Сакам да знам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
8.220
Поени од реакции
7.781
Дали некој знае дали фирма која што е во мирување, нема вработени нема приходи не работи едноставно 5-6 месеци веќе е обврзана да плаќа комуналец? Ми стига секој месец по 620 денари а фирмава си е во мирување, не сфаќам само зошто мора да е фирма обврзана да плаќа толкава сума за услуги кои што не ги користи? Може некој попластично да ми објасни, благодарам.
Мора од некаде да се вадат пари за администартивциве…
Ист случај ко твојов на братучед му идеше за телевизија порано, логика? не барај логика


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
2.057
Што е разликата помеѓу "обичен" и "дводелен" тример за трева?
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
245
Поени од реакции
380
Ае здраво. Вака, дали до сега има некој искуство со проценители/извршители шо и да се? Се случи мала несреќа пред месец/два, од нас или не од нас, дел од нивата на комшијата се запали па сега сака да вика проценител за да се процене штетата. Како проценуват ако некој знае?
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
247
Поени од реакции
101
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
2.057
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Оди во било која аптека ќе ти кажат што и како. Покрај прскање за вошки треба и за пламеница итн итн.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.514
Поени од реакции
1.311
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Со децис прскај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.108
Поени од реакции
22.844
Здраво дечки.
Ако има некој по специфичен под-форум за ова, кажете ми за да знам за друг пат.
Пред некој дел видов дека на лисјата на дрвцата кои ги имам почнаа бидат напаѓани од црни вошки. Некој ако знае со кој отров треба да се испрскаат ?
Види што имаат на лагер во аптека, порано Моспиланот беше многу ефективен за овие.

Со децис прскај.
За црв да, за вошка не, можеби ќе умрат ама имаш далеку поефективни во сличен ценовен ранг.
 
Член од
18 март 2022
Мислења
21
Поени од реакции
4
Не знам дали е дозволено дискусија или едноставни одговори.
Некаде прочитав дека во суштина предметите немаат боја по која ние ги распознаваме туку бојата каква што е на пример на кафена цигла се формира заради светлината, самиот предмет во таа интеракција и нашиот вид. За сината боја се мислам дека е најголемата илузија од боите во природата.
Светлината со одредена бранова должина ја препознаваме како одредена боја.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.108
Поени од реакции
22.844
Не знам дали е дозволено дискусија или едноставни одговори.
Некаде прочитав дека во суштина предметите немаат боја по која ние ги распознаваме туку бојата каква што е на пример на кафена цигла се формира заради светлината, самиот предмет во таа интеракција и нашиот вид. За сината боја се мислам дека е најголемата илузија од боите во природата.

 
Член од
22 јули 2011
Мислења
942
Поени од реакции
1.088
Добар ден.

Ми треба помош, ако некој знае како е постапката за во документ во Ворд да се направи како со сликата која ја пуштам овде во мојата порака.
Ми треба во документ во Ворд да пуштам долга вертикална линија, и со таа линија од лева страна да заземам некаде 1/3 од просторот за текст, од десна страна на вертикалната линија да е поголемиот дел од просторот за текст.
Молам кој знае да ми објасни. Сега ако вакво нешто не може во Ворд да се направи, дали може вакво да се направи во некој друг компјутерски/ канцелариски програм?
 

Attachments

Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.901
Поени од реакции
4.043
Добар ден.

Ми треба помош, ако некој знае како е постапката за во документ во Ворд да се направи како со сликата која ја пуштам овде во мојата порака.
Ми треба во документ во Ворд да пуштам долга вертикална линија, и со таа линија од лева страна да заземам некаде 1/3 од просторот за текст, од десна страна на вертикалната линија да е поголемиот дел од просторот за текст.
Молам кој знае да ми објасни. Сега ако вакво нешто не може во Ворд да се направи, дали може вакво да се направи во некој друг компјутерски/ канцелариски програм?
Abe samo linija e ednostavno, odis na "Insert" , posle "Shapes", posle "Lines " pa si biras tip na linija I vleces...Kaj sakas I sto sakas...
Ama pretpostavuvam deka na toj dokument nema da ima samo linija I deka ke sakas I drugo..
Cicko Gugl fino odgovara ako go prasas : How to make columns in Word...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
942
Поени од реакции
1.088
Abe samo linija e ednostavno, odis na "Insert" , posle "Shapes", posle "Lines " pa si biras tip na linija I vleces...Kaj sakas I sto sakas...
Ama pretpostavuvam deka na toj dokument nema da ima samo linija I deka ke sakas I drugo..
Cicko Gugl fino odgovara ako go prasas : How to make columns in Word...

Фала на одговор, се снајдов и направив како што ми требаше.
Еве како ми испадна, баш како што ми треба, сега уште со текст ќе го наполнам.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
167
Поени од реакции
322
Има ли некој душек од Комодита да каже дали е задоволен?
Гледав во Дормео ама испод 500 евра за душек нема да бидам и ќе испадне дека душекот е поскап од спалната. :D
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
559
Поени од реакции
975
Има ли некој душек од Комодита да каже дали е задоволен?
Гледав во Дормео ама испод 500 евра за душек нема да бидам и ќе испадне дека душекот е поскап од спалната. :D
Za dusek pari ne se stedat. Zivot menja. Ne se samo $ormeo na pazorov, ima i drugi firmi sto imaat dosta pokvalitetni duseci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom