Секакви рецепти

Член од
30 април 2020
Мислења
151
Поени од реакции
180
Здраво дечки

Сакам да прашам дали ќе се најде на форумов таков човек што знае а и би споделил KNOW HOW со мене. Сакам да правам пица под сач (вршник) - дали има некој што ја знае мајсторијата да ми ја каже.
 
T

Torchyrus

Гостин
@Agda Beata @gurman2
Не заборавив за кашата...
Нема црвен пипер, моја грешка.
Црвена е од домaтниот домашен сос (домата ја викаме) или во лето домати рендани плус околу 2 лажици (по потреба повеќе) брашно кое се става во зејтинот каде што се пржеле ќофтињата и потоа се додава сосот/доматите.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.730
Поени од реакции
14.360
Дајте рецепти што користат мелен шафран? Имам 20 грама што треба да ги искористам за брзо време.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
277
Поени од реакции
43
3B7C7676-D76A-4DED-A4F1-F352F6CF6057.jpeg
купив ваков тостер, па ај некој нека даде рецепт за крофничкиве
 
Член од
1 април 2017
Мислења
277
Поени од реакции
43

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.098
Дајте рецепт за некое сочно месо за НГ.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.065
Поени од реакции
17.524
може рецепт? :D
Состојки за подлогата:
215 гр кршени овесни какао колачиња
35 гр кокосово масло
1 лажичка инстант кафе
45 гр топено темно чоколадо
20 гр вода
10 гр сируп од урма

Се меша сѐ и се натапкува во калап (обложен со најлонска хартија или хартија за печење).

Состојки за вториот слој:
250 гр маскарпоне или некоја друга замена
70 гр сируп од урма
80 гр прашок за протеински шејк со вкус на cookies and cream
100 гр грчки јогурт
30 гр путер од кикирики
1 лажичка инстант кафе

Се меша сѐ и се нанесува врз подлогата.

Состојки за третиот фил:
200 гр протеински пудинг од карамела + сируп од урма + рендано темно чоколадо.

Во замрзнувач барем на 1 саат.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.065
Поени од реакции
17.524
Тури еден рецепт или линк ако го има некаде за чудово, изгледа примамливо :)

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
Бидејќи имам видео, да не го прекуцувам текстот, ќе прикачам скриншоти, само овие забелешки ги имам:
* Во лепчињата има плус 1 лажица масло
* Смесата за лепчиња е доста леплива, ако се оформуваат со раце, нека се намастат со масло.
* Лепчињата и плескавицата се печеа во загреана рерна ма 180/200 степени.
* Редев: лепче, хумус, микс зелена салата, прелив, маслинка, плескавицата потпечена со парче моцарела, краставичка, кајмак, лепче.

 
Член од
17 септември 2021
Мислења
1.222
Поени од реакции
1.560
КИКИРИКИ ГРИЦКАЛИЦЕ

Састојци:

1 маргарин
1/2 кг брашна
2 жуманца
1 јаје
5 кашика воде (хладне)
1 кашичица соли
1 прашак за пециво
100 г кикирикија
за премазивање: 2 беланцета

Начин припреме:

Миксером умутити маргарин (собне температуре) да буде пенаст. Додати жуманца, со, воду, брашно помешано са прашком за пециво, печен и исецкан (самлевен) кикирики и замесити глатко тесто. Обликовати у лопту, покрити чистом кухињском крпом и 15 минута држати у фрижидеру.

Онда, на брашном посутој радној површини развити кору дебљине 1 цм и сећи жељене облике (штапиће, погачице итд.), па премазати умућеним беланцима. Ређати у подмазану посуду за печење или постављену папиром за печење, премазати беланцетом, посути по жељи сусамом, алевом паприком, кимом итд. и ставити да се пече. Пећи на 200°Ц 15-20 минута, у зависности од шпорета. Оставити мало да се грицкалице прохладе и служити уз пиво.

Време за припрему: 60 минута
 

Kajgana Shop

На врв Bottom