Рецепти и режими

  • Креатор на темата Паган-др
  • Време на започнување
П

Паган-др

Гостин
Скушата има повеќе масти но сите скоро се омега 3 18 грама масти има мислам.
Ова што го пишав е за замрзнатите филети.

Тоа што го видов на интернет, ако ме држи сеќавање, сурова, 150 грама има околу 200 калории и ко што кажа 18 грама масти.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Денес правам компири и пилешки вешалици само во фолија со зачини и маслиново масло..ќе видиме како ќе биде :D

бтњ-нутритивни вредности на вешалица,има ли ?

и каква риба е најдобро да се јаде ? не мислам конзерва,туку зготвена...?
--- надополнето: 29 август 2012 во 15:13 ---
Eве едно интересно видео за оброк за носење.


220 калории
4г масти
26г јаглехидрати
19г протеин

Е сега, за лебот, не знам дали кај нас можат да се најдат вакви, ама 5 минути работа е и домашно да биде, со интегрално брашно.
Имаш вакви лепињи кај нас,само никако да ми текне како се викаа...мајка ми ми праеше Тако со нив,ама ја прашав не и текнува и на нејзе :confused:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Денес правам компири и пилешки вешалици само во фолија со зачини и маслиново масло..ќе видиме како ќе биде :D

бтњ-нутритивни вредности на вешалица,има ли ?

и каква риба е најдобро да се јаде ? не мислам конзерва,туку зготвена...?
--- надополнето: 29 август 2012 во 15:13 ---


Имаш вакви лепињи кај нас,само никако да ми текне како се викаа...мајка ми ми праеше Тако со нив,ама ја прашав не и текнува и на нејзе :confused:
Тортиљи
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Денес правам компири и пилешки вешалици само во фолија со зачини и маслиново масло..ќе видиме како ќе биде :D

бтњ-нутритивни вредности на вешалица,има ли ?

и каква риба е најдобро да се јаде ? не мислам конзерва,туку зготвена...?
--- надополнето: 29 август 2012 во 15:13 ---


Имаш вакви лепињи кај нас,само никако да ми текне како се викаа...мајка ми ми праеше Тако со нив,ама ја прашав не и текнува и на нејзе :confused:
Во рерна можеш да пробаш скуша мене ми е доста добра..
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Во рерна можеш да пробаш скуша мене ми е доста добра..
Скуша највкусна мојте дома прават: прво приготвуваат сос со(магдонос, лук, босилек или оригано по вкус, маслиново масло), ја премачкуваат скушата и тураат врз неа од сосот и го оставаат да преноќи така и другиот ден ја печат на скара. МММММММММММММММм прсти да си излижеш
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Може да се прави без зејтин,како што пишав погоре,само со фолија и малце маслиново и зачини и сол ?
може..одлична е можеш со зачин по избор,лимон и поголеми парчиња морков јас бар така ја правам одлична е.

Скуша највкусна мојте дома прават: прво приготвуваат сос со(магдонос, лук, босилек или оригано по вкус, маслиново масло), ја премачкуваат скушата и тураат врз неа од сосот и го оставаат да преноќи така и другиот ден ја печат на скара. МММММММММММММММм прсти да си излижеш
да,да супер е.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А што му правите на месото ако ви е замрзнато,а ви треба брзо да го спремите ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
А што му правите на месото ако ви е замрзнато,а ви треба брзо да го спремите ?
Го ставаш во топла вода, евентуално можеш таа вода на плоча да ја ставиш на тивко за да се грее водата, мешаш додека не омекне и нека не те лаже ако однадвор е меко месото, внатре е уште замрзнато така да може е подобро да го распарчаш некако прво.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Го ставаш во топла вода, евентуално можеш таа вода на плоча да ја ставиш на тивко за да се грее водата, мешаш додека не омекне и нека не те лаже ако однадвор е меко месото, внатре е уште замрзнато така да може е подобро да го распарчаш некако прво.
а незнам кој ми кажа,и во микровална можело да се стави...??
--- надополнето: 31 август 2012 во 01:22 ---
А можам ребро да правам така,со фолија и у рерна ?

леле ако може,секој ден тоа ќе јадам :love:
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Aj da ja oziveeme malku temava :)
Mnogu lesen i prakticen recept za nosenje
4 belki od jajca i dve celi jajca
100g brokula
100g karfiol
120g morkov
Bosilok
Tumerik
Sol
- se secka sitno zelencukot i se mesa so jajcata , se dodavaat zacinite i ubavo se mati. Smesata se prefrla vo kalapi za kolaci i se pece na 170 stepeni okolu 20 minuti ( proverka dali e gotovo : se bocka vo sredina so cckalica ako iskoci cista gotovo e )
Moze da se eksperimentira so zelencuk i zacini normalno :) jas vaka go pravam najcesto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom