Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 64 19,0%
 • СДСМ

  Гласови: 41 12,2%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 58 17,2%
 • БЕСА

  Гласови: 1 0,3%
 • ДУИ

  Гласови: 8 2,4%
 • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 1 0,3%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

  Гласови: 5 1,5%
 • ИНТЕГРА

  Гласови: 8 2,4%
 • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

  Гласови: 3 0,9%
 • Некоја друга

  Гласови: 9 2,7%
 • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

  Гласови: 139 41,2%

 • Вкупно гласачи
  337
Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.593
Поени од реакции
5.146
Никогаш ВМРО не го повика членството на протест во овие 3 години... иако се кршееше основната повелба на ОН за човекови права... Со еден збор СДСМ во соучесништво со ДПМНЕ, го направија најголемиот злостор на Македонскиот народ, посерувајќи им се на гробовите на нашите дедовци..... кои реки крв пролеале за Македонија...

Сите тие заедно заслужиле само да се накитат канделабрите со нив.
Јас лично одев на протести, прв пат у мојот живот...на кого му кажуваш :)
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
60
Поени од реакции
56
Јас лично одев на протести, прв пат у мојот живот...на кого му кажуваш :)
Сака да каже дека ВМРО не го повика членството. Како може сега ДПМНЕ да зборат а никогаш не го повикале членстовото на протест? Според нивните капацитети не ги исполнија ниту 5%.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.355
Поени од реакции
7.172
Кога најголемата опозициска партија која успат има декларативно национален предзнак не повикала на протест таа е во најмала рака соучесник во ова....

Тоа што некои членови на ДПМНЕ биле на протест, неможе да го смени тој факт...А тој факт ми кажува дека СДСМ и ДПМНЕ сплотени му направија непроценлива штета на Македондкиот народ... разделувајќи го и уништувајќи секаква прогресивна мисла...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.593
Поени од реакции
5.146
Сака да каже дека ВМРО не го повика членството. Како може сега ДПМНЕ да зборат а никогаш не го повикале членстовото на протест? Според нивните капацитети не ги исполнија ниту 5%.
На кој му кажуваш :)
Јас лично сум учествувал во организацијата....ај што беше ладно нема везе ама таква апатија беше тој период како на дроги да беше народов :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.355
Поени од реакции
7.172
Па добро се покажаа со 2 и пол години владеење. Се што ветија остварија.
Во ред е што ги браните.
а добро се покажаа и ДПМНЕ, успешно канализирајќи го секое незадоволство....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.593
Поени од реакции
5.146
Кога најголемата опозициска партија која успат има декларативно национален предзнак не повикала на протест таа е во најмала рака соучесник во ова....

Тоа што некои членови на ДПМНЕ биле на протест, неможе да го смени тој факт...А тој факт ми кажува дека СДСМ и ДПМНЕ сплотени му направија непроценлива штета на Македондкиот народ... разделувајќи го и уништувајќи секаква прогресивна мисла...
Едноставно не е точно, и не шири лаги...еден човек го направи тоа што го направи со подршка од утепано членство на СДСМ....многу едноставно. Тоа што сите ние гледавме од страна е друго....како и да е.
Автоматски споено мислење:

Машинеријат за дезинформација си работи во функција на зајко....само тоа имам да кажам, а кој е наивен ќе си оди по тој памет.
Помеѓу избор од две работи во кои:
1.Некој што направил зло
2.Некој што не ни знаеме што ќе направи
Да кажуваш дека опција 2 е полоша тогаш или си одлепил со памет или си платен за тоа....нема трето!!
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.747
Поени од реакции
5.160
а добро се покажаа и ДПМНЕ, успешно канализирајќи го секое незадоволство....
Ртки тркачки.
Ама се знае како оди, тој што е на власт се критикува.
Иде нов, не чини, се критикува и менуа и тој.
Или грешка сум нешто? Овие треба да владеат до крај?
Уствари крајот помина пред 1 година.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.130
Поени од реакции
33.551
OK, разбирлива е пропагандата на едните или другите по социјални мрежи, пошто како иначе ќе јавне Курто ако не се симне Мурто. Проблемот на овој народ е што тој систем ќе си го применува на избори засекогаш и никогаш тркалото нема да го искрши.
ВМРО на Мицковски имаше шанса институционално да го попречува менувањето на името. Но, тоа не го направи. Ниту ќе го направи. Па побогу, самиот Мицковски заради таа кооперативност доби белег на подобен и сега ќе дојде на власт. Премногу наивно, дури и за креатури какви што има тука, е да се смета дека сега он ќе дојде и ќе го врати името.
Но и без таа завршена приказна има доста причини меѓу народов да се гласа за него, односно за Заев.
Мислам дека двете партии пак ќе имаат највеќе гласови. Иако сметам дека е редно да имаат најслаби резултати до сега.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.593
Поени од реакции
5.146
Па добро се покажаа со 2 и пол години владеење. Се што ветија остварија.
Во ред е што ги браните.
Кога зборев пред две и кусур години за што е поставен зајко ми се смееја овде :facepalm:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.355
Поени од реакции
7.172
Едноставно не е точно, и не шири лаги...еден човек го направи тоа што го направи со подршка од утепано членство на СДСМ....многу едноставно. Тоа што сите ние гледавме од страна е друго....како и да е.
Што направи тој еден човек ?

И што направи опозицијата да го спречи тоа ?


Имаше протести да, јадеа ќотек Комити и некои граѓани што излегоа на протеси за името, претежно иницирани од граѓански иницијативи и некои маргинални политички партии ... Каде имаше повик за протест од опозицијата? Кој шири лаги? ДПМНЕ има и тоа каков механизам да организира протести... народот „што гледа од страна“ го нема тоа... Баш во време на апатија таков еден повик ќе беше трунка надеж за Македонскиот народ...

ДПМНЕ заедно со СДСМ, се за мене предавнички партии и најголеми непријатели на Македонскиот народ во поновата историја... Чак што више тоа е една иста структура која гради партиски антагонизам и го дели народот за да може полесно да тера туѓи интереси, во интерес на личните сметки... Со еден збор ЈУДИ....

Нивната улога за Македонија е малтене истата ако не и полоша од онаа што ја имал Ванчо Михајлов...
Автоматски споено мислење:

Ртки тркачки.
Ама се знае како оди, тој што е на власт се критикува.
Иде нов, не чини, се критикува и менуа и тој.
Или грешка сум нешто? Овие треба да владеат до крај?
Уствари крајот помина пред 1 година.
Не треба да владеат нит едните нит другите.. Единствено нешто што заслужиле е да ги накитиме канделабрите со нив...,,
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.593
Поени од реакции
5.146
Што направи тој еден човек ?

И што направи опозицијата да го спречи тоа ?


Имаше протести да, јадеа ќотек Комити и некои граѓани што излегоа на протеси за името, претежно иницирани од граѓански иницијативи и некои маргинални политички партии ... Каде имаше повик за протест од опозицијата? Кој шири лаги? ДПМНЕ има и тоа каков механизам да организира протести... народот „што гледа од страна“ го нема тоа... Баш во време на апатија таков еден повик ќе беше трунка надеж за Македонскиот народ...

ДПМНЕ заедно со СДСМ, се за мене предавнички партии и најголеми непријатели на Македонскиот народ во поновата историја... Чак што више тоа е една иста структура која гради партиски антагонизам и го дели народот за да може полесно да тера туѓи интереси, во интерес на личните сметки... Со еден збор ЈУДИ....

Нивната улога за Македонија е малтене истата ако не и полоша од онаа што ја имал Ванчо Михајлов...
Автоматски споено мислење:


Не треба да владеат нит едните нит другите.. Единствено нешто што заслужиле е да ги накитиме канделабрите со нив...,,
Не го ставај ВМРО во ист кош....си ги опраа рацете пред целата оваа калакурница. Не дозволија они да бидат предавниците....и тоа ќе остане факт на навек.....
Не шири дезинформација и не работи за СДСМ!!!!!!!!
Јасно ли ти е?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.355
Поени од реакции
7.172
Не го ставај ВМРО во ист кош....си ги опраа рацете пред целата оваа калакурница. Не дозволија они да бидат предавниците....и тоа ќе остане факт на навек.....
Не шири дезинформација и не работи за СДСМ!!!!!!!!
Јасно ли ти е?
Аха... како си ги опраа рацете....Со тоа што кажаа све како ќе биде и покрај тоа на 27 Април се повлекоа...

Тоа се вика успешно канализирање на незадоволството...
Нема равенство помеѓу СДСМ и ДПМНЕ, тоа е една те иста структура...

И побогу што збориш... не дозволија да бидат они предавници.... дали се слушаш??? Ок е предавството само, да не сме ние... ОДЈЕБИ!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.221
Поени од реакции
169.354
Претставникот на Евровизија на Република Нашата ЗемјаДисклејмер: Не го следам на Инстаграм, го пуштија скриншотот во оптек.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.130
Поени од реакции
33.551
Не го ставај ВМРО во ист кош....си ги опраа рацете пред целата оваа калакурница. Не дозволија они да бидат предавниците....и тоа ќе остане факт на навек.....
Не шири дезинформација и не работи за СДСМ!!!!!!!!
Јасно ли ти е?
Не го сменија името, но, беа кооперативни и не ја направија опструкцијата која можеа да ја напраат кога требаше.
Како и да е, вината за ова ќе остане за навек кај СДСМ, како вината за тргнување на македонски национален симбол од знамето и ред други нешта. Исто така ВМРО ќе си го носи за навек амнестиирањето на воени злосторства врз Македонците, нешто што е преседан и во светската историја, а ќе носи и ред други нешта за навек, на душа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom