Самоодбрана - што знаете?

Z

ZeroStyle

Гостин
Си ја читкам темава така...И едно не ми е јасно! Зошто некој што ме нападнал морам да му возвратам со иста мера...Кој е он мене да ме напаѓа,една причина зошто да не му ја разнесеш фацата со двоцевка?? Си идам по улица и од чиста мира ме напаѓа некој,со голи раце...И јас треба да возвратам така?? Не сум почнал прв,уопште не сум виновен...Во ваков случај не треба да станува збор за како треба да се одбранувам,туку зошто сум нападнат...
Глупи закони...Човекот сам себе се уништува...
Рајот за терористите,пеколот за хуманите??
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
А инаку навистина ме има мнооогу изнервирано еден случај во Хрватска. На една жена ќерка и била во врска со некој. Било што било, раскинале, а типот се заканувал. На женава и било страв да излегува од дома, дома постојано со спуштени ролетни, заклучени врати и сл., била секој ден во страв. И еден ден типот и провалил во куќа, а таа со пиштол го ранила. И на крај жената ја ставаат во притвор!!! А доживеала закани, страв, немала нормален живот, и и провалиле во сопствениот дом!!
Верувам дека и кај нас имало вакви случаи.
Значи што треба да прават луѓето??:uvo: Да оставам да ми се заканува, да ми провали? Уште кафе да не ќе треба да му правам додека ме напаѓа, ми се заканува или ме ограбува?:tapp: Ни случајно не смеам да го пипнам, зашто у затвор ќе идам!:toe:
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Си ја читкам темава така...И едно не ми е јасно! Зошто некој што ме нападнал морам да му возвратам со иста мера...Кој е он мене да ме напаѓа,една причина зошто да не му ја разнесеш фацата со двоцевка?? Си идам по улица и од чиста мира ме напаѓа некој,со голи раце...И јас треба да возвратам така?? Не сум почнал прв,уопште не сум виновен...Во ваков случај не треба да станува збор за како треба да се одбранувам,туку зошто сум нападнат...
Глупи закони...Човекот сам себе се уништува...
Рајот за терористите,пеколот за хуманите??

Затоа што додека ти си со голи раце-се браниш...кога ќе земеш двоцевка веќе-ти си напаѓачот...звучи глупаво доколку си во афектна состојба, ама сепак е реално, ако веќе се бара еднаквост и правда. А и на крај краева, како што веќе еднаш спомнав...како ли ќе докажеш дека си пукал од самоодбрана, кога кај другиот нема никакво оружје??.....значи апсаана не ти бега :toe:



Точно така мавај кај шо највеќе боли:D
Ако немаш 18 години....ако си полнолетен-мисли му ја кај маваш :wink:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Ај да ве видам, онака од општа култура што знаете за самоодбраната. Знаете ли дека е кривично дело пречекорување на нејзините граници со несоодветен одговор на нападот? Он тебе со бокс, а ти го пукаш, го убиваш = убиство и си одговараш. Инаку, самоодбраната ја исклучува кривичната одговорност

Дали сте се нашле во таква ситуација. Што мислите за оваа работа воопшто?

П.С. Инспирацијата ми е од вашите одговори на темата за употреба на пиштол во тепачка.
Во правото тоа се нарекува „нужна одбрана„ или „крајна нужда„ и двете се услови за исклучување на противправноста, што значи дека за кривично дело кое е сторено во нужна одбрана или крајна нужда не се одговара.
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Во правото тоа се нарекува „нужна одбрана„ или „крајна нужда„ и двете се услови за исклучување на противправноста, што значи дека за кривично дело кое е сторено во нужна одбрана или крајна нужда не се одговара.
А шо ако си витруоз во некои боречки вештини......

И несакајќи на некој шо ќе те нападне му зададеш “професионален удар“???:pos2:

А не требало толкава сила за да го совладаш? Ама ете.....:toe:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А шо ако си витруоз во некои боречки вештини......

И несакајќи на некој шо ќе те нападне му зададеш “професионален удар“???:pos2:

А не требало толкава сила за да го совладаш? Ама ете.....:toe:
Епа...ќе одговараш за пречекорување на нужната одбрана...
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
А шо ако си витруоз во некои боречки вештини......

И несакајќи на некој шо ќе те нападне му зададеш “професионален удар“???:pos2:

А не требало толкава сила за да го совладаш? Ама ете.....:toe:
Тоа тогаш се нарекува, пречекорување на воспитната употреба на шамарите, нели ?:tapp:
Се зезам, а дали знаеш дека доколку си нападнат од лице за кое со сигурност знаеш дека е врвен познавач на боречки вештини како карате, бокс и слично и нема начин да се одбраниш со голи раце, тогаш и доколку употребиш оружје кон него ќе се смета за нужна одбрана и судот може да те ослободи од кривично гонење.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Па според мене самоодбраната е малце искомерцијализирана ако можам така да се изразам,со сите оние амерички филмови кај што можеш буквално да испоутепаш цел град за до го фатиш лошиот и притоа нема да одговараш пошо ќе се вадиш на самоодбрана. Треба да разјасниме дека самоодбраната не е начин или дозвола да убиеш некого. Не треба да се сфаќа како дозвола - право кое ви го дале па ако некој ти мавне шамар оп куршум у чело. Тоа што го гледате на филм и реалноста се две различни работи.Просто кажано самоодбрана значи одбрана на право кое е нападнато,поради тоа што нема доволно време да се активираат предвидените начини за заштита( заштита која ја бараме од судот). Освен тоа крајна нужда и нужна одбрана како институт не постојат само во казненото право(кај што најчесто се загрозени животот и телото) туку постојат и во граѓанското право каде што се штитат имотни права кои ни се повредени.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
јас си носам солзавец у ташна и така се самоодранувам:pos2:
А ко што сум малку за никаде може и да фатам да тепам, да мавам...па после ке вика сестра ми кај ти се ма манирите , па женско си?
Сум ама зависи кога?:pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Kaj Strumica ima edno selo i se vika Banica,tamu velat vaka: BATKO,DA NE TE LAZE SNAGATA OTI KE TE JADE ZEGATA pa ti znaj karate,aikido ili bilo shto ama koga ke ti ja aknat edna nema da znaesh na kaj da fatish :vozbud:
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
тешко да докажеш самоодбрана кај нас така се направени законите и не смееш да се браниш туку треба да викнеш полиција
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
ако е машко, 2-3 пати меѓу нозе, ако е женско за коса и со ноктите во фаца :)... штета неам нокти :ѕ
 
M

marko 1996

Гостин
оф Топик
еднас имаме у маало еден кош и брат ми е 4 год поголем од мене он тогас имасе 9 год а ја 5 еден го удри или така несо ја му отидов со цекан по глаа го здрвив хаха :vozbud::pos2::pos2::pos2:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
оф Топик
еднас имаме у маало еден кош и брат ми е 4 год поголем од мене он тогас имасе 9 год а ја 5 еден го удри или така несо ја му отидов со цекан по глаа го здрвив хаха :vozbud::pos2::pos2::pos2:
аааа страшен манго си бил ти:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom