Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 март 2010
Мислења
11.278
Поени од реакции
14.306
Да прифател тогаш да имал подалековидни погледи сега ке бевме во некоја подобра ситуација и можело само За надворешна употреба.
:pos: :pos: :pos:
Фискалните сметки или фирмарини да се намалуваат,
Може да се намалат фискалните, да бидат со некој поситен фонт на пример, стварно нема потреба толку хартија да се троши.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.021
Поени од реакции
5.841
Од една страна им е препрека да ги решат ради тоа што се во ЕУ,а од друга страна па олеснителна околност им е што можат да одат шљакаат по Европа,пола се имаат раштркано надвор
Автоматски споено мислење:

Иначе крајно време е да се стопира тоа племе да се размножува во толкав голем број,и тоа сегде низ Светот
Главната банда која хара по Софија се состои од цигани, не ми текнува моментално на името на населбата ама ја имам слушнато неколку пати.

Оние кои не избегале најчесто се занимаваат со криминал а и во опшеството таму владее многу поголема поделба него овде, низ годините наназад се имаат случено неколку убиства на млади Бугари и Бугарки од страна на Цигани.
Во прнцип истото не чека и нас, баш го барав тоа мислење што ти го спомнав погоре ама не знам каде сум го напишал.Како што спомнав во рок од неполни 2 месеца им влегуваат 3 пати дома од кој еднаш сред бел ден.Населбата е етнички чиста македонска но има околни населби кои се цигански.Низ разговор со тато роднинава како заклучок донесува дека од сега најдобро е да поќути и колку може да им прави чест на циганите, можеби ќе го оставеле на мира.Ова го кажува човек од над 50 години кои живее исто толку години во таа куќа и таа населба, служел војска, околу него му се сите другари и пријатели.Лани ова време имаше многу инциденти, каде после неуспешна кражба беа нападнати татко и син и за малку не се повтори случката со Анѓел од Ѓорче, каде на дете беше дигнато секира која за среќа погодила во жицата за сушење алишта.Таткото организираше протест на која беа испаднати 10-тина луѓе, затоа што во тој дел живеаат малкумина Македонци.Еве сега за една година истите тие Цигани се префрлаат и по соседните населби кои се со чисто етничко македонско население само затоа што истите тие не изреагираке пред некоја година, затоа што им било гајле дека таму некој друг Македонец живее во страв од Циганите.Посебна улога тука игра и сегашната влада, и не не ги бранам претходните, од нив можеби и се почна но овие не само што го продолжија тоа туку за пусти гласови им дозволија буквално се.
За полицијата нема што да коментирам истите тие со 4 патроли едвај се извлекоа лани од најголемата циганска населба во Штип така да тоа се кажува.
Така да ова веќе се случува и е во фаза да прерасне во многу посериозен проблем или пак тоа преставува проблем само за мал дел, овој муабет нема да го чуеш од секого, многумина веќе се помирени со тоа, едноставно се додека не им наштети некој на него на жена му и детето не го интересира дали неговиот брат, роднина или пријател има мака од вакви случувања.
Јас сум убеден дека овие настани иако се случувале пред само една година многумина ги заборавиле, сигурен сум дека истиот тој човек имал после тоа нови проблеми со циганите кои не допреле до пошироката маса и истото ќе се случи се додека ете некој не настрада како Ангел од Ѓорче но дури ни тогаш нема ништо да се смени затоа што ние сме способни да заборавиме и убиство, како и многу работи кои се случувале во државава наша а повеќето имаат колективна амнезија.
Го спомнав два пати мојот имењак нека му е лесна земјата и никогаш нема да биде заборавен.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
697
Поени од реакции
854
Прееска Латас го слушав иначе си се знае дека си е близок соВмро.Негова работа.
Но едно нешто коа кожуваша а он бил добро упатен во тоа, мислам 2009год Груевски имал неколку пати разговарано за Името но Американците биле решени да го решиме спорот и да се Прифати Северна.
Оттогаш Груевски не прифаќа незнаејќи што го чека и се заратува со Америка.
Да прифател тогаш да имал подалековидни погледи сега ке бевме во некоја подобра ситуација и можело само За надворешна употреба.
А сега после 10 год од тогаш сме далеку во понеповолна ситуација и гарантирам дека и Најдоброто го извадија.
А да оставивме уште неколку год ке немаше ни простор ни За името Македонија.
Иако признавам дека беше болно подобро што се реши. Ако не ги стегнаа Грциве ке си играа со нас колку сакаат.
А друга работа што некои не ја гледаат што изгубивме10 год, а веќе ке бевме Нато членка, но и убедена сум дека ке ги почневме преговорите а тоа значеше дека ке мораа многу порано да ги почнуваат реформите восудствво, образование и сл. Ние бевме во групата со Хрватска они влегоа веќе пред . Да ги сфаќавме овие суштински разлики порано како народ ке имавме повеќе свест.
Сега кога веќе мораат да се прават реформи сум и за Меѓународни експерти зада имаат некои работи поефикасност.
И сум против за она само штабски интерес да си гледа секој за себе, а од надвор општеството труло.
Треба како општество да бидеме самокритични и да ги кажуваме некои работи што ни сметаат. Тоа не некоја нмана во менталниот склоп најверијатно.
Треба повеќе да гледаме на општото добро. На пример да бараме полиберален закон во економијата, Фискалните сметки или фирмарини да се намалуваат, Кој сака нешто да аплицира да биде врз основа на квалитет, На пример секој да гледа во околината да му биде почисто, ако гледаме дека некој некого малтретира да не гледаме да пријавиме. За овие навики ке ни треба време за да ги примениме ноипак пеоединецот игра улога.
Ako moze broj od dilerot, te molam.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.040
Поени од реакции
4.766
Промена на власта ќе однесе некого во затвор и името ќе се врати, двојазичноста исто, а и знамето со сонцето од Кутлеш.
Da otkoa ke pobedi Žmic na 12ti april utredenta na 13ti april se ukinue Prespanski, na 14ti se ukinue dogovorot so Balgarija, na 15ti se ukinue dvojazičnosta, a na 16ti april Zajko u apsaana, hehe posle veke se ke odi kako podmačkano, u EU vlagame najkasno do juni mesec godinava 102,3 posto ... napred Mickooooo, edinstvenijo spaz za Makedonja !
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
804
“Ебаму името, ебаму... вели Заев“, ... и така Латас уште еднаш покажа дека е вешт манипулатор па го искористи оваа за да се прикучи во пропагирањето на проектот Северџистан!
Уште еден на северџански платен список, кој ги плаќа сега овие се знае ли?

Вчера имав сомнежи за мотивите на др. Латас (ебаму државата, ебаму... кој се не стана др.мр. - само ја останав таксист :pos:), се понадевав дека патриотизмот се разбудил, и веќе денес глеам дека тоа да ти било само добро спакувана пропаганда.
(јас др.Латас се ќе сторам и ќе помогнам да се врати името ама тоа сега е невозможно затоа гласајте за ... и така рум-дум рум-дум :yid: ... еве сега има и на кого да се повикате кога ќе тртомуљите дека враќањето на името е невозможно, дека е реалност - реалност е дека сте зомбирани се друго е пропаганда.)
Радикално било ако некој Македонец сакал да се вика Македонец и државата да му се вика Македонија, “Ебаму името, ебаму... вели Латас“.

@Baba Rosska, со најдобри намери предложив коа глеаш ТВ да ...... ама не ти не сакаш, мислиш дека имам лоши намери. Латас е еден од најдобрите опинион мејкери па според тоа и пропагандист во тнр. медиумска сфера, исто као оној Герота, но не барај морал и вредности кај нив иако цело време говорат токму за тоа.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Чив кадар е овој прекрасен директор на Дрисла (Горан Ангелов) кој има акции во сомнителната странска фирма што се занимава со увоз на отпад од ЕУ во Македонија?Еве тука има и за дилемата на Иреал околу тоа што се случи со договорот помеѓу Коце и италијанскана фирма основана два дена пред потпишување на тој договор за согорување на медицинско-хемиски отпад од ЕУ во Дрисла.
Автоматски споено мислење:

Може денес да се види кој е за што:
Автоматски споено мислење:


Десет дена после оваа вест, стигна другата вест од Бугарија, па сега видете институциите на системот кого кријат и бранат. Да знаеја дека ќе ги разоткријат у Бугарија, немаше вака ОЈО да се истрча.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444

Пошто овој увоз е све законски и то, зашто на пример не се објават имињата на функционерите кои го аминувале ова, исто како и имињата на останати фирми и поединци од администрација, вклучени тука, во ова?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.086
Поени од реакции
4.154
Латас веќе цела година (ако не и повеќе) пишува колумни во Вечер, поточно откако се заташкаа неговите предмети на суд. Очекувај наскоро да се врати пред малите екрани на Сител и да пере мозоци.
Ако стварно Латас после се успее да пере некому мозоци,стварно или е многу интелегентен или во државва живеат тешки пациенти!:toe:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.123
Поени од реакции
1.375
Не го потценувај овај народ, Миленко има 60.000 следачи на фејсбук ...
Во право си не треба да се потценува.Кога ќе ми текне дека најмалце едно 200000 Македонци по род гласаа на референдум за северна...
 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
За две години Македонија увезла 10 пати повеќе отпад од сопствениот, најмногу од Бугарија
Нашето стопанство е на прав пат. Увезуваме отпад како суровина, произведуваме ПМ2,5 и ПМ10 честици. Уште извоз да обезбедиме на финалниот производ...
сега, предизборно, без тендер, по итна постапка треба шиљо и зајо да увезат едно 50-на торњеви за прочистување, а тие од смогот прават дијаманти...
Всушност НЕМА да ги платиме. џабе ќе ни ги дадат а они ќе ги зимаат дијамантите, ќе биде како странска инвестиија :cool: ..а може и еден, ама Голем :D

..Види УМНИ блгарите, земале дебела пара од италијанците да горат нивен отпад, а за да направат простор блгарскиот отпад нам ни гу тутнаа :cool:
Автоматски споено мислење:

Da otkoa ke pobedi Žmic na 12ti april utredenta na 13ti april se ukinue Prespanski, na 14ti se ukinue dogovorot so Balgarija, na 15ti se ukinue dvojazičnosta, a na 16ti april Zajko u apsaana, hehe posle veke se ke odi kako podmačkano, u EU vlagame najkasno do juni mesec godinava 102,3 posto ... napred Mickooooo, edinstvenijo spaz za Makedonja !
не продавај Демагогија... Преспански не му се допаѓа ни на МицкоТАКИС, тој сака Вардарска Македонија или скратено за нивна употреба во Грција Вардарска, слично како Фир Македонија го сменија во ФИРОМ , прво за грчка употреба а после и во цела ЕУ
Пошто не може скратено да биде само Северна, нема прецизност за која држава се работи, јал Северна Ирска, јал Северна Кореја ???
А на сметка на Преспански, МицкоТАКИС ни ги зема мк брендовите, а наскоро заедно со блгарчета ќе ги обезличат и јазикот и наационалниот идентитет...
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2019
Мислења
51
Поени од реакции
15
“Ебаму името, ебаму... вели Заев“, ... и така Латас уште еднаш покажа дека е вешт манипулатор па го искористи оваа за да се прикучи во пропагирањето на проектот Северџистан!
Уште еден на северџански платен список, кој ги плаќа сега овие се знае ли?

Вчера имав сомнежи за мотивите на др. Латас (ебаму државата, ебаму... кој се не стана др.мр. - само ја останав таксист :pos:), се понадевав дека патриотизмот се разбудил, и веќе денес глеам дека тоа да ти било само добро спакувана пропаганда.
(јас др.Латас се ќе сторам и ќе помогнам да се врати името ама тоа сега е невозможно затоа гласајте за ... и така рум-дум рум-дум :yid: ... еве сега има и на кого да се повикате кога ќе тртомуљите дека враќањето на името е невозможно, дека е реалност - реалност е дека сте зомбирани се друго е пропаганда.)
Радикално било ако некој Македонец сакал да се вика Македонец и државата да му се вика Македонија, “Ебаму името, ебаму... вели Латас“.

@Baba Rosska, со најдобри намери предложив коа глеаш ТВ да ...... ама не ти не сакаш, мислиш дека имам лоши намери. Латас е еден од најдобрите опинион мејкери па според тоа и пропагандист во тнр. медиумска сфера, исто као оној Герота, но не барај морал и вредности кај нив иако цело време говорат токму за тоа.
Jас гледав интервјуто и неми беше намерата нешо да го бранам ,туку ситуациите што ги кажа и што ги знаел.
Автоматски споено мислење:

Ako moze broj od dilerot, te molam.
Не фала не користам, тоа замене е болест.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom