Семинарски, состави, есеи, задачи

Член од
11 февруари 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако може некој опис да ми најдете(ентериер, екстериер, психички, физички) ми треба до среда.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
ако може некој да ми најде семинарска за пентиум 3....:salut:
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
3
Праев бизнис план по бизнис.. ке го зеам у петок па ке ти го дадам , па прај му што сакаш :) само пишуван е у тетратка да знаеш


Светот во кој живее еден човек замислен во неговата глава е во хармонија со природата, со другите, со самиот себе си, но, вистината е далеку од соништата. Тие лесно се кршат, а кога ќе се скршат, се според што се живеело е уништено.
Човековата природа е таква тајна и загатка што човек би морал да го мине сиот свој живот во нејзино решавање, а Достоевски ни ги отвори и душата и срцето на човекот, слезе во пределите на неговата потсвест, во бурите и виорите од инстинкти и ни ги пренесе преку ликовите на своите страдалници, злосторници, човекољупци...
Како нем набљудувач во минатото пред мене изникна потресен призор од многубројни слики на човековата беда и трагика. Присутен сум во полната со луѓе и чад кафеана, каде отровниот излив на идеи се втурна во Расколников за да го замати неговиот дух и да ја покрене раката на престапот. Опседнат од размислите за тоа зошто светот е неправеден го натера тешкиот осаменик да ги наруши моралните норми и да мине преку човечки жртви за да ја оствари својата благородничка цел. Се одлучува да убие една старица- лихвар, глува, пакосна, зла, со помислата „Зошто живее, му користи ли таа на некого?“
Дали тоа беше преголемата желба да им помогне на најблиските или само сакаше да ја провери идејата дека и тој им припаѓа на семејството на необични луѓе на кои се им е дозволено. „Јас не убив човек, туку принцип“.
Додека некој донесува решение тој всушност се нурнува во еден силен водовртеж кој го носи човекот и до места за кои и не сонувал во моментот кога го донесувал решението. Така настанува и реализмот .. уметноста на стварноста
Лишувајќи ги од животот двете човечки суштества се разедини, се отуѓи, стана апатичен и празен. Започна саморазрушување на душата не само како сенка на одмазда, туку и како страшилиште што рие.
Чувството на вина, разбиеност и разединетост од сето човештво, што го осети веднаш по извршеното злосторство, го исцрпи до крајни граници. Принуден е сам да се пријави за одново да им се приближи на луѓето. Придвижен од силата на љубовта, зачекори по патеката на надежта и на верата во спасението бидејќи тоа е единственото кое никогаш не те изневерува.


КРКАЈ !

ne go imas na kompjuter?ili pak nekako da go skeniraS?

mi treba biznis plan koja bilo tema ? ima nekoj ???
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.470
Поени од реакции
11.034
Две три реченици за роден крај ако можит некој, ако не ви е мака....:)
 

Simonce_16

Fight for this love!
Член од
7 февруари 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Luge aj ke ve molam ako vi se najdvit nekoj esej za "Sudbinata na covekot" od Mihail Solohov i "Paviljon br:6" toj e raskaz od "Izbrani raskazi" od Anton Cehov FALA:)
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
723
Поени од реакции
90
Дечки едно сиромашно составче за социјалните битови драми ? вовед,главен,завшен дел? колку за 2ка
 
Член од
12 ноември 2009
Мислења
86
Поени од реакции
6
Ako moze esej za slednive temi.... blagodaram odnapred
1. Женските ликови во македонската литература од XIX век
2. Чувствата во поезијата на Константин Миладинов
3. Значењето на собирачката дејност на Димитар Миладинов
:salut:
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.111
Поени од реакции
23.931
За едно другарче ми требаат два есеја на теми:
1. Судбината на човекот (Михаил Шолохов)
2. Павиљон број 6 (Чехов)

За писмена работа во IV година. Ако има некој би му бил благодарен.
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
luge ako moze nekoj da mi najde temi za pismena makedonski jazik temite se slednive :SID HAMLED TARTIF i DON KIHOT blagodaram odnapred:toe:
 
Член од
9 март 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ako moze esej za slednive temi.... blagodaram odnapred
1. Женските ликови во македонската литература од XIX век
2. Чувствата во поезијата на Константин Миладинов
3. Значењето на собирачката дејност на Димитар Миладинов
:salut:

:cds: I mene mi trebaat ovie temi :nesvest:
 

Simonce_16

Fight for this love!
Член од
7 февруари 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
За едно другарче ми требаат два есеја на теми:
1. Судбината на човекот (Михаил Шолохов)
2. Павиљон број 6 (Чехов)

За писмена работа во IV година. Ако има некој би му бил благодарен.
Eve nesto za Sudbinata na covekot :)
Михаил Шолохов

Хуманата човекова димензија во ликот на Андреј Соколов


Човечката хумана димензија ги досега небесите. Човекот хуманист не бира субјекти, ни време тука спонтано човечки се појавува, заживува во ситуации кога и најмалку се очекува. Судбината човекова предодредува кога тој ќе биде зол, лош, нечовек или пак хуман, човечен.

Развивајќи некои мотиви од воената репортажа Михаил Шолохов пишува за човечка судбина на Андреј Соколов која прерасна во стологија на моралната силина на рускиот народ на ниво на поединечна судбина но и како осуда на војната воопшто. Ни опиша виор на војна во која човекот војник е измачуван и физички и психички, изложен на насилство чии методи се тешко прифатливи за една разумна свест. Ни го формира своевидниот микрокосмос на семејството Соколови преку Андреј и Иринка, за преку нив да ни ја претстави општочовечката димензија на душевни страдања.Свесен дека моралното истрајување единствено може да се практицира преку добрина и љубов, Соколов силно ќе се потпира на христојанството, наоѓајќи во него и смисла и средство за опстанок.Тој тафтолошки ќе го резонира животот,т.е. ќе го живее низ постојано менување на падови и кревања поточно победи и порази.Ја шири таа микрокосмичка димензија во констатацијата дека ние не сме единствени страдалници на веков што значи не е само рускиот народ анатемисан од војни и страдања ами пошироко во светот. Така доаѓаме до една многу важна карактеристика,тоа е таканаречената материјална метафизика која подразбира максимална универзализација на слики за животот во трагично видување каде мерилото на вредноста не е во доменот т.е. целта на социјалните борби туку во концепцијата на складот меѓу човечките животи и животот на природата...Прикажана е истрајноста на човекот во најтешкиот момент од неговиот живот,,кога на крајот сепак наоѓа зрак светлина во својата несреќа која му дава причина и сила да продолжи напред не осврнувајќи се назад..Воедно е дадена и една реалистична слика за човекот,,кому војната му одзела се,,но на крајот животот му дава подарок,,сопатник кој ќе му ја врати надежта и желбата за подобро утре.Во тие судбински мигови на својата внатрешна драма, најчесто невидлива однадвор, главниот лик Соколов доаѓа до некоја од крајните точки на својата егзистенција и, стасувајќи до неа, го опфаќа во еден миг целото свое битие, сиот свој дотогашен живот, во едно крајно чувство, во некоја судбинска нишка. Токму тука се крие човековата драма, конфликтите кои произлегуваат од одредените ситуации што се најчесто лоцирани надвор од човекот; во самиот човек.Наоѓајки свој сосудбеник во детето на кого војната му ги одзема родителите Соколов се одлучува на “хумана” лага. Преставувајки се како татко, ја сплотува својата судбина со судбината на дететето сираче. Тука се покажува човекот хуманист.

‘Судбината на човекот’ е едно од најсилните дела на Шолохов бидејки тој во лицето на еден обичен човек од народот ја дава моралната големина на подвигот на целиот народ.Човекот доага до дното на сопствената трагедија , останува сам на светот , ги губи своите најблиски , удиран е од судбината која му ја наметнува завојувачот но морално истрајува , во омразата и во болката наога сили за натамошна добрина, хуманост и натамошна љубов.

luge ako moze nekoj da mi najde temi za pismena makedonski jazik temite se slednive :SID HAMLED TARTIF i DON KIHOT blagodaram odnapred:toe:
Ne bidi mrzliv vidi niz temava imat za niv ajde :)
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.310
Поени од реакции
749
Дечки едно составче за "Луѓето не се гладни само за леб туку и за почит и внимание? вовед,главен,завшен дел? колку за 2ка
 
S

smart ass

Гостин
Ако може некој да ми најде било каков материјал на некои од следниве теми:

1)Станбен кредит

2)Поим и видови деловни банки

3)Инструменти за готовинско плаќање


Ве молам најбрзо што може!
ај чек дис

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=2105297

Seminarska ili materijali nesto za fuzija???
еве...само тоа формулите...уствари шибај.

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=9752300
 

Kajgana Shop

На врв Bottom