Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да да, само што цената за живот во странство е доста поголема од цената за живот во Македонија.
Уште живееме со стари мислења, може тоа беше точно у Југославија или 90
Денес, кога увезуваме скоро се, ама скоро се што мислиш од каде увезуваме и што мислиш колку е цената на производот ?
Имаме поскапа облека, бидејќи кај нас имаш данок и царина (демек штитиме домашно производство), а за другите работи цените се исти.
Услугите се поскапи т.е рестораните, затоа што персоналот се плаќа поскапо и тоа е
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Уште живееме со стари мислења, може тоа беше точно у Југославија или 90
Денес, кога увезуваме скоро се, ама скоро се што мислиш од каде увезуваме и што мислиш колку е цената на производот ?
Имаме поскапа облека, бидејќи кај нас имаш данок и царина (демек штитиме домашно производство), а за другите работи цените се исти.
Услугите се поскапи т.е рестораните, затоа што персоналот се плаќа поскапо и тоа е
услугите во странство се уби боже, не дај боже да треба да одиш на забар, викнеш водоводџија и слично, ..... кај нас народов се научил храната бла блаа , а бе има многу работи што цените се стварно не здрави
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Уште живееме со стари мислења, може тоа беше точно у Југославија или 90
Денес, кога увезуваме скоро се, ама скоро се што мислиш од каде увезуваме и што мислиш колку е цената на производот ?
Имаме поскапа облека, бидејќи кај нас имаш данок и царина (демек штитиме домашно производство), а за другите работи цените се исти.
Услугите се поскапи т.е рестораните, затоа што персоналот се плаќа поскапо и тоа е
Пунтер ме потсети. :) Забот ми направи пулпид, и за вадење на нерви и ставање на корона цената беше 2.000 USD. Правиме муабет за поправка на 1 заб. :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Пунтер ме потсети. :) Забот ми направи пулпид, и за вадење на нерви и ставање на корона цената беше 2.000 USD. Правиме муабет за поправка на 1 заб. :)
а бе што да ти кажам, кога требаше забот на жена ми да и го поправиме и ми ја кажаа цената, за малку срцев удар ке добиев.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Па кога не си плаќате здравствено осигурување кое вклучува и заби, се случуваат такви работи.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Па кога не си плаќате здравствено осигурување кое вклучува и заби, се случуваат такви работи.
Тоа е интересна работа, има два типа на осигурување. Во основното здравствено осигурување не спаѓа осигурување за заби :). Значи посебно треба да земиш medical, посебно dental осигурување. Ставање на корона се смета како луксуз и не ти покрива dental осигурувањето за цела процедура. Значи и да имав dental во тоа време, пак ќе требаше да платам околу 1.000 долари.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Пунтер ме потсети. :) Забот ми направи пулпид, и за вадење на нерви и ставање на корона цената беше 2.000 USD. Правиме муабет за поправка на 1 заб. :)
Во САД не плаќате акцизи на бензинот и затоа е ефтин, ама затоа немате универзална здравствена заштита на населението и скапо плаќате за на доктор/забар. Во Европа е обратно, горивата се скапи ама затоа има општа здравствена заштита за сите, вклучително и странци. Нема врска ова со МКД, цела Европа е вака.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Во САД не плаќате акцизи на бензинот и затоа е ефтин, ама затоа немате универзална здравствена заштита на населението и скапо плаќате за на доктор/забар. Во Европа е обратно, горивата се скапи ама затоа има општа здравствена заштита за сите, вклучително и странци. Нема врска ова со МКД, цела Европа е вака.
САД има акцизи на нафтени деривати, и затоа цените се различни во различни сојузни држави, разлика помеѓу Jersey и New York е 1 долар по галон, чиста акциза. Иако е многу помала во споредба со Европа, акциза има во горивата.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Па кога не си плаќате здравствено осигурување кое вклучува и заби, се случуваат такви работи.
а за водоводџија ( што вика еден пријател, говно чистач) какво осигурање треба да плаќаме ?
едит: исто за во градинка, какво осигурување треба да платиме , знаеш кој се цените за во градинка ?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
За услуги од секаков вид (водоводџија, хаусмајстор, пренос на мебел итн.) ќе се молиш да нема потреба од истите. Пр. приклучување шпорет, 5 минути работа ама мора да биде направено од овластен електричар по закон. Ти праќаат од некоја фирма, ќе прави што ќе прави 5 минути, другиот ден сметка 80 евра. Исто ако се расипе вентил на грејно тело (парно), ќе дојде некој за пола минута ќе смени ама ти ќе си платиш 50 евра. Ова од искуство го зборувам. Логиката е многу едноставна - секој од овие заработува над 1500 евра најмалку. За да може да му плаќа фирмата па и профит да има истата, мора услугата да е скапа. Капитализам брате...купи комода, плакар ќе ти донесат даски и штици со упатство па ти мисли му ја. Ако не си способен или немаш време ќе си платиш 100-200 евра и ќе ти ги склопат. За градинка немам деца, но колега знам плаќа 400+ евра за едно дете...затоа нашиве повеќе им се исплаќа дадилка од МК да земат отколку да пратат дете во градинка.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Тоа ти е ако имаш осигурување со висок co-payment процент, и зависи какви услуги си избрал да ти покрива самото осигурување. Но, се согласувам дека заболекарските услуги во Америка се поскапи дури и да имаш премиум забно осигурување.
Да не те цитирам два пати. Акцизата за горива е смешка во NY State, споредена со акцизите и даноците во Европа. Ако добро ме држи меморијата, бензинот има околу 8-9 центи, а дизелот 15-18 центи.

а за водоводџија ( што вика еден пријател, говно чистач) какво осигурање треба да плаќаме ?
едит: исто за во градинка, какво осигурување треба да платиме , знаеш кој се цените за во градинка ?
Па добро бе ако имаш да плаќаш workman's comp, да земаш плата од 40+ долари на час, да работиш настрана за поевтино, ќе си собереш пари да плаќаш некое подобро осигурување. Знам кои се цените, не мора да ми објаснуваш или да ми докажуваш. :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Па добро бе ако имаш да плаќаш workman's comp, да земаш плата од 40+ долари на час, да работиш настрана за поевтино, ќе си собереш пари да плаќаш некое подобро осигурување. Знам кои се цените, не мора да ми објаснуваш или да ми докажуваш. :)
ха ха, абе да земам 40+ на сат боли ме курац дали ке имам осигурање или не, али ај да ни ти објаснувам пошто знаеш, јас онака влетав за некој што не знаат а не ни излегле подалеку од форумов ама многу знаат.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
ха ха, абе да земам 40+ на сат боли ме курац дали ке имам осигурање или не, али ај да ни ти објаснувам пошто знаеш, јас онака влетав за некој што не знаат а не ни излегле подалеку од форумов ама многу знаат.
Човек, врати се овде, ако е полошо надвор. Имаш гага здравство кое вклучува и забни услуги, водоводџии/мајстори по багателна цена, ефтини ќирии, градинки колку сакаш. Не знам што се мачиш и ти и твоите коа имате ветена земја овде.:confused:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Човек, врати се овде, ако е полошо надвор. Имаш гага здравство кое вклучува и забни услуги, водоводџии/мајстори по багателна цена, ефтини ќирии, градинки колку сакаш. Не знам што се мачиш и ти и твоите коа имате ветена земја овде.:confused:
Тоа е многу интересен момент. Никој не се враќа. Не се знае точната бројка на луѓе кои ја напуштија Македонија во последната декада, од 100 000 до аполакиптичните 600 000. Процентот на оние кои се вратија не верувам дека е повеќе од 5%.

Некој од овие што тврдат дека во Македонија е подобро да даде логичко објаснување?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
eve pocni za primer so popravka na zabi.
Vo UK imas NHS zabari koi mislam deka se besplatni za popravka na zabi.
Ako sakas privatno, mozes da si kupis insurance i taka da lecis zabi ako imas potreba.
Stavanje kruni i takvi raboti e izgor skapo, ama pak proveri vo MKD kakvi se cenite za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom