Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Jас сакам целата сендвич некултура на постоење која ја донесе Груевизмот во Македонија да исчезне. Да исчезнат мизериите од типот на контрапротести, клиентилизам, медиуми од типот на Курир и Република, целиот политички систем кој се обидоа да го инсталираат во Македонија. Потоа сакам фамилијата да замине во затвор. Кога тоа ќе се случи, и кога ДПМНЕ ќе се исчисти од удбашкиот просрпски шлајм и кога ќе се претвори во нормална десноцентристичка партија која навистина се залага за Македонија, повторно ќе гласам за нив. За воља на вистината на овие избори не гласав за никого затоа што на денот на гласањето рано наутро заминав за Хрватска па не стигнав да гласам.

Ти барем знаеш дека јас немам никаков финасиски интерес во тоа кој е на власт во Македонија. Ниту барам ниту нешто давам на државата.
Име не те прашав ова. Мислам и нагласив .
Прашањето беше што треба да се случи за да посакаш СДСМ да ги изгуби изборите ( се мисли на следните било кој ). Во еден твој пост претходно напиша дека ако СДСМ направи тоа и тоа директно би ги изгубила изборите па затоа и те прашав што треба СДСМ да направи, каква глупост според тебе за да ти посакаш да ги изгуби изборите. Не реков дали си гласал, не реков дали имаш некаква корист од нив, не дали ВМРО да ги добие туку онака општо. Што е тоа што би те натерало да посакаш СДСМ да ги изгуби изборите.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Име не те прашав ова. Мислам и нагласив .
Прашањето беше што треба да се случи за да посакаш СДСМ да ги изгуби изборите ( се мисли на следните било кој ). Во еден твој пост претходно напиша дека ако СДСМ направи тоа и тоа директно би ги изгубила изборите па затоа и те прашав што треба СДСМ да направи, каква глупост според тебе за да ти посакаш да ги изгуби изборите. Не реков дали си гласал, не реков дали имаш некаква корист од нив, не дали ВМРО да ги добие туку онака општо. Што е тоа што би те натерало да посакаш СДСМ да ги изгуби изборите.
Не ме разбираш. Јас сакам фамилијата да биде казнета. Се додека тоа не се случи јас ќе гласам за секој оној кој ќе ми вети дека ќе ги пикне во затвор. Не ми е гајле дали тие кои се на власт ќе ја продадат државата, дали ќе донесат сиријци, дали гаснеле или не гаснеле пожари. Се додека фамилијата не заврши во затвор никој во Македонија нема право да бара ништо друго затоа што фамилијата со својот однос кон нас не направи слуги а не луѓе. Оној момент кога ќе се затркалаат нивните политички и кривични глави, потоа можеме повторно да се декларираме како луѓе па да бираме политички опции. До тогаш, го имаме изгубено правото да бираме. Миле ми текна ни го поништи тоа право кога влегуваше во вреќите и кога се договараа со Гвујо колку провизија да земат.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.674
Поени од реакции
1.553
http://www.index.hr/vijesti/clanak/davor-huic-porez-na-nekretnine-ujedinio-je-hrvate-kao-nista-dosad/987036.aspx
http://vijesti.hrt.hr/399936/porez-na-nekretnine-novi-namet-ili-uvoenje-reda
http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/hrvatska/clanak/id/500748/evo-koliko-cemo-placati-porez-na-nekretnine-za-neke-objekte-bit-ce-cak-44-posto-visi-od-komunalne-naknade
Во Кроатиа се уведува порез на некретнине, многу актуелно во моментот. Што мислите има ли шанси и кај нас за нешто слично? Или Библиската земја е далеку од ова?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Jас сакам целата сендвич некултура на постоење која ја донесе Груевизмот во Македонија да исчезне. Да исчезнат мизериите од типот на контрапротести, клиентилизам, медиуми од типот на Курир и Република, целиот политички систем кој се обидоа да го инсталираат во Македонија. Потоа сакам фамилијата да замине во затвор. Кога тоа ќе се случи, и кога ДПМНЕ ќе се исчисти од удбашкиот просрпски шлајм и кога ќе се претвори во нормална десноцентристичка партија која навистина се залага за Македонија, повторно ќе гласам за нив. За волја на вистината на овие избори не гласав за никого затоа што на денот на гласањето рано наутро заминав за Хрватска па не стигнав да гласам.

Ти барем знаеш дека јас немам никаков финасиски интерес во тоа кој е на власт во Македонија. Ниту барам ниту нешто давам на државата.
Така е,сите чекаме на тоа.Сиве овие денови што гледаме по медиумите,Грујо се бори како некое животно кое е фатено во стапица.Го намамија на мамецот(неколку милиони зелени банкноти),тој широк г*з за пари,е сега скапа ти е кожинката,се ќе сториш,ама не.Се ќе платиш,и ќе вратиш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
http://www.index.hr/vijesti/clanak/davor-huic-porez-na-nekretnine-ujedinio-je-hrvate-kao-nista-dosad/987036.aspx
http://vijesti.hrt.hr/399936/porez-na-nekretnine-novi-namet-ili-uvoenje-reda
http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/hrvatska/clanak/id/500748/evo-koliko-cemo-placati-porez-na-nekretnine-za-neke-objekte-bit-ce-cak-44-posto-visi-od-komunalne-naknade
Во Кроатиа се уведува порез на некретнине, многу актуелно во моментот. Што мислите има ли шанси и кај нас за нешто слично? Или Библиската земја е далеку од ова?
Па има кај нас данок на недвижнини.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Не ме разбираш. Јас сакам фамилијата да биде казнета. Се додека тоа не се случи јас ќе гласам за секој оној кој ќе ми вети дека ќе ги пикне во затвор. Не ми е гајле дали тие кои се на власт ќе ја продадат државата, дали ќе донесат сиријци, дали гаснеле или не гаснеле пожари. Се додека фамилијата не заврши во затвор никој во Македонија нема право да бара ништо друго затоа што фамилијата со својот однос кон нас не направи слуги а не луѓе. Оној момент кога ќе се затркалаат нивните политички и кривични глави, потоа можеме повторно да се декларираме како луѓе па да бираме политички опции. До тогаш, го имаме изгубено правото да бираме. Миле ми текна ни го поништи тоа право кога влегуваше во вреќите и кога се договараа со Гвујо колку провизија да земат.
Те разбрав многу убаво.
 
Член од
26 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
58
Јас воопшто не го ни прашав тоа.
Нема за ДПМНЕ власт додека не одговораат мафијашите на власт, пола и повеќе од тие 430 000 гласаа против Фамилијата, не за СДСМ. Груевизмот е најголемото нанесено зло против македонецот во неговата историја гледано од сите аспекти.Македонец удри на Македонец со сите сили , Никола тоа и отворено го најави со неговото писмо 2009 година мислам дека беше кон неговите сендвичи и сопартијци.Направи армија од безмозочни и необразовани послушници кои станаа криминалци огледувајќи се на него и поддржувајќи го во неговиот мега криминал.Одговорните за ова зло мора да одговораат, после ќе решаваме за стандарди , плати, пожари , шарени твитерџии итн...
Димензиите на злото и штетите нанесени се толку големи што воопшто не ме интересира како ќе се викаме , ќе научам и Албански и Бугарски и Монголски , сите платформи нека поминат ама крвниците мора да одговараат. Мора да го разбереш тоа ! Имаш проблеми со разбирањето на димензиите и карактерот на Груевизмот.Прво свари го тоа , после брани ја Македонија од бегалци, предавници , чадори ....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Нема за ДПМНЕ власт додека не одговораат мафијашите на власт ....
Потполно се согласувам со тебе. Треба мафијашите на власт да одговараат, само ти кажал некој дека моментално СДСМ се на власт ?
 
Член од
26 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
58
Потполно се согласувам со тебе. Треба мафијашите на власт да одговараат, само ти кажал некој дека моментално СДСМ се на власт ?
Добро де, лапсус , мафијашите што беа на власт, со оглед на тоа што имаат уште милион пипци по институциите не е некој голем лапсус. Има ли поголемо зло од Груевизмот во исотријата на Македонскиот народ според тебе ?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Потполно се согласувам со тебе. Треба мафијашите на власт да одговараат, само ти кажал некој дека моментално СДСМ се на власт ?
Треба мафијашите да одговараат за овие 100 дена што се на власт. Сите треба да одговараат, и тие што беа на власт до пред 11 години, и тие што ќе бидат наредните години. Значи сите освен тие што беа предходниве 11 години на власт. Тие не треба да одговараат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Добро де, лапсус , мафијашите што беа на власт, со оглед на тоа што имаат уште милион пипци по институциите не е некој голем лапсус. Има ли поголемо зло од Груевизмот во исотријата на Македонскиот народ според тебе ?
А виде а ? Е ако де на секој може да му се случи.
Да има. Мутираната КПМ со сите нејзини инсталации, пипци, октоподи итн итн.[DOUBLEPOST=1502138613][/DOUBLEPOST]
Треба мафијашите да одговараат за овие 100 дена што се на власт. Сите треба да одговараат, и тие што беа на власт до пред 11 години, и тие што ќе бидат наредните години. Значи сите освен тие што беа предходниве 11 години на власт. Тие не треба да одговараат.
Истите што беа пред 11 години се и сега во овие 100 дена. Да се почни од почеток со казнување ако не пак. Не почнува да се гради куќа од покрив туку од темелите. Ама пак и ти што се засекира толку кој ке биди апсен и кој ке одговара. Нели тебе ти беше за економијата , за тебе да ти биди убаво и така нешто. Кур те боли кој е на власт и се таму со ред.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Истите што беа пред 11 години се и сега во овие 100 дена. Да се почни од почеток со казнување ако не пак. Не почнува да се гради куќа од покрив туку од темелите. Ама пак и ти што се засекира толку кој ке биди апсен и кој ке одговара. Нели тебе ти беше за економијата , за тебе да ти биди убаво и така нешто. Кур те боли кој е на власт и се таму со ред.
Пак верглаш стандард. Значи пак за овие 100 дена и за тие пред 11 години така? За овие што беа до сеа некако не ти се отвора уста. По се изгледа потпикнат ти е убаво, па уживаш да ти кисни изгледа.

И за коај економија зборуваш изгубен случај си. Не знаеш со кој и за што правиш муабет, после се лутиш кога ти викам дека си како дива коза
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Пак верглаш стандард. Значи пак за овие 100 дена и за тие пред 11 години така? За овие што беа до сеа некако потпикнат ти е па убаво ти е да ти кисни изгледа.
Не верглам стандард туку ти кажувам како е редот. Сега тоа што тебе не ти е по кеф тоа е сосем друга работа но да верглаш цело време за правда, демократија корупција од една страна а да не почниш од почеток да чистиш , изворот на сета таа корупција, што знам некако не си баш искрен околу твојата желба за демократија и правна држава или со твои зборови некако ти фалеше 11 години да ти е потпикнат и да ти кисни .
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Не верглам стандард туку ти кажувам како е редот. Сега тоа што тебе не ти е по кеф тоа е сосем друга работа но да верглаш цело време за правда, демократија корупција од една страна а да не почниш од почеток да чистиш , изворот на сета таа корупција, што знам некако не си баш искрен околу твојата желба за демократија и правна држава или со твои зборови некако ти фалеше 11 години да ти е потпикнат и да ти кисни .
Кој извор? Бранко? После 11 години апсолутна власт не ти е срам вакво прашање да поставиш? За тоа што го направи Бранко народог го казни на избори така?

Туку да те прашам, онака без верглање да ми одговориш ако е можно. Според тебе оваа гарнитура на дпмне треба да лежи во затвор или не? Само немој во твој стил да ми одговориш дека си се изјаснил многу пати околу тоа :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Кој извор? Бранко? После 11 години апсолутна власт не ти е срам вакво прашање да поставиш? За тоа што го направи Бранко народог го казни на избори така?
Така, го казни на избори и правдата беше задовболена.И ДУИ е казнето на избори па по логиката на шипците и твојата и тука правдата е задоволена. Ако одиме по истата таа логика ете и ВМРО е казнето на избори па според тоа и тука правдата е задоволена. Или не е ?
Така да наместо да прашаш дали мене ми е срам да поставам такво прашање можеби е подобро да се запрашаш дали не ти е тебе срам да донесиш таков заклучок за Бранко или СДСМ.
Туку да те прашам, онака без верглање да ми одговориш ако е можно. Според тебе оваа гарнитура на дпмне треба да лежи во затвор или не? Само немој во твој стил да ми одговориш дека си се изјаснил многу пати околу тоа :D
Незнам што очекуваш да ти одговорам за да ти биди по ќеф кога очигледно ти имаш сосем други мотиви од за тоа што декларативно тука се залагаш, знаеш она правда, демократија ти реков ми рече. Сите виновници од сите гарнитури од почетокот на плурализмот во републиката до ден денешен треба да одговараат пред законот но не на овој начин кој сега се турка. Селективна правда не е правда ма колку и да сакаш тоа да биди.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom