Самоодбрана - што знаете?

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Jakov напиша:
јас од самоодбрана најдобро го знам делот за брзо трчање и оддалечување од местот на бељата. кротко јагне од две мајки цица така ми викаше баба а јас си ја слушам. шала на страна кај вториот пост ја баталив темава со читање.
вадење пиштоли итд....hallooo people!!!!!!!
Многу паметно , паметна жена баба ти:kajg: .Ако има потреба од самоодбрана, тогаш требало да има напад...а ако имало напад , значи некој си го „барал„...по нашки речено, баш така„ кротко јагне од две мајки цица„.
Подалеку од оружјето деца, покрај тоа што еднаш само пука, исто така е лош господар:star:
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
za pamet ;-)

KРИВИЧЕН ЗАКОНИК
ЧЛЕН 9
нужна одбрана
став еден: не е кривично дело она што е сторено во нужна одбрана
став два: нужна одбрана е онаа која енеопходна сторителот да одбие од себе или од друг истовремен противправен напад.
став три: сторителот кој ги пречекорил границите на нужна одбранаможе да се казни поблаго, а ако делото го сторил при крајна раздразливост или уплав предизвикан од нападот може и да се ослободи од казната.ЗАВРШЕН ЦИТАТ
________________________
Е СЕГА У КУМАНОВО ИМАЛО ПОВТОРЕНО ДЕЈСТВО, ЧОВЕКОТ СЕ ОБИДУВАЛ ДА ПОБАРА ПОМОШ ОД ОВЛАСТЕНИ СЛУЖБИ АМА НИШТО. НАЈВЕРОЈАТНО СУДИЈАТА ИМАЛ У ПРЕДВИД ТОА , КАКО ШТО ПИШУВА У СТАВ ТРИ АКО БИЛ КРАЈНО РАЗДРазнет ( извинете за големите букви касно видов). има уште еден член што вика за крајна нужда ама не е за овој топик.
инаку доста е субјективно дали е правопропорционална силата употребена за нужна одбрана и зависи од судијата , од каде знаете дека му е празен пиштолот, дали ќе го употреби ножот итн. од мене толку
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Mandrak напиша:
Во ред, прекумерна сила...-што ако незнам да се тепам и удирам, извлечам пиштол и само го погодам на пример во нога или рака колку да го онеспособам?
Пак пречекоруваш самоодбрана, поради непропорционалност и несоодветност на одговорот. Инаку, има многу широк дијапазаон за шпекулации кај институтот самоодбрана, баш заради тоа што го кажуваш. Се е од случај до случај.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I vrski i korupci, mito.....!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Garfield напиша:
I vrski i korupci, mito.....!
Кажаното, Гарфилде, е практичната страна на судството, за жал. Јас повеке ја сакам теоретската :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
strumics напиша:
Кажаното, Гарфилде, е практичната страна на судството, за жал. Јас повеке ја сакам теоретската :)
И јас, само некако никако да тргне, нели.

Нејсе, во денешно време убијци и крминалци седат во парламент, се кандидират за претседатели, а чесен народ не може ни да се брани како што треба.

Можеби треба нова тема (секако треба нов закон), ама да го парафразирам Чарлтон Хестон:

...Out of my dead cold hands...!

Дискусија во сенатот на САД околу оружјето и забранта за поседување.

Јас би претпочитал нешто вакво:
United States Constitution

Bill of Rights
Amendment II


A well regulated militia, being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms, shall not be infringed.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Јас мислам дека треба секој полнолетен да има можност да добие дозвола за поседување и носење оружје, законот за забрана на носење оружје да престане да важи и сите да се шетаме вооружени по улица! Тогаш кога секој ќе знае дека секој е вооружен нема така лесно да посегне по оружје:)
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Mandrak напиша:
Тогаш кога секој ќе знае дека секој е вооружен нема така лесно да посегне по оружје:)
Тогаш кога секој че знае дека е вооружен, ќе почнат оние поимотните да купуваат полуавтоматски, па другите автоматски, па третите узи....и на крај ќе имаме крф до колена.
Ипак многу подобра варијанта е превентивата т.е подобро да се спречи него да се лечи.
Нели.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Правото за носење на оружје треба да е човеково право, секој кој е полнолетен и после серија на тестови докажано дека е метално здрав, да може да има оружје.
Знаете дека кај нас се бара да имаш војска поминато, барем јас на 18 години кога си го купив првиот пиштол тоа го бараа, а јас нормално немав и немам војска служено, па морав со врски, со што се не, додека не ми дадоа дозвола.
Треба носењето на оружје да се декриминализира, кој сака да може легално да го поседува.

Инаку за темата..бокс и аикидо... сега повеќе бокс помалку аикидо.. Ефективен е, ударите се неколку, многу е полесен од било која друга боречка вештина. Нормално, нема мавање во глава, само во вреќа, или спаринг онака без удирање, само проценка на брзина.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Се имам најдено во ситуација кога сум бил вооружен каде дошло до физичка пресметка шпмеѓу мене и друго лице и не сум употребил оружје бидејки немало опасност по мојот живот. Но, ако оценев дека другото лице ќе употреби сила или предмет со кој може да дојде до директна закана по мојот живот не ќе се двоумев да испукам куршум во нога или рака.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Mandrak напиша:
Јас мислам дека треба секој полнолетен да има можност да добие дозвола за поседување и носење оружје, законот за забрана на носење оружје да престане да важи и сите да се шетаме вооружени по улица! Тогаш кога секој ќе знае дека секој е вооружен нема така лесно да посегне по оружје:)
Ако секој има можност да добие оружие, народот ке се потепа по улиците и кафаните. Таква можност - на северните европејци, кои имат здрав разум. За балканци и вакви јужноевропејци - ово е противопоказно за здравието на нацијата!
 

M@STER

M@ster Price
Член од
1 февруари 2007
Мислења
191
Поени од реакции
0
Da ve prasam nesto dali ako ubies nekoj vo samo odbrana vo tvoj imot me odgovaras ili ne pred javnost ...?
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Самоодбрана или изговор?

KРИВИЧЕН ЗАКОНИК
ЧЛЕН 9
нужна одбрана
став еден: не е кривично дело она што е сторено во нужна одбрана
став два: нужна одбрана е онаа која енеопходна сторителот да одбие од себе или од друг истовремен противправен напад.
став три: сторителот кој ги пречекорил границите на нужна одбранаможе да се казни поблаго, а ако делото го сторил при крајна раздразливост или уплав предизвикан од нападот може и да се ослободи од казната.ЗАВРШЕН ЦИТАТ

Е сега тој што студирал право штом ке го прочита овој член од законот веднаш ке му текне за што станува збор, а јас ке се потрудам и другите да ме разберат-значи нужна одбрана е онаа која е НЕОПХОДНА,и она што е најзначајно да биде ИСТОВРЕМЕНАт.е да се случи во време кога е извршен противправниот напад, значи не да одиш до дома па да го земеш пиштолот и да го изрешетиш напагачот!Е сега друго е прашањето за ГРАНИЦИТЕ на одбраната-таа треба по сила да соодвествува со силата што ја употребил напагачот.А овде некој ке праша-како јас да размислувам во момент на напад каква е силата на нападот?Па тоа значи дека ако некој те нападне со голи раце т.е ти удри еден бокс ти не можеш да очекуваш дека некој ке те оправда ако извадиш пиштол и пукаш затоа што нема еднаквост мегу добрата кај човекот кои се загрозени т. е тој не ти го довел животот во опасност.Значи ако некој на пр. со пиштол ти се заканува занчи во опасност ти е животот тогаш можеш да одговориш на начин што соодвествува со нападот!Се надевам појасно е?!:nesum:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Mene vo samoodbranava ne mi e jasna edna situacija, sto kaj mene na rabota ne znae nikoj da ti ja objasni, ili pak znae nesto ama ne doprocital :)
Eve go primerov: Situacija te napagaat povise lica, 3-5 pa i povece, so goli race ama deckite se nekoi razvieni, kako trokrilni sifonjeri :), a ti imas pistol, sto po vas forumdzii ce bide ispravno, da popies cotek ili da se branis so pistolot, a ako popies cotek od povise dusi mozes da go naebes gadno, mozes da imas i trajni posledici po zdravjeto, pa nedajboze i zivotot moze da ti bide zagrozen. Jas sum se nasol vo vakvi situacii nekolku pati da mi se soberat povise lica sto sakaat da me-narodski kazano- tepaat, ama sreca nikoj ne pruzil raka inaku ce go naebel :pishtoldz
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Данџм, одговорот би бил едноставен:
Во таква ситуација, секако дека дозволена самоодбрана би била и да употребиш пиштолот, но не со цел да убиеш, да гаѓаш во нив, туку да пукаш во воздух, а доколку продолжат со својата цел (да те линчуваат) пукај во нозе!
Така, ако евентуално си цел на некоја кривична постапка, никако нема да биде обид за убиство во самоодбрана (за кое обвинителот би се борел до последна капка крв), туку загрозување на животот и телото, кое обвинение лесно би паднало на суд, бидејќи постои дозволена самоодбрана.
Мој совет: За твое добро, нека пиштолот секојпат биде последна опција, токму заради горенаведеното, а сепак, одлучуваш сам.
Одбраната секако може да се конципира, но најлесна варијанта за адвокатот би била кога пи постапил како што реков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom