Родителско право на шамар?

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Мислам дека шамарот не е никакво решение, туку напротив штетно влијае врз детето. Јас паметам само еден шамар, ама тоа беше за повеќе од претерано од моја страна. За разлика од мене познавам други деца кои дневно беа по три пати шамарани, а денес истите се најголеми наркомани и тепачи по улиците..
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Некои родители си го злоупотребуваат "правото" да ги удрат своите деца и малку претеруваат.Не знам колку шамарот е добра воспитна мерка.Зошто друго е шамар а друго е плеснување по газот(зборам за мали деца, ваљда нема некој што си го плеска по газот 18-годишното дете).Башка јас и не верувам премногу во моќта на родителското воспитување.Какво ќе испадне детето зависи од еден куп фактори а родителот е само еден од многуте фактори.

Се што е во граници на нормала за мене е оправдано.Кога детето е мало и не можеш да седнеш некојси муабет да правиш со него, кога ќе направи нешто погрешно, може да си добие некое плеснување мало, кое нема да биде нешто болно, туку само како заплашување, да знае дека не треба тоа да се прави.
Значи зборам за помали деца, не кога детето ќе наполни 15 години па ај ќе го шамарам.На таа возраст веќе може да се изнајде некакво друго решение и шамарот стварно само повеќе ќе го ифрустрира детето.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да,да мои познаници кои не се удрени од родителите никогаш сега се нај големи наркомани и коцкари па башка си ги тепаат своите.... ах бре мои галени мамини и татини детишта...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Секој родител има право на шамар..Ич несакам разгалени детишта што незнаат што сакаат и по цел ден само квичат...
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Секој родител има право на шамар..Ич несакам разгалени детишта што незнаат што сакаат и по цел ден само квичат...
што сакаш да да кажеш со тоа незнаат? може да објасниш
или тоа незнаат значе дека враќање пред 12 дома? така би го сватил секој додека не дае објаснување што е со тоа не знаат што сакаат
бидеќеи доколку станам такто јас би им рекол на децата мои да не се вбраќаат после 12 и плус да пушат цигари после 8 оделение...
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Да,да мои познаници кои не се удрени од родителите никогаш сега се нај големи наркомани и коцкари па башка си ги тепаат своите.... ах бре мои галени мамини и татини детишта...
Поддршка
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Секој родител има право на шамар..Ич несакам разгалени детишта што незнаат што сакаат и по цел ден само квичат...
Аууу баче имав едно другарче кое беше ист како мене (стил на живот, примања на родителите, исто така големо семејство) и знаеше што правеше?

Ако не му дадоа 300 ден за излегување (бајаги во мое време) плачеше ко пичка дури и мене ме нервираше, а сите желби му беа исполнети од неговите.

Е сега како им враќа то је друга и дугача прича...
 
U

UniqueGirl

Гостин
Јас погрешно формулирав и тоа дојде до погрешно сфаќање. Мислев еве ако на син ми му давам по просек 3000 месечно, ќе скратам на 1000. Па нека се подзамисли малце и после нека ми дојде и да ми се извини за неговото однесување, па нека вети дека во иднина ќе се смени на подобро.
Ќе се подзамисли од кај да дрпне..:icon_lol:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Секој родител има право на шамар..Ич несакам разгалени детишта што незнаат што сакаат и по цел ден само квичат...
Моите ниеднаш ми немаат удрено шамар па јас не сум размазено детиште што не знае што сака и по цел ден само квичи. :smir:
Мислам дека не постои право на шамар. Никој нема право да удри друг (освен браќа и сестри) :)
Ок, сериозно, мислам дека кај луѓето постои начин да се реши нешто без насилство. Тепаните деца некако секогаш искачаат изреметени (на овој или оној начин). Не мислам дека ќутекот е излезен од рајот.
Од сите луѓе што ги познавам, оние што излегле највоспитани и културни не биле воопшто тепани, туку имале разумни родители кои знаеле да најдат начин да ги воспитаат без делење шамари.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Лесно е да се збори ако си бил пи4ка, ако си бил послушно детенце, со влеан страв во него од родителите. Тогаш нема потреба од ќотек нели? Што со тврдоглавите избувливи деца? Следна мерка после вашата казна за нив е шамар. Не дека делува, сам си знам. :)
 
M

marsovka

Гостин
Лесно е да се збори ако си бил пи4ка, ако си бил послушно детенце, со влеан страв во него од родителите. Тогаш нема потреба од ќотек нели? Што со тврдоглавите избувливи деца? Следна мерка после вашата казна за нив е шамар. Не дека делува, сам си знам. :)
ја да ти бев мајка би те оставила еднаш у полициска станица или без џепарац а можеби и би те прошетала низ нашиве поправни домови да видиш што се случува да видиш како ќе седиш мирен :pipi:
не си свесен колку плашат сликите од можните иднини
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
ја да ти бев мајка би те оставила еднаш у полициска станица или без џепарац а можеби и би те прошетала низ нашиве поправни домови да видиш што се случува да видиш како ќе седиш мирен
такви сопруги сакам...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
што сакаш да да кажеш со тоа незнаат? може да објасниш
или тоа незнаат значе дека враќање пред 12 дома? така би го сватил секој додека не дае објаснување што е со тоа не знаат што сакаат
бидеќеи доколку станам такто јас би им рекол на децата мои да не се вбраќаат после 12 и плус да пушат цигари после 8 оделение...

па ако не им удриш шамар ако направат некоја белја они тоа ќе го сватаат како дозволено и ќе почнат да праваат и посериозни работи...

На пример..Буткање на дрво во оган..
Палење на листа(нкига)со опаљач
Чепкање на секаде и сешто..


Дали бев доволно јасен..

Значи ако направи детето полесен прекршок д овие што ги напишав ќе знае дека несмее да ги направи горенаведените..

Аууу баче имав едно другарче кое беше ист како мене (стил на живот, примања на родителите, исто така големо семејство) и знаеше што правеше?

Ако не му дадоа 300 ден за излегување (бајаги во мое време) плачеше ко пичка дури и мене ме нервираше, а сите желби му беа исполнети од неговите.

Е сега како им враќа то је друга и дугача прича...

Па нормално дека ќе плачи така го воспитале..На мене кога ќе ми се кажеше дека нема и НЕМА...:toe:
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Моите ниеднаш ми немаат удрено шамар па јас не сум размазено детиште што не знае што сака и по цел ден само квичи. :smir:
Мислам дека доколку некој е размазен, сигурно нема да рече "еве јас сум размазен".Мислам немој да се навредиш, верувам дека си неразмазена, ама по некоја логика ваљда некое размазено дете не би се сметало за размазено пошто нормално му е се да добива и дури не го ни сфаќа тоа како тие од страна.
Не мислам дека ти си размазена, него само ми текна дека никој не би признал дека е размазен.:smir:

Мене мајка ми ми има удрено шамар и јас стварно како неправда го доживеав тогаш, али реално и моето дете да се однесува како што јас сум се однесувала тогаш сигурно би го плеснала:kesa:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ја на пример си стојам на своето.
И претходно изнесов став дека дете ако не се продрмуса здраво од време на време е исто ко да не проживеало детство. Секое детско спротиставување и благо кажано терање по свое, кое ќе помине само со опомена и зрел разговор меѓу двајца "возрасни", дете го сфаќа, па благо кажано-ко заеб (или знак на слабост-или како знак дека може да тера по свое у бесконачност).
Треба да се знае дека за некои грешки следува казна (па и у фаорма на шамар ако е потребно)...И конечно овде збориме за превентивно воспитно-образовен шамар а НЕ за малтретирање и иживљавање врз дете. И ДА, има разлика.
И добро е уште од мал да се сфати дека пред да се направи нешто треба да се размисли за последиците (и какви траги тие би можеле да остават на нашиот образ)...а во споредба со шамарите што ги попиваме во животот, родителскиот шамар испаѓа како пријатно пролетно ветре кое ни го гали лицето...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom