Сексуално преносливи болести (СПБ)

K

Kacar

Гостин
Здраво Дечки

Имам еден проблем, па сакам да ве замолам за совет.

Јас сум имал секс до сега, само со мојата девојка, и цело време бил заштитен.

Ми се појави чешање кај препоните, работата е што ја одржувам хигиената константно, девојката нема никаков проблем со здравјето, е сега мене кожата горе кај тестисите ми се собира со препоните и настанува триење, и после тоа ме чеша, а кога ќе ја растегнам кожата со рака добивам чувство на олеснување, како да ми дише повторно кожата, некој соовет ?
Нема црвенило, нема ништо, нели освен кога ќе претерам со чешање.[DOUBLEPOST=1419371096][/DOUBLEPOST]Да надополнам ме чеша само таму, немам на ниту едно друго место околу пенисот појава на чешање
Бекутан масло или павловичева помада брате. Мене тоа ми помогна. Исто така веќе не носам боксерки туку обични гаќи бидејќи мислам дека и боксерките имаа удел во тоа. Пробај и ти носи некое време обични гаќи и таму кај што се лепи мачкај со бекутан масло или павловичева крема.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво дечки :)
Имав незаштитен однос пред една година со тогашната девојка (која сменила доста сексуални партнери) и дури сега откако ми падна имунитетот ми се појавија симптоми на ХПВ :) Инаку имам рамни бели кондиломи на кожата на пенисот. Обични бели точки. Дури на почетокот мислев дека ми се појавува пенилен витилиго. Ниту ме чеша,ниту ме пече...ништо :) Нормално си фукционирам , само естетски лошо изгледа xD Бев на уролог и ми кажа дека не е ништо опасно, и да се мачкам со ацикловир за да се спречи ширењето на кондиломите. За колку време би требало вирусот да исчезне од моето тело ? Има некое машко кое има искуство со ХПВ !?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.487
Поени од реакции
2.605
Здраво дечки :)
Имав незаштитен однос пред една година со тогашната девојка (која сменила доста сексуални партнери) и дури сега откако ми падна имунитетот ми се појавија симптоми на ХПВ :) Инаку имам рамни бели кондиломи на кожата на пенисот. Обични бели точки. Дури на почетокот мислев дека ми се појавува пенилен витилиго. Ниту ме чеша,ниту ме пече...ништо :) Нормално си фукционирам , само естетски лошо изгледа xD Бев на уролог и ми кажа дека не е ништо опасно, и да се мачкам со ацикловир за да се спречи ширењето на кондиломите. За колку време би требало вирусот да исчезне од моето тело ? Има некое машко кое има искуство со ХПВ !?
Значи јас ниеднаш сум немал секс без заштита и пак го фатив овој пусти ХПВ вирус.Значи доволен е допир кожа на кожа на местото каде што е вирусот и да го фатиш.И мене после некое време ми се појавија кондиломи и грешка моја додека имав само еден израсток не отидов одма на лекар да ме горат.Тоа за жал се прошири и фати одреден дел над пенисот.Еве две години горам али не редовно и се губат и пак се појавуваат.Јас немам јак имунитет факт и може тоа делува.Кај еден другар после некој третмани целосно се изгубиле....Кај кого како.Нема траен лек за овој вирус.Викаат дека после две години се повлекувал и се губеле кондиломите али сеуште јас ги имам а поминати се 3 години.Види посети и кожен лекар.Мене само што ме виде ми кажа дека не е ништо страшно али дека треба да се горат.
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
И јас слично ваκа имам ми исκочија κρугчиња на κожичκата само само не се светли туκу малце темни,малκу потемни од κожата и κаκо да ми се суши κожата таму κао да се лупи по малце. Дали тоа се κондиломи исто? Не боли ништо,све оκеј си фунκциониρа,само ме неρвиρа таκа што изгледа,дали има нешто κρема или маст за тоа,или гоρење κаκо што виκаш само не го ρазбиρам тоа κаκо иде
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
По 4 години имање тешкотии при мокрење пред еден месец после толку многу тестирања крв, мокрача, брисеви бев дијагностиран од Хламидија. Иако ми е малце чудно бидејќи никогаш не сум имал сексуални односи во животот (20 години имам)

Ми дадоа терапија од азитромоцин и доксиклин така нешто и еве денеска само што ми прекина терапијата, симптомите ми се вратија назад (на секои 6 месеци ми се појавуваат тешкотии)

Ме интересира дали до сега некој имал закачено Хламидија и како сте поминале со терапии итн?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.160
Поени од реакции
14.824
istite seksualni bolesti ostanaa, + HiV... a poradi silnite antibiotici sega se i bolestite posilni..

И некогаш актуелниот трипер се врати ама како супер трипер
'Super-gonorrhoea' outbreak in Leeds
http://www.bbc.com/news/health-34269315
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Значи јас ниеднаш сум немал секс без заштита и пак го фатив овој пусти ХПВ вирус.Значи доволен е допир кожа на кожа на местото каде што е вирусот и да го фатиш.И мене после некое време ми се појавија кондиломи и грешка моја додека имав само еден израсток не отидов одма на лекар да ме горат.Тоа за жал се прошири и фати одреден дел над пенисот.Еве две години горам али не редовно и се губат и пак се појавуваат.Јас немам јак имунитет факт и може тоа делува.Кај еден другар после некој третмани целосно се изгубиле....Кај кого како.Нема траен лек за овој вирус.Викаат дека после две години се повлекувал и се губеле кондиломите али сеуште јас ги имам а поминати се 3 години.Види посети и кожен лекар.Мене само што ме виде ми кажа дека не е ништо страшно али дека треба да се горат.
За горење со течен азот зборуваш? Како што ги горат сите брадавици?
Има два вида на такви брадавици(брунки) едните нормални коишто не сметаат и немаат потреба од третирање и другите коишто прават чешање, преносливи се и после подолго време има шанси да настане и канцер од одредени услови.
Јас со такви проблеми сменив 6 доктори во Македонија. (3 државни - 3 приватни).
Државното здравство ни е ХАОС. Горењето на короната на пенисот со течен азот е чист садизам. Додека не прошетате повеќе доктори ( и немате проблеми со нив) не прифаќајте такви мазохистички чинови.
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво луѓе, ја имам еден проблем доле на пенисот па сакам да идам на уролог. Всусност може и некој ке ми помогне па да објаснам накратно.. од пред некој месец кожичката почна да ми пука и ја се мислев дека е од ладното но сеа имам рана и тоа со изглед како афта.. и многу пече и мислам дека се проширува постепено .. може некој да каже што да правам ?
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.524
Поени од реакции
5.761
Девојки имам едно прашање (или до упатените). Лечење на кондиломите кај девојки ? Ме интересира ваше мислење.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.576
Поени од реакции
10.758
Здраво луѓе, ја имам еден проблем доле на пенисот па сакам да идам на уролог. Всусност може и некој ке ми помогне па да објаснам накратно.. од пред некој месец кожичката почна да ми пука и ја се мислев дека е од ладното но сеа имам рана и тоа со изглед како афта.. и многу пече и мислам дека се проширува постепено .. може некој да каже што да правам ?
Оди на уролог веднаш. Ќе те сецнат, ќе го бањаш во камилица 2-3 недели и после ќе цепаш без проблем.
Рачунај, што повеќе одолговлекуваш толку полошо.
По 4 години имање тешкотии при мокрење пред еден месец после толку многу тестирања крв, мокрача, брисеви бев дијагностиран од Хламидија. Иако ми е малце чудно бидејќи никогаш не сум имал сексуални односи во животот (20 години имам)
Ми дадоа терапија од азитромоцин и доксиклин така нешто и еве денеска само што ми прекина терапијата, симптомите ми се вратија назад (на секои 6 месеци ми се појавуваат тешкотии)
Ме интересира дали до сега некој имал закачено Хламидија и како сте поминале со терапии итн?
Мораш да водиш строг режим на исхрана и живот. Батали антибиотици, тие ја уништуваат бактеријата но и цревната флора и сите останати полезни бактерии па организмот ти станува рај за бактерии и вируси.
Така се ствараат проблеми. Со тек на време ќе станеш имун на антибиотици и си свршил работа.
Затоа погрижи се да се храниш здраво, да не внесуваш шеќери и срање преработена храна која ќе ја храни бактеријата и со тек на време ќе ја излечиш. Во меѓувреме ако пушиш и пиеш алкохол, престани и вежбај.
Се зависи од тоа дали си озбилен да ја излечиш или со тек на време ќе дозволиш да се манифестира во нешто полошо. Биди паметен.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
me intersira ako znae nekoj
sto e razlikata megju vijagra i cialis apcinjaata,dali se stetni ovie cialis ako gi pies po redovno
 
Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
Девојки имам едно прашање (или до упатените). Лечење на кондиломите кај девојки ? Ме интересира ваше мислење.
Криотерапија, имуномодулатор за покачување на имунитетот. За најбрзо лекување - цитостатска крема и консултација со специјалист задолжително. Исто така да се користи кондом да се спречи пренесување на друг.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.882
Поени од реакции
6.005
edno prasanje deneska zenakami peokrvarila pri mokrenje i bila na doktor i rekle deka 90% e klamidija i i zele bris da ispitat a posto jas sum.nemal seks so druga a i ona isto so drug dali ima sansi i dvajcata da sme zarazeni i dali treba da odam da ispitam i jas a nikakvi simptomi nemam od onie po net iscadok teskoti pri mokrwnje nekoj sovet da mi dade kako da postapam so situacijata ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
edno prasanje deneska zenakami peokrvarila pri mokrenje i bila na doktor i rekle deka 90% e klamidija i i zele bris da ispitat a posto jas sum.nemal seks so druga a i ona isto so drug dali ima sansi i dvajcata da sme zarazeni i dali treba da odam da ispitam i jas a nikakvi simptomi nemam od onie po net iscadok teskoti pri mokrwnje nekoj sovet da mi dade kako da postapam so situacijata ?
Ovoj del kaj sto pisuva " a i ona isto so drug" ne mi e jasen, ako moze malce da objasnis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom