Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
Ova ne e ništo novo, poslednive decenija, dve decenii epten ja zabega narodov vo site možni pravci na životot i sekoi Vodici se slučuvaat vakvi cirkuzi i tragi-komedii, tepanje, kubenje, grebenje, tegnenje, pa i boksovi vo sred reka za koj da go zeme krstot i da lapne nekakva nagrada vo pari ili pak bela tehnika... Ušte eden dokaz za kretenizmot koj vladee deneska i dokaz deka ne postoi ni trunka sram i počit kon praznikot i verata, a groto od lugjeto se samoopredeluvaat kako vernici, isto taka i tie koi učestvuvaat vo fakanjeto na krstot se samodeklariraat kako golemi vernici, a vodat borba vo sred reka za eden televizor ili frižider da dobijat nagrada. Krivi se organizatorite na ovie nastani, crkvata, vo idnina ne treba nikakvi nagradi da se delat tuku samo fateniot krst da ostane kako trofej/nagrada vo racete na onoj što go fatil, pa belkim togaš nema da ima boks mečevi koj da go zgrapči krstot !
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Глеам еден денес со тетовска регистрација, а швајцарска налепница (CH) и до неа друга налепница црвена на црна позадина поделена на пола по вертикала - од едната страна половина од швајцарски крст, од другата пола орел.
Толку набиена слика со христијански симболи немам видено. Пола светиот крст (пошто тоа е симболиката на швајцарското знаме), а пола Византиски грб (симбол на сите православни цркви денес).
А Албанците имаат највише доброволци во ИСИС по глава, у Европа.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
4.919
Поени од реакции
9.129
Глеам еден денес со тетовска регистрација, а швајцарска налепница (CH) и до неа друга налепница црвена на црна позадина поделена на пола по вертикала - од едната страна половина од швајцарски крст, од другата пола орел.
Толку набиена слика со христијански симболи немам видено. Пола светиот крст (пошто тоа е симболиката на швајцарското знаме), а пола Византиски грб (симбол на сите православни цркви денес).
А Албанците имаат највише доброволци во ИСИС по глава, у Европа.
Знамето на Женева кантонот ваљда
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.863
Поени од реакции
48.564
Апасиев - Здрава структура во СЈО беше само Ленче Ристоска...

Се знае бате, од километар се гледаше кој е најспособен таму :love: ,ама народот се запали по Катица и Мортиша Адамс
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.184
Поени од реакции
169.085

Се прашувам што прават овие луѓе, дали се добро. па фреди меркјури подолго живееше со сида отколку овие со европска македонија.
Последниот пат кога бев во Сити Мол ова чудово Тамара беше на ескалаторот, со главата надоле се шеташе. Памтам на времето уште Мекдоналдс кога имавме, ќе влезеше таму и носот до небеса и беше. За една Евровизија газ ќе дадат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
Алармантна ситуација: По две години се криеле предмети во Врховен суд

Не знам зошто воопшто давале на ВРХОВЕН, одма во Стразбург праќај, Врховен е само губење време, ТИ ПОМИНУВА рокот за Стразбург..
А пак Уставен суд колку иницијативи НЕ РАЗГЛЕДУВА воопшто и НЕ ДАВА никаков одговор...

ете, поодамна, партијата Титови млади сили поднесоа на Уставен Суд да се преиспита како СДСМ се стекна со имотот на КПМ, кој беше државен и требаше по некој клуч да се подели на сите партии во Македонија.. Уставен не го разгледа предметот воопшто, молчи како риба и ништо не коментира.. има и дузина други иницијативи за неуставни закони, ама сите молчат...

Ај политичките работи, промена на име, Нато и тоа,имало надворешни притисоци... ама има неуставни банални работи..
Ете, познатиот закон за ПИОМ, привилегија на женски пол за пензионирање , на неуставна база, закони на база само врз полот ( родот) на лице... е сега со евроинтеграции не може да се донесуваат НОВИ неуставни закони, ама популистичките режими и понатака размислуваат неуставно, на пример шпекулации за повторно воведување воен рок ( ама само за мажи) ...ако им укаже некој, замолчуваат без одговор, се праат на Тошо... уште не сме биле во ЕУ :facepalm:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.008
Поени од реакции
804
Како се наближува денот на избори така и пропагандата зема замав.
Едни ги интересираат делата, други персоналитетите кои ги креираат тие дела (како да едно без друго може), трети имаат музички желби, а некои пак се загрижени за окупацијата зачинета со 'етноцид' и прашањето со името, меѓу другите и јас сум во ова последната група, затоа и постојано го истакнувам и потенцирам тоа прашање.

Еве што проф.др. Игор Јанев има да рече за името-преспанскиот како и за изборите....

Igor_Janev_za_prespanski_i_izborite.jpg

Овие кои настапуваат против трет блок и движењето бојкотирам а го преферираат Мицкота и неговите, само би ги прашал:
Дали сметате дека проектот Северџистан можеше да се реализира без активно-пасивно учество на пратениците на денес веќе ДПсНЕ, и дали сметате дека Мицкота е до толку забеган што не знаеше што ќе им се прави на пратениците за да се присилат да гласат за проектот Северџистан.
Всушност не мора мене, одговорете си сами на себе можеби тогаш ќе ви станат работите појасни.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
Ако не ветела раскинување на Преспанскиот, ВМРО ќе изгубела...

Еве професорот нека ги отвори очињата и нека гледа како тој што ќе победи, а тоа е ВМРО, нема да вети укинување на Преспанскиот.
Автоматски споено мислење:

Него мене ми е јако како, гренерално, јавноста ја боли уво за ова со директорот на Дрисла. Као да се ништа није десило.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.782
Поени од реакции
6.792
..Него мене ми е јако како, гренерално, јавноста ја боли уво за ова со директорот на Дрисла. Као да се ништа није десило.
сега бидејќи Блгарија ќе стаи клуч на увоз на италијански отпад, кај нас и во Албанија се тоа ќе се гори појачано... ама ќе се менаџира загадувањето, да нема шпицеви 900+ туку 24/7 ќе има 300 до 500
Автоматски споено мислење:

Петровска: Заврши времето на партиски штабови во МВР

важно сега има нови, комбинирани, партиско-наркодилерски штабови, со пукања и по најрепрезентативни хотели, не само во Арачинови и Чаир......
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.673
Не знам зошто воопшто давале на ВРХОВЕН, одма во Стразбург праќај, Врховен е само губење време, ТИ ПОМИНУВА рокот за Стразбург..
А пак Уставен суд колку иницијативи НЕ РАЗГЛЕДУВА воопшто и НЕ ДАВА никаков одговор...
Не може до Стразбург додека не бидат исцрпени сите правни средства во Македонија. Значи мора да помине преку сите судски инстанци.
Единствено може без тоа на основа на одолговлекување на постапката.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.870
Поени од реакции
1.886
Точно битни се делата,идеалите се само маска која ја носат конкретните ликови.
Toa e темно гледање на реалноста и многу песимистичко. Јас сум оптимист и ги гледам сите луѓе како безгрешни се додека не направат грешка. :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.046
Поени од реакции
33.444
сега бидејќи Блгарија ќе стаи клуч на увоз на италијански отпад, кај нас и во Албанија се тоа ќе се гори појачано... ама ќе се менаџира загадувањето, да нема шпицеви 900+ туку 24/7 ќе има 300 до 500
Ти беше најгласниот релативизирач на договорот што го потпиша Коце со италијанска мафијашка фирма, создадена некој ден пред потпишување. Договор за горење на медицинско-хемиски отпад.
Сега, одеднаш еколошката свест ти се разви. Ако, не викам не. Убаво така на стари години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom