Релации маж - жена во едно семејство

Дали треба да се рамноправни или едниот да биде доминантен ?

  • Рамноправни

    Гласови: 34 79,1%
  • Нерамноправни секогаш едниот треба да е доминантен

    Гласови: 9 20,9%

  • Вкупно гласачи
    43

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
jester-juggling370x500.png
Наградно прашање:Kој е ова на сликава?
Хинт:Има аватар со ликот на Дадо Полумента.
И нормално е да мислиш дека мажите се похаризматични, тоа го мислат сите хомосексуалци.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не ме вреѓаш ама затоа ги прекршуваш законите на форумов.
Модераторите нека одлучат дали ќе те толерираат.
 
I

Iblis

Гостин
Абе на жената местото и е во кујната и тоа пред садоперот, ни сендвичи ни метла, ај ок метла може ама не и сендвичи :D:D:LOL::ROFLMAO:
Шала на страна во семејството треба да има разбирање, а не доминација, за рамноправност тоа уште од старт постои, ама кој како ќе ја разбере работата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па обично кога некој маж тврди дека некој мора да е доминантен во бракот, најчесто мисли дека таа улога му припаѓа нему. Или ти мислиш дека жените треба да се лидери?
Гледај вака... сум се нашол во повеќе ситуации каде што она што сум го кажал, е протолкувано онака како што му се бендисало на другата страна. Како знаеш шо мислам?? Како и да е...

Невелам ништо конкретно, ама велам дека треба да се има лидерство. Дали ќе биде мажот или жената, или ќе си го поделат лидерството во сектори (ко шо неможи жена да ми кажва за коли, неможам јас да и кажвам кој миксер да го купи пример) е ствар на договор.

Исто како што е во државните уредувања. Премиерот не е којзнае што во државава, ама ете, го има како таков.

Да не идам офтопик, во брак не сум , али сите мои врски биле базирани на рамноправен партнерски однос.Не планирам да изигравам воен старешина па да му наредувам на дечко ми, ниту па покорно да слушам и да трепкам со очињата додека некој ми глуми лидер во врската или бракот.
Никој не ни рече дека мора да се изиграва воен старешина... Рамноправен партнерски однос си имала... ок не велам не. Ај подразмисли кој бил најголемиот проблем помеѓу двајца? Премногу се менуваат работите кога ќе треба да се пресече за одредени дејства... особено ако треба да се настапи како семејство/единка.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не слушам наредби од никого така да неговата потисната доминатност ќе ја остави пред врата па ќе влезе дома. И несакам да ми се меша во штипки, она што знам да го правам го правам, она што незнам нека се снаоѓа.

Избраниов партал парти на темава :pos::pos: Како сте го заредиле незнае кај му е гз кај му е глава.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Аналогиите ти се комплетно глупи.
Жената е инфериорна не ради интелегенцијата туку ради тоа што е создадена да биде инфериорна во однос на мажот.

Кажи една жена во светот која има харизма?
Нема таква.

Путин е респектиран во светската јавност не поради неговиот запењујучи IQ, физичка сила или затоа што патентирал изум кој им го олеснил животот на луѓето.
Не, човекот е машко и поседува атрибути што само маж може да ги поседува.

Жената не може да поседува ни милјардити трилионити дел од харизмата на мажот, од неговата детерменираност, мудрост и капацитет да се справува со проблемите.
Сите жени на светот заедно не вредат колку еден обичен ѕидар или лимар.
Сигурен си дека не си хомосексуалец? Во ред е ако си. Ако не си, оди посети психолог, да ми ти потпомогне малце, имаш многу лоша перцепција, затоа жените не те сакаат, а не зашто не се поштени.... ти си забегал дечко.
--- надополнето: Sep 28, 2011 9:47 PM ---
Не ме вреѓаш ама затоа ги прекршуваш законите на форумов.
Модераторите нека одлучат дали ќе те толерираат.
Абе ајде???? А јас па мислев правила ќе да беа....
--- надополнето: Sep 28, 2011 9:49 PM ---
Гледај вака... сум се нашол во повеќе ситуации каде што она што сум го кажал, е протолкувано онака како што му се бендисало на другата страна. Како знаеш шо мислам?? Како и да е...

Невелам ништо конкретно, ама велам дека треба да се има лидерство. Дали ќе биде мажот или жената, или ќе си го поделат лидерството во сектори (ко шо неможи жена да ми кажва за коли, неможам јас да и кажвам кој миксер да го купи пример) е ствар на договор.

Исто како што е во државните уредувања. Премиерот не е којзнае што во државава, ама ете, го има како таков.

Никој не ни рече дека мора да се изиграва воен старешина... Рамноправен партнерски однос си имала... ок не велам не. Ај подразмисли кој бил најголемиот проблем помеѓу двајца? Премногу се менуваат работите кога ќе треба да се пресече за одредени дејства... особено ако треба да се настапи како семејство/единка.
Лидерство во различни работи, се вика рамноправност. Хипотетички, ако јас подобро готвам од него, нормално дека како лидер ќе се поставам према готвењето, зошто подобро знам како се изведува тоа. Или ако е тој подобар во автомеханика, нормално дека нема јас да му кажувам или објаснувам или дебата да држиме на тема - гуми, свеќици, уље.....
Но, комплементарни односи, по моделот - јас сум маж, а ти жена, јас кажувам, ти правиш,.... тоа е сосема погрешно.
Договор куќа гради - и секој си е лидер во своја бранша.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Лидерство во различни работи, се вика рамноправност.
Колку % си сигурна во ова?
Реално не ќе да е така. Еве ти пример. 10 души треба да се договараат за да направат Х работа. Лидерство е кога еден вика прајме Х работа, а сите останати го прат то, бидејќи му веруваат на лидерот (да неречам го сметаат главниот за попаметен/поискусен како сакаш наречиго). Потоа се гледаат резултатите од тоа лидерство, па ако не го бива, менуваат лидер. Рамноправност е кога се прашува секој за мислење, па кој има повеќе мислења (гласови) тоа се прави. Ако не го бива, јебига, одлуката е на сите.

Е сега ти мене објасни ми како ќе изведиш рамноправност помеѓу двајца?

Хипотетички, ако јас подобро готвам од него, нормално дека како лидер ќе се поставам према готвењето, зошто подобро знам како се изведува тоа. Или ако е тој подобар во автомеханика, нормално дека нема јас да му кажувам или објаснувам или дебата да држиме на тема - гуми, свеќици, уље.....
Хипотетички, ти си лидерот ако се работи за готвење... сакала да го признаеш тоа или не. И ако мажот не го бива за готвење, ќе го бива за пазарење. Така да идиме до моментот:
јас кажувам, ти правиш
(не ми се мешај у штипки, трчај до продавница ми снема шеќер, пример) сакала ти да го прифатиш тоа или не.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.225
aj pak shutrachkoto zhivotno iskustvo proraboti.,..... samo edno ne mi e fasno ., za ovie shto sakaat nekoj da e dominanten ., ., kakva zhiveachka ke bide toa ., ako edniot naspram drugiot ke bide dominanten i ke dominira ., samiot zbor govori sam za sebe., kakva ljubov i gogdini i gidini vo brak ako edniot e ., e ke kazham maltretiran od dominanrniot., .,...
nie mazhi ., dominantni ., aj vi se molam.,... kako prvo ., zhenata pratena na rabota i plata da nosi doma ., kuka da vrti ., deca da gleda i vecher ., dominantniot ., zgora na se da ja sexa., a do predtoa gledal liga na shampioni., sakash da si dominanten i mazh i da ne si papuchar ., soprugata doma ., i ima da ,rmbash za celo semejstvo., i se da podmirish da bide se potokmu.,
od druga strana za vas zhenite ., fakt e deka vo deneshno vreme ., pogolemiot del od zhenskata populacija e tolku samostojna ekonomski ., pa i od drugi agli onaka gledano ., ta ne mora na sekoj polovina chas na nos na vashiot ., soprug da mu nabivate se i seshto ., shto vo denot ste storile ., i glavno oruzhje da vi bide vecherrta deka ve boli glava ako neshto ne vi e po volja ., i red drugi sitnici ko samo shto zhena znae da gi skocka.,

zatoa bez zaemno razbiranje., i ramnopravnost po site osnovi ., znajte deka nema da imate zhiveachka., temata e super i mozhe roman da se napishe., no vaka nakratko., ., od 30 i kusur brachno iskustvo ., vi sovetuvam . i na ednite i na drugite ., dez umisla za dominantnost ., i fakjanje kusur za sitnici., brakot ., semejstvoto., gledajte ja kako edna celina a ne jas ili toj/taa...............:)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Во едно семејство кое го сочинуваат маж, жена и деца, односите во над 95% од тековниот живот и обврски се секако сведени на рамноправност. Без таа рамноправност нема да опстои ниту бракот, ниту семејството.

Но секогаш има ситуации во текот на животот, кои се сметани за исклучително важни во рамките на бракот(семејството) каде одлуката секако ќе ја донесе психички доминантната фигура во таа врска. Тоа е сосема нормално.

На пример ако треба нешто да се инвестира, или пак да се донесе некоја одлука за детето секојпат ќе доминира мислењето на оној член кој што искуствено имал повеќе успех во донесувањето слични одлуки, или пак аргументите ќе бидат подобри. Но ова воопшто не значи нечија доминација во рамиките на еден брак (семејство) туку тимско функционирање за доброто на заедницата.

И би додал дека треба да се дефинира што значи поимот доминација во врска или брак.

Ако тоа подразбира наметнување на своја волја и правила врз другиот, во текот на целиот ден, дури и во случаи кога таквите единки не се во право, и сето тоа им е потребно за јакнење на егото и самодовербата, тогаш таквите единки ќе треба да се обратат за соодветна медицинска помош.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Јас дома не се борам нит за права нит за доминантност нит за рамноправност, едноставно се надополнуваме, кој за што е слободен тоа прави, некогаш он ги носи на родендени јас за тоа време да ја поминам цела куќа, или јас ќе ги носам да се возат со новите двокатни автобуси он да преспие саат два во мир и тишина, се тоа се надополнува на кој што му е поитно, арно ама се знае кој е приоритет тоа се децата нема тука тој, јас, прво нив ги услужуваме и задоволуваме сето останато време е за нас, и немојте да мешате секс со обврски мене сексот ми е задоволство, после напорен ден секс ми доаѓа како релакс па уште и масажа ако ми приушти пред мерачишта мхмхмх.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Бракот е како брод мора да има капетан.
Дали тука некој од вас видел фирма без директор?

Ова приказниве за еднаквост ме потесетуваат на самоуправувањето.
Ради тоа и пропадна тоа уредување се форсираше безвластие и општествена одговорност, у моја населба ставија Американците лулашки и пошто се ничии лом ги направија тоа локалните гнасни дечишта, да беше тоа приватна сопственост ќе беше спречено таквото параспур однесување и немаше лулашките да завршат на таков начин.
Жената е сопственост на мажот и тоа е факт кој сите ние мораме длабоко и понизно да го почитуваме.

Секој макро или микро органски или неоргански систем има правила на игра, за да процесите непречено се одвиваат мора да се назначи ороводец кој ќе се грижи тие правила ќе бидат почитувани, мора точно сите од групата да знаат кој е директор, а кој е работник.

Башка ако некој е газда не значи дека е покварен, користољубив и легач, туку дека поседува квалификации со кои ја заслужил таа положба.
Мажот е опремен со тие квалификации, затоа жено дај го пивото.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не ме вреѓаш ама затоа ги прекршуваш законите на форумов.
Модераторите нека одлучат дали ќе те толерираат.
Остај жити леб, немој повеќе да ја браниш машката супериорност, им правиш мечкина услуга на мажите...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Колку % си сигурна во ова?
Реално не ќе да е така. Еве ти пример. 10 души треба да се договараат за да направат Х работа. Лидерство е кога еден вика прајме Х работа, а сите останати го прат то, бидејќи му веруваат на лидерот (да неречам го сметаат главниот за попаметен/поискусен како сакаш наречиго). Потоа се гледаат резултатите од тоа лидерство, па ако не го бива, менуваат лидер. Рамноправност е кога се прашува секој за мислење, па кој има повеќе мислења (гласови) тоа се прави. Ако не го бива, јебига, одлуката е на сите.

Е сега ти мене објасни ми како ќе изведиш рамноправност помеѓу двајца?

Хипотетички, ти си лидерот ако се работи за готвење... сакала да го признаеш тоа или не. И ако мажот не го бива за готвење, ќе го бива за пазарење. Така да идиме до моментот:

(не ми се мешај у штипки, трчај до продавница ми снема шеќер, пример) сакала ти да го прифатиш тоа или не.
Лидерот, во првиот случај, се прашува за ЕДНА работа. За ЕДЕН план. Но во семејството СЕКОЈ ДЕН има многу работи кои треба да се извршат. Според тоа, со договор се делат обврските (секојдневни) и се оди по тој план, кој нормално трпи остстапувања и измени. Нормално е секој да си биде лидер во тоа што подобро го прави од другиот, но, околу поделбата на обврските е неопходна рамноправност.

И во поделбата на обврските во семејството има двајца, а не 10 души, па малце без везе ти е споредбата. На групата и е потребен лидер, на двајца им е потребен договор.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Некои уште живеат во минатото, каде да се биде жена значело да бидеш оној кој ќе ги извршува домашните обврски, чувањето деца и ред други работи, додека мажот бил оној кој работел за парче леб за да ја прехрани фамилијата, а жената била онаа која требало да му се покорува. Ама умреа тие времиња. Сега, колку и да не сакаат да признаат луѓето лидер автоматски станува оној кој носи повеќе пари дома. Не го оправдувам тоа лично јас и сметам дека мажот и жената треба да се во релација онаква каква што објасни PurplePuma ако јас сум подобра во нешто, остави ме јас да го работам тоа, ако за друго нешто партнерот е подобар ќе го оставам јас него и нема да му се мешам зошто немам право да се мешам во нешто што не знам. И да ,,жената не е создадена да биде инфериорна во однос на мажот,, - мажот и жената се создадени за да живеат заедно и да си помагаат еден на друг...
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Некои уште живеат во минатото, каде да се биде жена значело да бидеш оној кој ќе ги извршува домашните обврски, чувањето деца и ред други работи
Мислам дека на жените ова им е најдобар изговор да не фатат ништо по дома и по цел ден да си ги лакираат ноктите и да штракаат по тоа лап-топите :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom