Снаа Vs Свекрва

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.623
Поени од реакции
2.058
И шо треба синот да направи да се искара со мајка му?А секој оженат маж знае дека шом жената оди кај мајка и следуваат кавги.Ево ти би се искарала со мајкати ради твојот маж?
Автоматски споено мислење:


Изгледа не си женат зато се курчиш.:)
Во ситуацијата која си ја напишал, секако дека ќе има кавги ако немаат разбирање едни со други. За конкретната ситуација јас лично не би се расправал, а конкретно решение немам. Затоа најпаметно да си имаш сопствен дом со жена ти далеку од твоите за да се избегнуваат секојдневни кавги и да не си го нарушуваш здравјето и да си го кратиш животниот век за глупости. И јас не сум женет, може ти делува глупо ова што го напишав но тоа е моето мислење во поглед на ова.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Во ситуацијата која си ја напишал, секако дека ќе има кавги ако немаат разбирање едни со други. За конкретната ситуација јас лично не би се расправал, а конкретно решение немам. Затоа најпаметно да си имаш сопствен дом со жена ти далеку од твоите за да се избегнуваат секојдневни кавги и да не си го нарушуваш здравјето и да си го кратиш животниот век за глупости. И јас не сум женет, може ти делува глупо ова што го напишав но тоа е моето мислење во поглед на ова.
Е па ожени се па ќе прајме муабет дали е толку лесно да најдиш рашение.Особено кога женати ќе се врати од викенд кај мајка и во исто време има добиено.Иначе најпаметно е брачниот пар да има сопствен дом,нормално.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.623
Поени од реакции
2.058
Е па ожени се па ќе прајме муабет дали е толку лесно да најдиш рашение.Особено кога женати ќе се врати од викенд кај мајка и во исто време има добиено.Иначе најпаметно е брачниот пар да има сопствен дом,нормално.
За такви ситуации знам дека ќе постојат. Ама барем од една страна ќе се растеретиш од непотребни кавги помеѓу мајка ти и неа. А за ова се согласувам со тебе, од ова нема бегање. :D
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
103
И шо треба синот да направи да се искара со мајка му?А секој оженет маж знае дека шом жената оди на викенд кај мајка и следуваат кавги.Ево ти би се искарала со мајкати ради твојот маж?
Автоматски споено мислење:


Изгледа не си женет зато се курчиш.
Не не треба, ама мислам дека веќе кога оформува семејство треба да постави јасни граници нели?
Исто како и ние што поставуваме. Не може мојта мајка да знае до каде треба да оди неговата не.
Инаку не знам што барам во темава јас имам злато од свекрва, ама тоа дека маж ми знае што сака во животот. Како негови родители никогаш не се изземени од ништо, ама не може да дозволи ние да бидеме тројца во брак. Нели за танго се потребни двајца, така и во брак :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Е па ожени се па ќе прајме муабет дали е толку лесно да најдиш рашение.Особено кога женати ќе се врати од викенд кај мајка и во исто време има добиено.Иначе најпаметно е брачниот пар да има сопствен дом,нормално.
На твое место јас не би ја пуштала да оди кај мајка и. Ете ти решение за проблемите низ дома.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Не не треба, ама мислам дека веќе кога оформува семејство треба да постави јасни граници нели?
Исто како и ние што поставуваме. Не може мојта мајка да знае до каде треба да оди неговата не.
Инаку не знам што барам во темава јас имам злато од свекрва, ама тоа дека маж ми знае што сака во животот. Како негови родители никогаш не се изземени од ништо, ама не може да дозволи ние да бидеме тројца во брак. Нели за танго се потребни двајца, така и во брак :)
Види вака.За многу работи жените се попаметни.На пример изборот на брачен партнер. Жена никогаш не би се омажила за некој невработен.Од друга страна на мажите тоа не им е толку битно само да има добри атрибути.Друго немам сретнато жена шо се искарала со своите ради маж.Кај мажите има многу такви.Истите тие во случај развод ко некој мрсулковци се враќаат кај своите на помирување.
Автоматски споено мислење:

На твое место јас не би ја пуштала да оди кај мајка и. Ете ти решение за проблемите низ дома.
Прво не си на мое место и јас не сум тема на разговор.А и не сум пишел негде дека барам решение на форумов за моите проблеми или пак сум пишел дека ги имам.
 
Последно уредено:

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
103
Види вака.За многу работи жените се попаметни.На пример изборот на брачен партнер. Жена никогаш не би се омажила за некој невработен.Од друга страна на мажите тоа не им е толку битно само да има добри атрибути.Друго немам сретнато жена шо се искарала со своите ради маж.Кај мажите има многу такви.Истите тие во случај развод ко некој мрсулковци се враќаат кај своите на помирување.
Автоматски споено мислење:
Од кај си сигурен за каков маж би се омажила една жена?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.441
Поени од реакции
18.423
Во време каде што многу жени бираат да останат немажени, фамозните снаа вс свекрва треба да се во минатото, плус многу брачни парови сега живеат без родителите.

На крајот на денот, мајка е и таа, ако некогаш преќутиш и пробаш да смириш ситуација на најкултурен начин, никој нема да изгуби, напротив ќе се зачувате сите од непотребни нервози и небулози.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.928
Поени од реакции
7.780
Вистинската криза е во првите година-две од бракот, кога мажот ќе изгуби неколку кила, па свекрвата смета дека мажот треба под итно да биде хоспитализиран ради eating disorders и да му се спаси животот, а снаата е смртно навредена ради тоа што он ослабел, зошто тоа имплицира дека готви полошо од свекрвата, иако нели готвењето е поделена обврска.

После тој период, се станува полесно.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.402
Поени од реакции
34.207
На крајот на денот, мајка е и таа, ако некогаш преќутиш и пробаш да смириш ситуација на најкултурен начин, никој нема да изгуби, напротив ќе се зачувате сите од непотребни нервози и небулози.
Ете тоа е таа реченица што треба да се разбере. И таа е мајка. Децата секогаш остануваат деца за родителите, без разлика што веќе израснале во возрасни личности.
Не ја разбирам потребата да се вмешува синот т.е. сопругот и да се става помеѓу две жени. Не е тоа избор, не може да се стави на вага која жена е во право или која жена од нив двете е поважна. Секој си има свое место во животот. Мајката засекогаш ќе си остане мајка, а жената секогаш ќе си остане жена.

Две возрасни жени треба да бидат во состојба да воспостават коректен однос меѓусебе
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.044
Поени од реакции
7.100
Ако не се способни сами да ги напуштат, жените треба да им се одземат на оние кои дозволиле да има расправии помеѓу мајка му и жена му.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Ако не се способни сами да ги напуштат, жените треба да им се одземат на оние кои дозволиле да има расправии помеѓу мајка му и жена му.
И шо ќе правиш со одземените жени?:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom