СПИРУЛИНА употреба и искуства

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.427
/
Кајзер па спирулината е од морска алга направена затоа и мириса, а штом на сите ни мириса гадно, а само на тебе не тогаш нешто друго си пиел ти. :P
Другар да не си ги згрешил ти ачињата и да не си пиел нешто друго? :pos:
Spirulina is 100% natural and a highly nutritious micro salt water plant. It was discovered in South American and Africa in natural alkaline lakes.
http://www.australianspirulina.com.au/spirulina/spirulina.html

Езерска алга е ама дека може да се произведува и во морска вода сте делумно и вие во право ;) .

Има повеќе брендови и не секоја спирулина е иста па не ме ни чуди некоја повеќе а некоја помалку да мириса. Јас изгледа сум имал среќа со купувањето да одберам производ што не мириса :).
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.453
Поени од реакции
14.531
Си направивте муабет за мирисот:), ај сега кажете фирма за испробано добра спрулина и цена на истата.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.068
Поени од реакции
2.702
Си направивте муабет за мирисот:), ај сега кажете фирма за испробано добра спрулина и цена на истата.
San Sebastian Spirulina , дефинитивно најдобрата , ја има во Космо Тинекс (600 ден-600парчиња)(y)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
San Sebastian Spirulina , дефинитивно најдобрата , ја има во Космо Тинекс (600 ден-600парчиња)(y)
Генетски модифицирна е таа и не го пишува тоа на нејзе, туку директно во таа конеската фирма на страната си пишува убаво GM.

Оваа е органска и поскапа малку или малку повеќе за третина повисока цена.

http://www.nutrex-hawaii.com/hawaiianspirulina
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.068
Поени од реакции
2.702
Генетски модифицирна е таа и не го пишува тоа на нејзе, туку директно во таа конеската фирма на страната си пишува убаво GM.

Оваа е органска и поскапа малку или малку повеќе за третина повисока цена.

http://www.nutrex-hawaii.com/hawaiianspirulina
Daj link od stranata kaj sto go pisuva toa.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Daj link od stranata kaj sto go pisuva toa.
Еј пред два месеци тоа беше, вака ќе си купиш од тоа спирулината Сан Себастијан на шишенцето ја пишува оригиналната фирма џуангшу муангшу (парафразирам) пишиш на гугл и спецификации излегуваат за нејзе.

Или можеш едноставно на збор да ми веруваш затоа што проверено ми е.
--- надополнето: 13 јануари 2013 во 09:56 ---
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.068
Поени од реакции
2.702
Еј пред два месеци тоа беше, вака ќе си купиш од тоа спирулината Сан Себастијан на шишенцето ја пишува оригиналната фирма џуангшу муангшу (парафразирам) пишиш на гугл и спецификации излегуваат за нејзе.

Или можеш едноставно на збор да ми веруваш затоа што проверено ми е.
--- надополнето: 13 јануари 2013 во 09:56 ---
Имам купено , ама не беше пакувана во шишенце.За фирмата пишуваше дека е од Калифорнија.
http://www.mojaspirulina.mk/ и зошто тогаш би пишувало - organic spirulina o_O?
Нешо не се уклапа.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Имам купено , ама не беше пакувана во шишенце.За фирмата пишуваше дека е од Калифорнија.
http://www.mojaspirulina.mk/ и зошто тогаш би пишувало - organic spirulina o_O?
Нешо не се уклапа.
Ако пишува така треба да пишува Non gmo, земи од аптека шишето да ти го дадат само пишува на него фирмата од Кина, барај на гугл и спецификациите на Алибаба пишува хасап халал кошер мошер и GMO.

Можеби таа што не е во шишенце да е од Калифорнија....
 
Член од
19 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Генетски модифицирна е таа и не го пишува тоа на нејзе, туку директно во таа конеската фирма на страната си пишува убаво GM.

Оваа е органска и поскапа малку или малку повеќе за третина повисока цена.

http://www.nutrex-hawaii.com/hawaiianspirulina
Za neupateni, ne postoi takvo nesto kako genetski modificirana spirulina, taa e eden od najprostite organizmi na planateva. GMP a ne GM e skratenica od Good Manufacturing Practice toa e svetski standari za proizvodstvo na lekovi i dodatoci na ishrana
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.863
Поени од реакции
7.542
Za neupateni, ne postoi takvo nesto kako genetski modificirana spirulina, taa e eden od najprostite organizmi na planateva. GMP a ne GM e skratenica od Good Manufacturing Practice toa e svetski standari za proizvodstvo na lekovi i dodatoci na ishrana
Знам што прочитав јас а тоа беше GM за генетски модифицирано, а другата ознака е GMO генетски модифицирани организми или организам.

To select the best organic spirulina powder, one should make sure that the product is labeled with its scientific name, Arthrospira platensis. The blue green algae should be labeled as certified organic. Labels for the best organic spirulina powder should also describe the protein supplement as being completely pure, as well as non-genetically engineered, or "non-GMO."
http://www.wisegeek.com/how-do-i-choose-the-best-organic-spirulina-powder.htm
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
134
Поени од реакции
8
каде во Скопје може да се купи spirulina powder и кој бренд би го препорачале како најдобар ??
 
Член од
27 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
2
Здраво, ги читам вашите коментари и си помислив зошто и ја да не споделам информација со вас почитувани форумџии :) . И јас како вас барав, пробував многу додатоци во исхраната се со цел да бидам здрава воедно да бидам жива. Спирулината е супер додаток има доста ензими, аминокиселини, минерали, протеини итн. Но дали знаете што всушност е Спирулината? Тоа е СИНО ЗЕЛЕНА АЛГА, одгледувана во базени. Таа сино зелена алга многу е битно да биде правилно одгледана, правилно исушена, правилно спакувана и на вистински начин претставена. Многу е интересно што тој микро организам ни дава т.е создава живот на нашата планета Земја. Без неа и ние немаше да постоиме. Севкупно, алгите ја снабдуваат Земјата со 90% кислород и потенцијално 80% од целокупната храна. Втората предност на синозелените алги е нивната позиција на дното на синџирот на исхрана. Имено, колку што е храната на повисоко место во синџирот на исхрана, толку повеќе е загадена со хербициди, пестициди и радиоактивност. Месото на пример, содржи 14 пати повеќе хербициди и пестициди од овошјето и зеленчукот.
Важноста на сино-зелените алги како извор на храна, луѓето ја сфатиле уште пред повеќе од 4000 години
Друг ФАКТ е дека сино зелената алга која е базенски одгледувана мора да биде квалитетна и сигурна бидејќи џабе ги земаме тие алги ако не бидат произведени уништени (па боље ќе земам ќе пасам трева како крава). Најдобра спирулина или базенски одгледувана сино зелена алга е ХАВАЈСКАТА СПИРУЛИНА ПАЦИФИКА (но ако видите спирулина со наслов ХАВАЈСКА СПИРУЛИНА ПАЦИФИКА или КЛАМАТСКА АЛГА бегајте не купувајте зошто апла се гледа колку е смрдлива или генетски модифицирана или лошо одгледувана и произведена- гледајте пред се тоа да биде компанија странска која се занимава над 15 години со такви додатоци или додатоци на база на алги и други природни органски состојки со сертификати и слично) па после доаѓа (Калифорниската спирулина, па Индиската спирулина се разбира со послаб квалитет). Многу компании (за здрава храна дури и фармацијата почнаа да произведуваат смрдливи неквалитетни спирулини, бидејќи факт е дека сино зелената алга е многу корисна (спектар на минерали витамини протеини итн) па почнаа сите да ја продаваат и тоа без разлика на добар или лош квалитет се со цел да се заработи се повеќе и повеќе. Лично јас си ја користам Кламатската Сино Зелена Алга ( таа е најдобрата сино зелена алга се разбира подобра е и од хавајската спирулина пацифика или базенски одгледуваната алга од Хаваи место кое е најдобро за одгледување на базенски сино зелени алги), како и понекогаш си ја земам Хавајската Спирулина Пацифика во комбинација со Кламатската Сино Зелена алга зошто тоа е најдобра комбинација како и за мозокот така и за мојата кондиција. Што е КЛАМАТСКА СИНО ЗЕЛЕНА АЛГА?!?!? Е тоа е ЧУДОТО НА ПРИРОДАТА И ЧУВАРОТ НА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ. ЗОШТО ЕПА АКО САКАШ ДОБРА ИНФОРМАЦИЈА ПРОЧИТАЈ ГО ДОЛУ НАВЕДЕНИОТ ТЕКСТ
--- ВО КОЈ НЕМА РЕКЛАМА - ВИЕ САМИТЕ ЌЕ СИ ЈА НАЈДЕТЕ ФИРМАТА КОЈА СЕ ЗАНИМАВА СО СУПЕР ДОДАТОЦИ НА БАЗА НА ЧИСТИ АЛГИ ИЛИ ВО КОМБИНИРАН СОСТАВ СО МНОГУ ДРУГИ СОСТОЈКИ СОБИРАНИ ОД НАЈЧИСТИТЕ ПРЕДЕЛИ НИЗ СВЕТОТ. ПРИМЕТИВ ДЕКА ВО СИТЕ НИВНИ ПРОИЗВОДИ ЈА ИМА АФА АЛГАТА КОЈА РЕКОВМЕ Е НАЈДОБРА ХРАНА КОЈА НЕ ШТИТИ ОД РАДИЈАЦИЈА И НИ ДАВА ЖИВОТ ВО СЕКОЈА КЛЕТКА КАКО И ГИ ТРАНСПОРТИРА СИТЕ ЕЛЕМЕНТИ КОИ СЕ ДОДАДЕНИ ЗА ДА ГО СРЕДИ НАСТАНАТИОТ ПРОБЛЕМ ИЛИ ПРЕВЕНТИВНО ДА ГО ОДРЖУВАМЕ НАШЕТО ЗДРАВЈЕ.

Богатството на Езерото Кламат


Во националниот парк Crater Lake на југот на државата Орегон (САД) сместено е едно од најголемите езера на светот (покрива 360км2) – езерото Кламат. Во него живеат алги кои се, по мислењето на стручњаците и на се поголемиот број потрошувачи, научници, дар од недопрената природа, најбогат извор на хранливи материи.
Истражувачите тврдат дека модрозелената алга АФА (AphanizomenonFlos Aquae)е најприродна и најбогата храна која досега е откриена.


НЕДОПРЕНА ПРИРОДА

Кламатското Езеро лежи на 1450м надморска висина. Го опкружува каскадна гора во која се наоѓа планината Шаста, 4317м висок бел џин и активен вулкан. Една од седумте свети планини во светот, со исклучителна моќ. Се верува дека местотоима космичка енергија со голема спиритуална сила, неговата силна енергија зрачи низ целиот простор. Локалните Индијанци ја почитуваат како физичка манифестација на нивниот Стварател.
Последните години од кога се дознало низ целиот свет за богатството на Кламатското Езеро и тајните на светата планина, споменатиот национален парк се почесто се посетува. Се повеќе “новопечени” туристи доаѓаат да црпат од оживувачкото делување на енергетизираниот простор. Подрачјето на природниот споменик останало недопрено, далеку од индустријата и прометните улици. Езерото и неговата околина се зачуван и неоштетен биотоп, кој им овозможува живот на ретки и единствени растителни и животински видови.
(пример. Кламатската алга која неможе базенски да се одгледува, единствено расте на Кламат-ќе прочитаме за тоа во наредниот дел “Природата годава најдоброто”).


ПРИРОДАТА ГО ДАВА НАЈДОБРОТО

Последните десетлетија особено внимание во Националниот парк, во езерото, побудува живата Кламатска алга АФА. Која живее само во специфичните услови на ова езеро.

Обидите вештачки да се одгледува не успеале.
Алгите во езерото се напојуваат со богатството од минерали и микро елементи, кои ги нема никаде на друго место. Поднебјето за размножување е соодветно затоа што сонцето свети 300 денови во годината. Крајно ниските температури во зима (-40 Ц) се уништуваат 99% од алгите и така овозможуваат да преживеат само најсилните кои следната година повторно обилно се размножуваат. Заради алгите во езерото е забрането капење и други спортски активности .
НАСТАНОК НА ВУЛКАНСКОТО ПОДРАЧЈЕ

Пред 7700 години американските Индијанци биле сведоци на вулканска ерупција на планината Моунт Мазама. Горните 1700 метри “одлетале” и нејзините делови ги фрлила во околината, а вулканската пепел се расфрлила по целата земја. Лавата прекрила 10 000 км2 земјиште со 10 метарски слој од вулкански материал. Нејзини делови пронашле и во оддалечените предели на државите Ајдахо и Калгари. Во ждрелото на вулканот, коенастанало по експлозијата на врвот од планината, настанало Кратерското Езеро,најдлабокото езеро во Северна Америка со длабочина од 590 метри. Истражувачите тврдат дека тоа е најчистото езеро на земјината топка.
Легендата за настанокот на тоа вулканско подрачје Индијанците ја пренесувале од колено на колено и така преживеала повеќе од 300 колена. Кратерското Езеро го криеле од белците и тие го откриле дури во 1853 година, случајно барајќи рудник на злато.


ПЛОДНА ЗЕМЈА И ЖИВА ВОДА

Изворската вода и плодноста на земјата биле најважни извори на богатата берба на хранливите алги. Езерото Кламат се храни со вулкански материи, кои стопениот снег ги измива од врвот во долината. Бројните подземни извори секоја година изнесуваат на површината 50 000 тони вулканска кал. Порастот на хранливи материи во езерото го овозможуваат и бројни родови на изумрени алги, кои се таложат на неговото дно.
Езерото се напојува со минерализирана вода која од реките на Светлоста се влева во езерото. Реките на светлоста дотекуваат од планините низ бројни брзаци и слапови кои содржат покрај бројните хранливи материи и виша енергетска вибрација.Тоа го тврдат стручњаци кои ја мереле енергетската вредност или виталност на водата во езерото и алгите. Со тоа се сложуваат оние кои редовно користат алги,на многумина им ги зголемиле телесните иумствените способности, станале повитални. Водата во езерото Кламат еизвонредно чиста и лековита.


ОТКРИТИЕ

Афа алгата ја открил брачниот пар Daryl i Marta Kollman. Daryl, како директор научилиште, секојдневно имал проблем со агресивни ученици. Дисциплинските казни биле секојдневни, успехот во учењето слаб, учениците растроени, не биле во состјба прибрано да учат. Одлучил да побара помош. Забележал дека младите во главно јадат неприродна храна со многу лоши јагленихидрати, шеќери, газирани пијалоци, брзо подготвена и корзервирана храна.
Брачниот пар најнапред ја открил спирулината и нејзиното благотворно дејство против нервозата,агресивноста и другите здравствени проблеми. 70 титегодини биле меѓу првите кои започнале со преработка на спирулината за пазарот.Еден адвокат, кој во весниците прочитал прилог за нивниот проект, ги известил за постоењето на дивите алги во близина на езерото Кламат. Го интересирало дали таа дива алга ги има истите карактеристики како онаа која е одгледувана во базени.
Уште на самиот почеток од конзумирањето на дивите алги АФА Колманови се увериле во нивниот ревитализирачки учинок. Така се покренал цел еден след на настани икористење на АФА алгите низ целиот свет.
Целта на претпријатието Cell Tech на брачниот пар Коллман, била секој човек на светот да изеде по 1г АФА алги дневно. Уверени се дека така би се спречиле болестите кои настануваат заради недостаток на храна во светот.
Најмногу бројните деца кои ги користеле овие диво растечки алги им се подобрило здравјето.

ЖЕТВА И ИСПИТАН КВАЛИТЕТ

Интересно е дека алгите на силно сонце нурнуваат во длабочините на езерото инаку нивните клетки би се оштетиле. Можат да ги жнеат само кога се на површината, при цветањето, кога најбрзо се размножуваат. Се користи изразот цветање, иако во стварноста алгите не цветаат.
Фирмите кои ја собираат АФА алгата изработиле посебни чамци со кои едноставно и еколошки го собираат родот. На тие чамци алгите веднаш се префилтрираат, така што вишокот на вода истекува назад во езерото. Секоја пратка на собраните алги се прегледува во независни лаборатории. Дури откако со сигурност ќе се провери производот се обработува за продажба.


АФА алгата содржи многу животно потребни витамини,минерали, ензими, хлорофил, масни киселини и аминокислени,протеини (60-68%зависност од нејзината берба!!!)и др.елементи во траги. Стручњаците тврдат дека не е така ефикасна само затоа што содржи најголема залиха на хранливи материи кои до сега се откриени, туку и затоа што сите тие материи меѓусебно синергиски влијаат една на друга. Тоа значи дека делувањето на сите тие материи заедно е поголемо отколку кога би делувале секоја поединечно. Според нивното мислење односот помеѓу материите е најповолен и затоа телото одлично ги асимилира.
АФА алгата е прилично базна - нејзината ph вредност е 9-11.

Содржи цел спектар на витаминот Б. во споредба со одгледуваната спирулина и хлорела, Кламатската алга содржи многу повеќе витамин Ц, Б2 и Б12, калциум, хром, бета каротен и биотин, и 2 пати повеќе ензими. Нејзината специфичност, се состои во тоа што нејзината клеточна мембрана, заради борбата за преживување на ниски зимски температури, создава ензими кои содржат повеќекратно незаситени киселни. Оваа алга исто така ја карактеризира големата содржина на белковини, ги содржи од 60 до 68% како и зависно од годишната доба и берба и компанија во која се произведува. Само 2-3 компании во светот алгите ги собираат и произведуваат на вистински квалитетен начин се со цел за да ги заштитатат сите хранливи елементи и корист на афа сино зелените алги.

Двете алги имаат висока концентрација на човековиот активен Б-12 витамин, но неговата концентрација по грам е 7 пати повисока кај АФА Кламатската алга отколку кај Спирулината. Количината на човековиот активен Б-12 во 1 грам АФА алги е еднаква на дневната потреба за витамин Б-12 за повеќето луѓе. Јас лично препорачувам 1 - 2 кафени лажички на АФА алги секојдневно. Спирулината е ВТОРИОТ најконцентриран вегетаријански извор на Б-12 на планетава, и содржи 250% повеќе Б-12 од истата маса на црниот дроб, а во 100% содржи 14 пати поголема количина од дневните потреби на Б-12. Една лажичка Хавајска Спирулина (просечна дневна доза е 1-3 лажички) ќе обезбеди 2,5 пати поголема доза од дневните потреби на човечки активниот Б-12 витамин. Не постои вегетаријанец кој би требало да се грижи за тоа дали добива доволно витамин Б-12 со храната, доколку редовно зема една или двете од овие сино-зелени алги.

1.МЕСТО--АФА КЛАМАТСКИ СИНО ЗЕЛЕНИ АЛГИ
2.МЕСТО--Хавајска Спирулина Пацифика
БАРАЈТЕ ГИ И КОРИСТЕТЕ ГИ НО ВНИМАВАЈТЕ ДА БИДАТ ЗАШТИТЕНИ ЕДИНСТВЕНИ и ОРИГИНАЛНИ--- надополнето: 27 април 2013 во 18:07 ---
ЗА ГЕНЕТСКИ МОДИФИЦИРАНИТЕ АЛГИ Е СРАМОТА
како и за генетски модифицирани или неквалитетни додатоци кои се произведуваат ... ЛАКОМОСТ ЗА ПАРИ ТИ СЕ ВИКА ТОА - ЛУЃЕТО ВИДОА ДЕКА Е УНИШТЕНА ХРАНЛИВАТА ВРЕДНОСТ НА ХРАНАТА ШТО ЈА ЈАДЕМЕ ПА ПОЧНАА ДА СИ ЗЕМААТ ДОДАТОЦИ - ПА ТУКА ПОЧНАА ДА СЕ ЈАВУВААТ ИЗМАМНИЦИ ЕДНИ САМО ЗА ПРОФИТ ЛОШ КВАЛИТЕТ, ДРУГИ ЗА НЕЗДРАВ КВАЛИТЕТ-ЛУЃЕ 10 пати помисли, анализирај, изврши ревизија, ПА КУПИ.... (жално но вистинито не секој производ што пишува на кутичето е точно- измамници на секој чекор-пак ќе кажам внимавајте, гледајте да купувате производ од компанија во која цел живот се работи во однос на тој производ)
МОРА ДА БИДЕ GM FREE - а тоа значи отсуство на генетски модифицирани организми
МОРА ДА ИМА СЕРТИФИКАТИ ОД ТАМУ КАДЕ ШТО Е ПРОИЗВЕДЕН ДОДАТОКОТ КАКО И НАЧИН НА ПРОИЗВОДСТВО СО ИМЕ ПРЕЗИМЕ ФАБРИКА МЕСТО КВАЛИТЕТ ...
ПРИМЕР АКО СЕ РАБОТИ ЗА СИНО ЗЕЛЕНА КЛАМАТСКА АЛГА - МОРА ДА ИМА OTCO сертификат, бидејќи тоа е кратенка за Oregon tilth certified organic, -бидејќи нели Кламат спаѓа во државата Орегон во САД :) , специјален начин на производство, па после ќе прашаме кој е газда на таа компанија, па ќе прашаме што друго ни нуди, зошто знаеме дека фирмите кои се официјални претставници на Кламатската алга нудат и плус работи(како квалитет и промоција) кои другите фирми цело време ги копираат ама со лош квалитет (copy - paste) , а луѓето после пробувањее на таквиот лош производ или алга не сакаат да пробаат од квалитетниот бидејќи се изгорени од ИЗМАМНИЦИ новодојденци :), а и не прашувале и не стигнале на вистинското место во вистинската КОМПАНИЈА.
--- надополнето: 27 април 2013 во 18:28 ---
San Sebastian Spirulina , дефинитивно најдобрата , ја има во Космо Тинекс (600 ден-600парчиња)(y)

OGROMNA GRESKA - FATALNA - JA PROBAV NE JA BIVA - LOS KVALITET ZATOA TOLKU EFTINA E
ПОДОБРО ЌЕ ЈАДАМ КРАСТАВИЦИ ОДГЛЕДУВАНИ НА ПАРТИЗАНСКА ;)
 
Член од
22 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ги читам вашите коментари и си помислив зошто и ја да не споделам информација со вас почитувани форумџии :) . И јас како вас барав, пробував многу додатоци во исхраната се со цел да бидам здрава воедно да бидам жива. Спирулината е супер додаток има доста ензими, аминокиселини, минерали, протеини итн. Но дали знаете што всушност е Спирулината? Тоа е СИНО ЗЕЛЕНА АЛГА, одгледувана во базени. Таа сино зелена алга многу е битно да биде правилно одгледана, правилно исушена, правилно спакувана и на вистински начин претставена. Многу е интересно што тој микро организам ни дава т.е создава живот на нашата планета Земја. Без неа и ние немаше да постоиме. Севкупно, алгите ја снабдуваат Земјата со 90% кислород и потенцијално 80% од целокупната храна. Втората предност на синозелените алги е нивната позиција на дното на синџирот на исхрана. Имено, колку што е храната на повисоко место во синџирот на исхрана, толку повеќе е загадена со хербициди, пестициди и радиоактивност. Месото на пример, содржи 14 пати повеќе хербициди и пестициди од овошјето и зеленчукот.
Важноста на сино-зелените алги како извор на храна, луѓето ја сфатиле уште пред повеќе од 4000 години
Друг ФАКТ е дека сино зелената алга која е базенски одгледувана мора да биде квалитетна и сигурна бидејќи џабе ги земаме тие алги ако не бидат произведени уништени (па боље ќе земам ќе пасам трева како крава). Најдобра спирулина или базенски одгледувана сино зелена алга е ХАВАЈСКАТА СПИРУЛИНА ПАЦИФИКА (но ако видите спирулина со наслов ХАВАЈСКА СПИРУЛИНА ПАЦИФИКА или КЛАМАТСКА АЛГА бегајте не купувајте зошто апла се гледа колку е смрдлива или генетски модифицирана или лошо одгледувана и произведена- гледајте пред се тоа да биде компанија странска која се занимава над 15 години со такви додатоци или додатоци на база на алги и други природни органски состојки со сертификати и слично) па после доаѓа (Калифорниската спирулина, па Индиската спирулина се разбира со послаб квалитет). Многу компании (за здрава храна дури и фармацијата почнаа да произведуваат смрдливи неквалитетни спирулини, бидејќи факт е дека сино зелената алга е многу корисна (спектар на минерали витамини протеини итн) па почнаа сите да ја продаваат и тоа без разлика на добар или лош квалитет се со цел да се заработи се повеќе и повеќе. Лично јас си ја користам Кламатската Сино Зелена Алга ( таа е најдобрата сино зелена алга се разбира подобра е и од хавајската спирулина пацифика или базенски одгледуваната алга од Хаваи место кое е најдобро за одгледување на базенски сино зелени алги), како и понекогаш си ја земам Хавајската Спирулина Пацифика во комбинација со Кламатската Сино Зелена алга зошто тоа е најдобра комбинација како и за мозокот така и за мојата кондиција. Што е КЛАМАТСКА СИНО ЗЕЛЕНА АЛГА?!?!? Е тоа е ЧУДОТО НА ПРИРОДАТА И ЧУВАРОТ НА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ. ЗОШТО ЕПА АКО САКАШ ДОБРА ИНФОРМАЦИЈА ПРОЧИТАЈ ГО ДОЛУ НАВЕДЕНИОТ ТЕКСТ
--- ВО КОЈ НЕМА РЕКЛАМА - ВИЕ САМИТЕ ЌЕ СИ ЈА НАЈДЕТЕ ФИРМАТА КОЈА СЕ ЗАНИМАВА СО СУПЕР ДОДАТОЦИ НА БАЗА НА ЧИСТИ АЛГИ ИЛИ ВО КОМБИНИРАН СОСТАВ СО МНОГУ ДРУГИ СОСТОЈКИ СОБИРАНИ ОД НАЈЧИСТИТЕ ПРЕДЕЛИ НИЗ СВЕТОТ. ПРИМЕТИВ ДЕКА ВО СИТЕ НИВНИ ПРОИЗВОДИ ЈА ИМА АФА АЛГАТА КОЈА РЕКОВМЕ Е НАЈДОБРА ХРАНА КОЈА НЕ ШТИТИ ОД РАДИЈАЦИЈА И НИ ДАВА ЖИВОТ ВО СЕКОЈА КЛЕТКА КАКО И ГИ ТРАНСПОРТИРА СИТЕ ЕЛЕМЕНТИ КОИ СЕ ДОДАДЕНИ ЗА ДА ГО СРЕДИ НАСТАНАТИОТ ПРОБЛЕМ ИЛИ ПРЕВЕНТИВНО ДА ГО ОДРЖУВАМЕ НАШЕТО ЗДРАВЈЕ.

Богатството на Езерото Кламат

Во националниот парк Crater Lake на југот на државата Орегон (САД) сместено е едно од најголемите езера на светот (покрива 360км2) – езерото Кламат. Во него живеат алги кои се, по мислењето на стручњаците и на се поголемиот број потрошувачи, научници, дар од недопрената природа, најбогат извор на хранливи материи.
Истражувачите тврдат дека модрозелената алга АФА (AphanizomenonFlos Aquae)е најприродна и најбогата храна која досега е откриена.


НЕДОПРЕНА ПРИРОДА

Кламатското Езеро лежи на 1450м надморска висина. Го опкружува каскадна гора во која се наоѓа планината Шаста, 4317м висок бел џин и активен вулкан. Една од седумте свети планини во светот, со исклучителна моќ. Се верува дека местотоима космичка енергија со голема спиритуална сила, неговата силна енергија зрачи низ целиот простор. Локалните Индијанци ја почитуваат како физичка манифестација на нивниот Стварател.
Последните години од кога се дознало низ целиот свет за богатството на Кламатското Езеро и тајните на светата планина, споменатиот национален парк се почесто се посетува. Се повеќе “новопечени” туристи доаѓаат да црпат од оживувачкото делување на енергетизираниот простор. Подрачјето на природниот споменик останало недопрено, далеку од индустријата и прометните улици. Езерото и неговата околина се зачуван и неоштетен биотоп, кој им овозможува живот на ретки и единствени растителни и животински видови.
(пример. Кламатската алга која неможе базенски да се одгледува, единствено расте на Кламат-ќе прочитаме за тоа во наредниот дел “Природата годава најдоброто”).


ПРИРОДАТА ГО ДАВА НАЈДОБРОТО

Последните десетлетија особено внимание во Националниот парк, во езерото, побудува живата Кламатска алга АФА. Која живее само во специфичните услови на ова езеро.

Обидите вештачки да се одгледува не успеале.
Алгите во езерото се напојуваат со богатството од минерали и микро елементи, кои ги нема никаде на друго место. Поднебјето за размножување е соодветно затоа што сонцето свети 300 денови во годината. Крајно ниските температури во зима (-40 Ц) се уништуваат 99% од алгите и така овозможуваат да преживеат само најсилните кои следната година повторно обилно се размножуваат. Заради алгите во езерото е забрането капење и други спортски активности .
НАСТАНОК НА ВУЛКАНСКОТО ПОДРАЧЈЕ

Пред 7700 години американските Индијанци биле сведоци на вулканска ерупција на планината Моунт Мазама. Горните 1700 метри “одлетале” и нејзините делови ги фрлила во околината, а вулканската пепел се расфрлила по целата земја. Лавата прекрила 10 000 км2 земјиште со 10 метарски слој од вулкански материал. Нејзини делови пронашле и во оддалечените предели на државите Ајдахо и Калгари. Во ждрелото на вулканот, коенастанало по експлозијата на врвот од планината, настанало Кратерското Езеро,најдлабокото езеро во Северна Америка со длабочина од 590 метри. Истражувачите тврдат дека тоа е најчистото езеро на земјината топка.
Легендата за настанокот на тоа вулканско подрачје Индијанците ја пренесувале од колено на колено и така преживеала повеќе од 300 колена. Кратерското Езеро го криеле од белците и тие го откриле дури во 1853 година, случајно барајќи рудник на злато.


ПЛОДНА ЗЕМЈА И ЖИВА ВОДА

Изворската вода и плодноста на земјата биле најважни извори на богатата берба на хранливите алги. Езерото Кламат се храни со вулкански материи, кои стопениот снег ги измива од врвот во долината. Бројните подземни извори секоја година изнесуваат на површината 50 000 тони вулканска кал. Порастот на хранливи материи во езерото го овозможуваат и бројни родови на изумрени алги, кои се таложат на неговото дно.
Езерото се напојува со минерализирана вода која од реките на Светлоста се влева во езерото. Реките на светлоста дотекуваат од планините низ бројни брзаци и слапови кои содржат покрај бројните хранливи материи и виша енергетска вибрација.Тоа го тврдат стручњаци кои ја мереле енергетската вредност или виталност на водата во езерото и алгите. Со тоа се сложуваат оние кои редовно користат алги,на многумина им ги зголемиле телесните иумствените способности, станале повитални. Водата во езерото Кламат еизвонредно чиста и лековита.


ОТКРИТИЕ

Афа алгата ја открил брачниот пар Daryl i Marta Kollman. Daryl, како директор научилиште, секојдневно имал проблем со агресивни ученици. Дисциплинските казни биле секојдневни, успехот во учењето слаб, учениците растроени, не биле во состјба прибрано да учат. Одлучил да побара помош. Забележал дека младите во главно јадат неприродна храна со многу лоши јагленихидрати, шеќери, газирани пијалоци, брзо подготвена и корзервирана храна.
Брачниот пар најнапред ја открил спирулината и нејзиното благотворно дејство против нервозата,агресивноста и другите здравствени проблеми. 70 титегодини биле меѓу првите кои започнале со преработка на спирулината за пазарот.Еден адвокат, кој во весниците прочитал прилог за нивниот проект, ги известил за постоењето на дивите алги во близина на езерото Кламат. Го интересирало дали таа дива алга ги има истите карактеристики како онаа која е одгледувана во базени.
Уште на самиот почеток од конзумирањето на дивите алги АФА Колманови се увериле во нивниот ревитализирачки учинок. Така се покренал цел еден след на настани икористење на АФА алгите низ целиот свет.
Целта на претпријатието Cell Tech на брачниот пар Коллман, била секој човек на светот да изеде по 1г АФА алги дневно. Уверени се дека така би се спречиле болестите кои настануваат заради недостаток на храна во светот.
Најмногу бројните деца кои ги користеле овие диво растечки алги им се подобрило здравјето.

ЖЕТВА И ИСПИТАН КВАЛИТЕТ

Интересно е дека алгите на силно сонце нурнуваат во длабочините на езерото инаку нивните клетки би се оштетиле. Можат да ги жнеат само кога се на површината, при цветањето, кога најбрзо се размножуваат. Се користи изразот цветање, иако во стварноста алгите не цветаат.
Фирмите кои ја собираат АФА алгата изработиле посебни чамци со кои едноставно и еколошки го собираат родот. На тие чамци алгите веднаш се префилтрираат, така што вишокот на вода истекува назад во езерото. Секоја пратка на собраните алги се прегледува во независни лаборатории. Дури откако со сигурност ќе се провери производот се обработува за продажба.


АФА алгата содржи многу животно потребни витамини,минерали, ензими, хлорофил, масни киселини и аминокислени,протеини (60-68%зависност од нејзината берба!!!)и др.елементи во траги. Стручњаците тврдат дека не е така ефикасна само затоа што содржи најголема залиха на хранливи материи кои до сега се откриени, туку и затоа што сите тие материи меѓусебно синергиски влијаат една на друга. Тоа значи дека делувањето на сите тие материи заедно е поголемо отколку кога би делувале секоја поединечно. Според нивното мислење односот помеѓу материите е најповолен и затоа телото одлично ги асимилира.
АФА алгата е прилично базна - нејзината ph вредност е 9-11.

Содржи цел спектар на витаминот Б. во споредба со одгледуваната спирулина и хлорела, Кламатската алга содржи многу повеќе витамин Ц, Б2 и Б12, калциум, хром, бета каротен и биотин, и 2 пати повеќе ензими. Нејзината специфичност, се состои во тоа што нејзината клеточна мембрана, заради борбата за преживување на ниски зимски температури, создава ензими кои содржат повеќекратно незаситени киселни. Оваа алга исто така ја карактеризира големата содржина на белковини, ги содржи од 60 до 68% како и зависно од годишната доба и берба и компанија во која се произведува. Само 2-3 компании во светот алгите ги собираат и произведуваат на вистински квалитетен начин се со цел за да ги заштитатат сите хранливи елементи и корист на афа сино зелените алги.

Двете алги имаат висока концентрација на човековиот активен Б-12 витамин, но неговата концентрација по грам е 7 пати повисока кај АФА Кламатската алга отколку кај Спирулината. Количината на човековиот активен Б-12 во 1 грам АФА алги е еднаква на дневната потреба за витамин Б-12 за повеќето луѓе. Јас лично препорачувам 1 - 2 кафени лажички на АФА алги секојдневно. Спирулината е ВТОРИОТ најконцентриран вегетаријански извор на Б-12 на планетава, и содржи 250% повеќе Б-12 од истата маса на црниот дроб, а во 100% содржи 14 пати поголема количина од дневните потреби на Б-12. Една лажичка Хавајска Спирулина (просечна дневна доза е 1-3 лажички) ќе обезбеди 2,5 пати поголема доза од дневните потреби на човечки активниот Б-12 витамин. Не постои вегетаријанец кој би требало да се грижи за тоа дали добива доволно витамин Б-12 со храната, доколку редовно зема една или двете од овие сино-зелени алги.

1.МЕСТО--АФА КЛАМАТСКИ СИНО ЗЕЛЕНИ АЛГИ
2.МЕСТО--Хавајска Спирулина Пацифика
БАРАЈТЕ ГИ И КОРИСТЕТЕ ГИ НО ВНИМАВАЈТЕ ДА БИДАТ ЗАШТИТЕНИ ЕДИНСТВЕНИ и ОРИГИНАЛНИ--- надополнето: 27 април 2013 во 18:07 ---
ЗА ГЕНЕТСКИ МОДИФИЦИРАНИТЕ АЛГИ Е СРАМОТА
како и за генетски модифицирани или неквалитетни додатоци кои се произведуваат ... ЛАКОМОСТ ЗА ПАРИ ТИ СЕ ВИКА ТОА - ЛУЃЕТО ВИДОА ДЕКА Е УНИШТЕНА ХРАНЛИВАТА ВРЕДНОСТ НА ХРАНАТА ШТО ЈА ЈАДЕМЕ ПА ПОЧНАА ДА СИ ЗЕМААТ ДОДАТОЦИ - ПА ТУКА ПОЧНАА ДА СЕ ЈАВУВААТ ИЗМАМНИЦИ ЕДНИ САМО ЗА ПРОФИТ ЛОШ КВАЛИТЕТ, ДРУГИ ЗА НЕЗДРАВ КВАЛИТЕТ-ЛУЃЕ 10 пати помисли, анализирај, изврши ревизија, ПА КУПИ.... (жално но вистинито не секој производ што пишува на кутичето е точно- измамници на секој чекор-пак ќе кажам внимавајте, гледајте да купувате производ од компанија во која цел живот се работи во однос на тој производ)
МОРА ДА БИДЕ GM FREE - а тоа значи отсуство на генетски модифицирани организми
МОРА ДА ИМА СЕРТИФИКАТИ ОД ТАМУ КАДЕ ШТО Е ПРОИЗВЕДЕН ДОДАТОКОТ КАКО И НАЧИН НА ПРОИЗВОДСТВО СО ИМЕ ПРЕЗИМЕ ФАБРИКА МЕСТО КВАЛИТЕТ ...
ПРИМЕР АКО СЕ РАБОТИ ЗА СИНО ЗЕЛЕНА КЛАМАТСКА АЛГА - МОРА ДА ИМА OTCO сертификат, бидејќи тоа е кратенка за Oregon tilth certified organic, -бидејќи нели Кламат спаѓа во државата Орегон во САД :) , специјален начин на производство, па после ќе прашаме кој е газда на таа компанија, па ќе прашаме што друго ни нуди, зошто знаеме дека фирмите кои се официјални претставници на Кламатската алга нудат и плус работи(како квалитет и промоција) кои другите фирми цело време ги копираат ама со лош квалитет (copy - paste) , а луѓето после пробувањее на таквиот лош производ или алга не сакаат да пробаат од квалитетниот бидејќи се изгорени од ИЗМАМНИЦИ новодојденци :), а и не прашувале и не стигнале на вистинското место во вистинската КОМПАНИЈА.
--- надополнето: 27 април 2013 во 18:28 ---
San Sebastian Spirulina , дефинитивно најдобрата , ја има во Космо Тинекс (600 ден-600парчиња)(y)

OGROMNA GRESKA - FATALNA - JA PROBAV NE JA BIVA - LOS KVALITET ZATOA TOLKU EFTINA E
ПОДОБРО ЌЕ ЈАДАМ КРАСТАВИЦИ ОДГЛЕДУВАНИ НА ПАРТИЗАНСКА ;)
prijatele, daj kazi koja e dobra spored tebe i ako znajs od kaj da ja nabavime oti bas utre sakav da naracam od ovaa od san sebastian
 
На врв Bottom