Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Kruna ne bese koga ti stavaat nov zab vrz stariot? Mozno e da sum zbunka neso.
Mislev na toa deka implanti i nadgradbi se skapi, nemam bas znaenje od stomatologija. :)
Можеш и така да ги кажеш. Обвивка за зајакнување на забот.

Од 3000 денари за метало-керамички корони, 15 000 за безметални, па нагоре. Зависи кој и каде ти ги прави/мести.

П.С.
Не знам колку од ова покрива фондот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Kruna ne bese koga ti stavaat nov zab vrz stariot? Mozno e da sum zbunka neso.
Mislev na toa deka implanti i nadgradbi se skapi, nemam bas znaenje od stomatologija. :)
Во Битола е толку, 50 евра од заб, ставање на навлака. Веројатно тоа се мисли под круна. И јас не сум некој експерт за стоматологија. :)

Има неколку работи кои во Македонија се навистина ефтини, стоматолошките услуги се дел од нив. Во целина земено, цените на повеќето услуги се ефтини. Цените на лебот, овошјето и зеленчукот исто.

И тука некаде завршува приказната со поефтиното.

Во Македонија можеш ефтино да јадеш леб, шопска салата, и да си ги поправиш забите.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Има неколку работи кои во Македонија се навистина ефтини, стоматолошките услуги се дел од нив. Во целина земено, цените на повеќето услуги се ефтини. Цените на лебот, овошјето и зеленчукот исто.

И тука некаде завршува приказната со поефтиното.

Во Македонија можеш ефтино да јадеш леб, шопска салата, и да си ги поправиш забите.
Ставро не можеш да ги споредуваш работите по апсолутната вредност на цената.
Коа ќе ти кажат дека во Германија пола кило бел леб чини евро и пол, те удира во глава, ама коа ќе ја споредиш куповната моќ, работите поприлично се менуваат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ставро не можеш да ги споредуваш работите по апсолутната вредност на цената.
Коа ќе ти кажат дека во Германија пола кило бел леб чини евро и пол, те удира во глава, ама коа ќе ја споредиш куповната моќ, работите поприлично се менуваат.
ОК јасно, но сакам да кажам дека дури и со таква споредба само набројаните работи се поефтини.
 
M

mordekaj

Гостин
Тоа е многу интересен момент. Никој не се враќа. Не се знае точната бројка на луѓе кои ја напуштија Македонија во последната декада, од 100 000 до аполакиптичните 600 000. Процентот на оние кои се вратија не верувам дека е повеќе од 5%.

Некој од овие што тврдат дека во Македонија е подобро да даде логичко објаснување?
Ставро ти поима немаш.
Сеа ќе дојде @valvoline и ќе ти објасне дека секаде е срање, само кај нас е најарно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.864
Човек, врати се овде, ако е полошо надвор. Имаш гага здравство кое вклучува и забни услуги, водоводџии/мајстори по багателна цена, ефтини ќирии, градинки колку сакаш. Не знам што се мачиш и ти и твоите коа имате ветена земја овде.:confused:
не знам кој курац ти се правиш паметен, јас дали ке се вратам назад или не не е твоја работа, ниту ти ја пофалив МКД, .... најмалку што можеше е тоа да видиш каде се вклучив во дискусија и ке ти беше јасно што кажувам, некој тврдеше дека кај нас све е поскапо, а сега нешто во твој стил, ако тебе не ти се допаѓа во МКД, замини си бе човек,ко сите нас, што кој курац се мачиш, немој само да ми кажиш дека не можеш, покарј толку народ како што се тврди ‚ 600К се иселил само ти не можеш ? или полесно ти е да дремиш на форум 24 сати.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Пунтер ме потсети. :) Забот ми направи пулпид, и за вадење на нерви и ставање на корона цената беше 2.000 USD. Правиме муабет за поправка на 1 заб. :)
Епа спореди, колкава е плата на забар во Македонија и УСА ?
Ем сакате ефтини услуги, ем се жалите мали ви биле платите, овие две работи не одат заедно.[DOUBLEPOST=1449249236][/DOUBLEPOST]
Некој од овие што тврдат дека во Македонија е подобро да даде логичко објаснување?
Имаат врски
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Пунтер ме потсети. :) Забот ми направи пулпид, и за вадење на нерви и ставање на корона цената беше 2.000 USD. Правиме муабет за поправка на 1 заб. :)
Епа оти кај нас за 400 денари имаш хелио-пломба пола стоматолози заминаа во Германија.
Во ред ли е еден стоматолог да зема од заб по 400-600 денари?!
Срамота е и да се спомни.
Во Битола е толку, 50 евра од заб, ставање на навлака. Веројатно тоа се мисли под круна. И јас не сум некој експерт за стоматологија. :)

Има неколку работи кои во Македонија се навистина ефтини, стоматолошките услуги се дел од нив. Во целина земено, цените на повеќето услуги се ефтини. Цените на лебот, овошјето и зеленчукот исто.

И тука некаде завршува приказната со поефтиното.

Во Македонија можеш ефтино да јадеш леб, шопска салата, и да си ги поправиш забите.
Стоматолошките услуги во ниедна нормална и средена земја не се евтини и не треба да бидат евтини. Не е ова шнајдер или кондураџија па за ич пари да ти поправа.
Срамота е кај нас механичар некој или ко валво повеќе од доктори и стоматолози да заработува. Никаде на запад го нема тоа.
Ставро не можеш да ги споредуваш работите по апсолутната вредност на цената.
Коа ќе ти кажат дека во Германија пола кило бел леб чини евро и пол, те удира во глава, ама коа ќе ја споредиш куповната моќ, работите поприлично се менуваат.
Никој тука не јади леб по две кила на ден како кај нас. Јадење леб во големи количини е одраз на сиромаштија.
Дури и со главно јадење многу ретко леб, скоро ич да не се јади. Најчесто за доручек јадат Semmeln или Brezeln и тоа е.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Епа спореди, колкава е плата на забар во Македонија и УСА ?
Ем сакате ефтини услуги, ем се жалите мали ви биле платите, овие две работи не одат заедно.
А да споредиме која е цената за едукација на забар во Мк и УСА? Астрономска разлика.

Не сакам ефтина услуга, не се жалам дека ми е мала платата. Направив споредба за минималец во Македонија и минималец во странство, во двата случаи едвај се преживува.

Епа оти кај нас за 400 денари имаш хелио-пломба пола стоматолози заминаа во Германија.
Во ред ли е еден стоматолог да зема од заб по 400-600 денари?!
Срамота е и да се спомни.

Стоматолошките услуги во ниедна нормална и средена земја не се евтини и не треба да бидат евтини. Не е ова шнајдер или кондураџија па за ич пари да ти поправа.
Срамота е кај нас механичар некој или ко валво повеќе од доктори и стоматолози да заработува. Никаде на запад го нема тоа.

Никој тука не јади леб по две кила на ден како кај нас. Јадење леб во големи количини е одраз на сиромаштија.
Дури и со главно јадење многу ретко леб, скоро ич да не се јади. Најчесто за доручек јадат Semmeln или Brezeln и тоа е.
А колку треба да биде? 500 евра? Немаш видено луѓе од централен САД, 90% од нив неможат да си припуштат стоматологија и во забите се како диви свинчиња, знам, ги имам видено. Цената за стоматологија е многу висока и многу луѓе не можат да си припуштат одење на забар. Не правам муабет за емигрирани Македонци или други европјани, правам муабет за луѓе кои се родени во Америка.

Механичарите и тука прават повеќе од забарите. :) Знам механичари што имаат јахти.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Ако се каете, дојте си назад бе!
а?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ебати забите што ги имате волку било нолку било, ко божем секој ден одат на забар, што ако кај нас е ефтино кога од нервоза сите ке ви се испорасипат и испопагаат така да исто ви се фаќа,
муабетот со забите ви е смешен

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
А да споредиме која е цената за едукација на забар во Мк и УСА? Астрономска разлика.

Не сакам ефтина услуга, не се жалам дека ми е мала платата. Направив споредба за минималец во Македонија и минималец во странство, во двата случаи едвај се преживува.

А колку треба да биде? 500 евра? Немаш видено луѓе од централен САД, 90% од нив неможат да си припуштат стоматологија и во забите се како диви свинчиња, знам, ги имам видено. Цената за стоматологија е многу висока и многу луѓе не можат да си припуштат одење на забар. Не правам муабет за емигрирани Македонци или други европјани, правам муабет за луѓе кои се родени во Америка.

Механичарите и тука прават повеќе од забарите. :) Знам механичари што имаат јахти.
Da da skapo e na primer da popravas zabi na Holywood avenija...Imas i na Main str ...poeftino.Sekoj razlicno si ja ceni rabota...Tvojata cena e daleku povisoka od normalnata...I bi trebalo da znaes deka so bilo kakvo osiguruvanje paga i upola od taa cena! Deka e skapo skapo ama mozes da si prepustis! Plus so sekoe osigurannje (duri i onie od 15 dolara mesecno) imas godisen besplaten pregled i dve cistenja.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Како малоумни по сите теми само плата како репер спомињаат, ко животот да не зависи од не/функционирање на правната држава, чекањето по шалтери, нефункционирањето на сите можни институции, загадениот воздух, партискиот непотизам во секој сегмент од општеството и мал милион други аберации кои ги спроведува тукашната власт од осамостојување па до сеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom