Семејно насилство, што е точно тоа и зошто жените го користат како оружје за одмазда

Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Па зависи, едно атомче решава многу дилеми, не значи ако се котат дека се посилни.
Ги има веќе добар дел во западна европа, ама и тука на балканов се множат, додека ние се намалуваме. За тоа атомче што решава проблеми што го спомна, ќе го добијат во наследство... Исто како што завршува наследството на некој што починал, а не си го продолжил родот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.400
Ги има веќе добар дел во западна европа, ама и тука на балканов се множат, додека ние се намалуваме. За тоа атомче што решава проблеми што го спомна, ќе го добијат во наследство... Исто како што завршува наследството на некој што починал, а не си го продолжил родот.
Не би рекла, зашто и албанците веќе немаат многу деца 1 ил 2,а има и многу што немаат, се измодернизираа и они.Америка држи добар прираст со многудетни семејства а додека во ЕУ се во опаѓање.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.179
Поени од реакции
12.727
Не би рекла, зашто и албанците веќе немаат многу деца 1 ил 2,а има и многу што немаат, се измодернизираа и они.Америка држи добар прираст со многудетни семејства а додека во ЕУ се во опаѓање.
За во САД не знам, а за кај албанците мислам дека не си во право, не се модернизирани како што мислиш.

Владеат кај нив сеуште тие нормални гледишта кон семејство, постари, сплотеност, па дури би рекол и религија.

Не сум некоја религиозна личност, но се повеќе мислам дека религијата постоела за едно општество да не дојде до вакво хаос како што имаме...

Место религија, мислам дека друг начин за да се избегне хаос е диктатура.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
…Иначе он топик, најголем грев е на жена/мајка да и го одземеш детето...90% мажи го прават тоа за да ја повредат нивната бивша партнерка, а не од љубов кон децата, и потоа се случуваат случаи ккако оној во Србија, ја држел ќерка му во нечисто купатило заклучена со години како стока.
А од татко да одземаш дете не е грев, според тебе. Мажите немаат чувства, ние сме цепаници- така нѐ гледате вие феминистиците. Какви 90% мажи земале деца од мајка, што измислуваш.
И Америка тоне во бездната на малиот природен прираст. Кајшто згазнала феминистичката штикла, таму деца престанале да се раѓаат. Нив ги вади редовниот прилив на Латиноси инаку се бетер и од источна Европа.
Во Италија лани се родени помалку од 400 000 бебиња. Што е демографско харакири за држава од 60 милиони луѓе. Наспроти редовниот прилив на мигранти од сите страни на светот, имаат ваков катастрофален природен прираст, ни мигрантките не раѓаат штом стапнат во феминистичка земја.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
57
Кога немаат морални критериуми и не гледаат со кого се женат/мажат и после им е чудно што трпат физичко/психичко насилство. Убава изрека имаат Србиве за тоа "Нашла крпа закрпу". Ич не ми е жал за тие луѓе, сами си ги бирале партнерите, никој не им е крив. Само греота за децата што ке мора да израснат во такво семејство.
 
Член од
11 декември 2023
Мислења
28
Поени од реакции
100
Денес е најлесно жена да добие сѐ, само треба да излаже и да отиде на психијатар.
Со целосна почит кон вистинските жртви но ова е епидемија веќе.
Постојат жени кои трпат физичко насилство секој ден и молчат со години и госпоѓи на кои им здосадил бракот па за секое повишување на тон одат кај психијатар и ги бараат децата, алиментација и сѐ што имаш.
Ова не е фер ни кон вистинските жртви жени ни кон сопрузите...
Што мислите?
како социјална работничка на определено време ( напуштам во јануари 2024 ) можам да кажам дека сум сведок на многу случаи во кои жени лажат и користат деца за уцена за да извлечат средства од сопрузите. психичко насилство не треба да постои како категорија зошто тешко ( никако ) се докажува а исто толку тешко ( никако ) не може да се побие. Значи секој(а) што ќе пријави психичко насилство со пусулче од доктор - ги добива децата и уценува со нив, со ова се уништуваат илјадници деца во годината поради лакоми мајки. Мажи скоро никогаш не пријавуваат насилство.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.293
Поени од реакции
9.887
како социјална работничка на определено време ( напуштам во јануари 2024 ) можам да кажам дека сум сведок на многу случаи во кои жени лажат и користат деца за уцена за да извлечат средства од сопрузите. психичко насилство не треба да постои како категорија зошто тешко ( никако ) се докажува а исто толку тешко ( никако ) не може да се побие. Значи секој(а) што ќе пријави психичко насилство со пусулче од доктор - ги добива децата и уценува со нив, со ова се уништуваат илјадници деца во годината поради лакоми мајки. Мажи скоро никогаш не пријавуваат насилство.
Ти ако си социјална работничка, јас сум вонбрачната керка на Илон Маск. Жена да напаѓа толку други жени е за размислување....всушност и така знаеме дека си женскомрзец.
Отру со твоите теми против жените.:facepalm:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.400
како социјална работничка на определено време ( напуштам во јануари 2024 ) можам да кажам дека сум сведок на многу случаи во кои жени лажат и користат деца за уцена за да извлечат средства од сопрузите. психичко насилство не треба да постои како категорија зошто тешко ( никако ) се докажува а исто толку тешко ( никако ) не може да се побие. Значи секој(а) што ќе пријави психичко насилство со пусулче од доктор - ги добива децата и уценува со нив, со ова се уништуваат илјадници деца во годината поради лакоми мајки. Мажи скоро никогаш не пријавуваат насилство.
Затоа што мажите не се малтретирани, а тие што мислиш дека се малтретирани всушност се садомазо и уживаат во таквиот третман. Иам другарка која го пцуе дечко и пред друштво го вреѓа маме му ебаа,и дотичниов пак трча по неа? На него тоа му е привлечно ;)

Ама друго е жртва на семејно насилство жена, сепак мажите се физички посилен пол и некои тоа го злоупотребуваат да ја малтретираат својата сопруга, потребно е воведување на построги мерки како во сите ЕУ држави, исфрлање на насилникот од дома, кога ќе викнеш полиција!! забрана за приближување од суд, и Отварање повеќе женски куќи со бесплатно правно советување и бесплатни адвокати. Ако Македонија сака во ЕУ и треба да воведува европска легислатива, заштита на жртвите пред се!

И да се намали високиот процент на фемицид. Имаме највисоки бројки на Балканот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.400
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.558
Поени од реакции
5.816
Затоа што мажите не се малтретирани, а тие што мислиш дека се малтретирани всушност се садомазо и уживаат во таквиот третман. Иам другарка која го пцуе дечко и пред друштво го вреѓа маме му ебаа,и дотичниов пак трча по неа? На него тоа му е привлечно ;)
Se nadevam deka ova ti e neuspesen obid za ironija.
Vo sprotivno samo potenciras glupost. Posto, ti imas drugarka koja go maltretira maskoto (megu nas, drugarka ti ima nekoja dijagnoza, bez ljutis), ama toa za tebe ne e maltretiranje, neli (?), posto "nego toa mu e privlecno"...
Abe, idi begaj....
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.400
Se nadevam deka ova ti e neuspesen obid za ironija.
Vo sprotivno samo potenciras glupost. Posto, ti imas drugarka koja go maltretira maskoto (megu nas, drugarka ti ima nekoja dijagnoza, bez ljutis), ama toa za tebe ne e maltretiranje, neli (?), posto "nego toa mu e privlecno"...
Abe, idi begaj....
Јас тоа однесување го нареков малтретирање, затоа што е фактички малтретирање, омаловажување и навредување и тоа пред друштво, тоа за секој нормален човек би било малтретирање. Не знам дали на него му е "привлечно" но друго логично објаснување во врска со тоа зошто се сеуште во врска и зошто тој се прави слеп и глув на увредите нејзини немам. Има корист, толку знам, она му помага при вработување нешто, ама дали заради тоа човекот молчи и ведне глава. Па би требало ете.... Во поглед на користољубие нема разлика меѓу половите. Да не забегуваме оф топик темата е друга.
Автоматски споено мислење:

Па допринеси кон темава и постирај ја де
Статистиката на светска банка не вели така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom