Самоодбрана - што знаете?

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не се разбирам нешто стручно ама мислам дека доколку те нападне некој имаш право да се браниш на секаков можен начин.Но сепак нема потреба да убиеш некого доколку може да се одбраниш со ранување.Е сеа ако те нападне со желба да те убие тогаш не си виновен доколку го убиеш во самоодбрана.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
The Mummy Returns напиша:
Не се разбирам нешто стручно ама мислам дека доколку те нападне некој имаш право да се браниш на секаков можен начин.Но сепак нема потреба да убиеш некого доколку може да се одбраниш со ранување.Е сеа ако те нападне со желба да те убие тогаш не си виновен доколку го убиеш во самоодбрана.
Вака: Одговорот на нападот треба да биде соодветен. Значи тенапаѓа со голи раце, ако употребиш пиштол си ја пречекорил самоодбраната и кривично си одговорен, но ако возвратиш со голи раце и ти, или со безбол палка, стап или слично за да одбегнеш нападот и се одбраниш само, а без да го изнатепаш на мртво име и презиме, тогаш е во ред.
Ако те нападне со јасна и нескриена намера да те убие и го убиеш, тогаш не си одговорен.

@Crnorizec: Нов си на форумот, мислењето ти е избришано поради тоа што истото може да се замени со репутација (либелата во долниот дел од мислењето, под аватарот)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
upotrebata na pishtolot vo samoodbrana e najladnokrvno oruzje ako go upotrebish za koe i licno ke odgovarash podocna
samoodbranata ti se sostoi od sekakov fizicki kontakt so svojot napagac bez upotreba na ladnokrvno oruzje .
ako si lice so prednost vo samoodbranata ( policaec ) dozvoleno e da koristish ogneno oruzje :
1 . za zaplasuvanje na napagacot
2 . za predupreda na napagacot
3. za eventualna samoodbrana odnosno ispukuvanje na kurshumi kon napagacot
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
samoodbrana??? samo tehnika na ulicen tepac so kik boks so 2-3 godini iskustvo :)
inace ako nekoj te napadne, mozes da se branis, a moze i da te brani nekoj drug odnosno ako se tepa so napagacot, ama ne da go pretepa do koma zaso toa veke ne e odbrana i ke moras da odgovaras
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.641
Поени од реакции
13.091
Џу-џитсу (ама сум подзаборавил малку - одамна беше)
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
kick boks imam trenirano 3 godini ...i uspesno sum se spravuval dosega vo nekoi takvi dueli kade udarot treba da ti bide pobrz odkolku razumot (Bidejko moze posle da bide kasno) no kako i da e najdobro e koga nema potreba od samoodbrana
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
А уствари што имаат врска вашиве техники на самоодбрана со темава???
ја колку што разбрав, станува збор за кривичната одговорност...што во секој случај, е тешко да се докаже во вакви случаи (освен ако нема други сведоци)...ако го убиеш, а он прв посегнал, како би докажал дека е во самоодбрана...без разлика, ке бидеш одговорен, само прашање е дали ке те казнат ефективен затвор или условно...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Едно прашање. Ако некој те нападне со раце и ти се одбраниш со нож или боксирач( мислам дека се недозволени за носење) и ќе ти судат тогаш за недозволено носење или за напад( во кој ти ќе бидеш сметан за напаѓач) ?????
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Едно прашање. Ако некој те нападне со раце и ти се одбраниш со нож или боксирач( мислам дека се недозволени за носење) и ќе ти судат тогаш за недозволено носење или за напад( во кој ти ќе бидеш сметан за напаѓач) ?????
а во случај да поседувам пиштол како ке ми биде судено?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
а во случај да поседувам пиштол како ке ми биде судено?
Ако имаш дозвола за истиот, тогаш нема да ти биде судено како да поседуваш пиштол без дозвола, логично.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Едно прашање. Ако некој те нападне со раце и ти се одбраниш со нож или боксирач( мислам дека се недозволени за носење) и ќе ти судат тогаш за недозволено носење или за напад( во кој ти ќе бидеш сметан за напаѓач) ?????
Доколку те нападне со голи раце а ти возвратиш со нож, тогаш ти кривично ќе си одговараш. За боксирач не знам (=
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Едно прашање. Ако некој те нападне со раце и ти се одбраниш со нож или боксирач( мислам дека се недозволени за носење) и ќе ти судат тогаш за недозволено носење или за напад( во кој ти ќе бидеш сметан за напаѓач) ?????
Многу одамна си постирал ам ке одговорам. Значи во тој случај ке ти се суди и за пречекорување на право на самоодбрана а плус ке ти се суди и за недозволено носење ладно оружје.

само да напомнам колку што ми е мене познато многу е тешко да докажеш дека било самоодбрана доколку немаш сведоци.Така да ако се најдете во таква ситуација обратете внимание и на тој момент зашто можете да бидете SCREWED BY THE SYSTEM!
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Одбрана реакција на нападот, негово одбивање со повреда на добрата на напаѓачот, што претставува целосно остварување на законското битие на едно казнено дело.
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Имам едно искуство кога бев 8мо одделение. Се враќам околу 23 часот накај дома пешки од кај другарка (само 15мин. пат од кај нејзе до кај мене дома) и ми застанува кола пред мене искача еден типац и сака да ме стрпа у кола. Јас само го удрив најјако што можам меѓу нозе и дур се снајде типот што го снашло јас трчанката преку улица и накај дома. За 5мин дома стигнав- рекорд.
Значи наравоучение- ако некој тип те нападне а не носи оружје или сл. само мавај у јајца најјако што можеш и бегај. :smir:
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Точно така мавај кај шо највеќе боли:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom