na bosch pumpata. Kade ima kvaliteten majstor za taa rabota sto ke ja zavrsi perfektno da predlozite nekoj sto imal slicno iskustvo?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.613
Друже ако сакаш стварно квалитетно да биде само Ристе Бош, Кавадарци. Човеко е голем професионалец за вакви работи, појди му сосем кола, обично во истио ден за неколку саати ја предиктоваат пумпата. Искрено сите други што ги знам се шарлатани во споредба со него...овој гледа да те услужи што е можно побрзо и поевтино, ти кажува решенија тоа, тоа и тоа имаш како опција и ќе те чини толку, толку и толку...па твое е да си одбереш.

Телефон:


070 597 083

Секако слушни се првин и кажи му што кола имаш и што мака со пумпата, од кај тече, итн.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.223
Поени од реакции
1.613
90 % од фабрички неквалитет/фабричка маана, другите 10 % се долги интервали на замена на масло, неквалитетно масло, јако газење на колата додека не е загреан моторот, или дивеење едноставно со ептен високи вртежи на мотор, шлајфки, премногу силни ремапи на моторот, итн.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.435
Поени од реакции
926
Mi podlize nafta od bosch pumpata koga kolata e ladna a koga e na rabotna temperatura nema problem, mi rekoa deka trebalo nekoi gumicki da se smenat na bosch pumpata. Kade ima kvaliteten majstor za taa rabota sto ke ja zavrsi perfektno da predlozite nekoj sto imal slicno iskustvo?
Kavadarci ili vo bitola kaj culeto ili bene bosch. Cim kapi nafta cel treba da se prediktova. Cenite za opel se od 100 do 200 evra. Za vw od 50 do 150 evra. Za bmw 250evra.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.931
Друже ако сакаш стварно квалитетно да биде само Ристе Бош, Кавадарци. Човеко е голем професионалец за вакви работи, појди му сосем кола, обично во истио ден за неколку саати ја предиктоваат пумпата. Искрено сите други што ги знам се шарлатани во споредба со него...овој гледа да те услужи што е можно побрзо и поевтино, ти кажува решенија тоа, тоа и тоа имаш како опција и ќе те чини толку, толку и толку...па твое е да си одбереш.

Телефон:


070 597 083

Секако слушни се првин и кажи му што кола имаш и што мака со пумпата, од кај тече, итн.
Kavadarci ili vo bitola kaj culeto ili bene bosch. Cim kapi nafta cel treba da se prediktova. Cenite za opel se od 100 do 200 evra. Za vw od 50 do 150 evra. Za bmw 250evra.
Mi rekoa deka riste bosh vo kavadarci deka ne rabotil bosch pumpi od opel, sekakvi drugi rabotil ama opel ne. Mi rekoa deka u skopje ima nekoj sto rabotil so bosch pumpi ama koj i kade uste neznam.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.139
Поени од реакции
4.931
U kavadarci i dvajcata majstori rabotat bosch pumpi so nemat elektronika. Dokolku ima elektornika ne gi rabotat. Predlozete nekoj drug sto se zanimava so taa rabota?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom