Скутерчиња: Се за и околу нив

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Смени свеќица? Кабелот за до свеќица? Саухот му работи?
Во ред се свеќицата и каблите. Акумулаторот заебава, кога верглам се гаси таблата најчесто. Можно ли е да е до тоа, бидејки ни на курбла не пали. Пали само кога е потопло од 8-10 степени, еве веке неколку вечери ми го прави истото, а преку ден работи без проблеми.
Можда ке звучам глупо, ама не знам каде е саухот. :oops:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Во ред се свеќицата и каблите. Акумулаторот заебава, кога верглам се гаси таблата најчесто. Можно ли е да е до тоа, бидејки ни на курбла не пали. Пали само кога е потопло од 8-10 степени, еве веке неколку вечери ми го прави истото, а преку ден работи без проблеми.
Можда ке звучам глупо, ама не знам каде е саухот. :oops:
Не знам дали е автоматски саухот или е мануелен треба да провериш. Во секој случај со него изгледа имаш проблем.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Во ред се свеќицата и каблите. Акумулаторот заебава, кога верглам се гаси таблата најчесто. Можно ли е да е до тоа, бидејки ни на курбла не пали. Пали само кога е потопло од 8-10 степени, еве веке неколку вечери ми го прави истото, а преку ден работи без проблеми.
Можда ке звучам глупо, ама не знам каде е саухот. :oops:

Еве каде се наоѓа саукот на горниот дел од карбураторот(оваа во форма на цилиндар црното), а за акомулаторот ако ти е слаб тогаш не ќе можеш да го запалиш на копчето но на курбла ќе можеш да го запалиш без проблем.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
А кај се напѓа штрафчето за штелување на смесата на 150цц ??? од пред 1 недела почна да ми прави некој проблем... Забрзувањето си е нормално, ама не ми иде повеќе 95/100ка, пробав и сам, и со +совозач, и на удолниче, и на угорниче, 100ка рамно, више не сака...
 

R1K0

the chosen one
Член од
7 јули 2012
Мислења
116
Поени од реакции
42
Пред 2-3 недели си купив настаро Aprilia SR 50, 2006 год. Моторот е коска, само има еден проблем. На ладно не сака да запали, а тоа ладно е околу 5 до 8 степени макс. Го однесов на сервис, се е во ред со моторот. Дајте ми некој совет или пак со сите Априлии се дешава истото?
Два пати го имам буткано од град до дома. Не сака никако да запали.
P.S.: Не се разбирам многу од мотори.
истото му се случи и на другарми со априлија не сакаше да му пали ја однесол на мајстор и му рекле повеќе пати во дента да ја пали оти било ладно времето сеа ...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
истото му се случи и на другарми со априлија не сакаше да му пали ја однесол на мајстор и му рекле повеќе пати во дента да ја пали оти било ладно времето сеа ...
Јас имав проблем кога ја купив со палењето на ладно ама сам од себе се реши одкако почнав да турам бензин само од лукоил. Сега се дешава по една недела да не ја чепнам и на прва пали
 
M

Mamba.

Гостин
Кога возам некој тогаш имам проблеми ама само на нагорнинки незнам зошто..пред некое време не а примаше гаста на нагорнинка...го однесив смениа 2та лагери едниот не го бивале..и ја дома ги пробав едниот врте другиот не..ама еве пак 2ца на нагорнинка а накачува ама ептен едвај...иначе хамачи скутер..дали толку му е силата или има нешто друго
 
Член од
3 април 2011
Мислења
28
Поени од реакции
4
Кога возам некој тогаш имам проблеми ама само на нагорнинки незнам зошто..пред некое време не а примаше гаста на нагорнинка...го однесив смениа 2та лагери едниот не го бивале..и ја дома ги пробав едниот врте другиот не..ама еве пак 2ца на нагорнинка а накачува ама ептен едвај...иначе хамачи скутер..дали толку му е силата или има нешто друго
4 takten ti e ili 2 takten?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Кога возам некој тогаш имам проблеми ама само на нагорнинки незнам зошто..пред некое време не а примаше гаста на нагорнинка...го однесив смениа 2та лагери едниот не го бивале..и ја дома ги пробав едниот врте другиот не..ама еве пак 2ца на нагорнинка а накачува ама ептен едвај...иначе хамачи скутер..дали толку му е силата или има нешто друго
Ако ти губи гас на полна ондак не е добро наштелуван карбураторот (слаба смеса), ако никогаш не е штелуван ондак тоа е 100%. И јас имав сличен проблем, кога го однесов малце го завртија штравчето и сега не се губи.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Кога возам некој тогаш имам проблеми ама само на нагорнинки незнам зошто..пред некое време не а примаше гаста на нагорнинка...го однесив смениа 2та лагери едниот не го бивале..и ја дома ги пробав едниот врте другиот не..ама еве пак 2ца на нагорнинка а накачува ама ептен едвај...иначе хамачи скутер..дали толку му е силата или има нешто друго
Ај малце објасни подетално? Дали трокира, влече слабо, или ништо не се случува кога ќе ја дадеш гаста на угорница (гасне ли моторот)? И дали на право има скутерот снага да влече без проблем?

Доста веројатно е да има има проблем со пумпата за бензин.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ај малце објасни подетално? Дали трокира, влече слабо, или ништо не се случува кога ќе ја дадеш гаста на угорница (гасне ли моторот)? И дали на право има скутерот снага да влече без проблем?

Доста веројатно е да има има проблем со пумпата за бензин.
Машина со еден клип неможе да трокира може само да сецка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom