Редици за храна во Венецуела

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.410
Поени од реакции
7.270
во глобала социјализмот е хумано општество за разлика од сегашните. Тоа што не успеало досега, не значи дека не е функционално.
А што Тачер изјавила, јас би додал позајмените пари не се позајмени туку пари кои се враќаат кај првобитниот сопственик, номинално наречени позајмени.
Пропаѓаат и социјалистички и капиталистички држави. Украина, Хаити, Сирија, доколку дојде редот повторно на некоја балканска држава...како што читам САД се повторно вмешани во овие кризи, како што беа вмешани 2004 во Хаити. Секоја држава која не им е по "кејф" од било која причина на САД или неколку ЕУ членки, доживува дебакл, државен удар, нередија, кризи...
Да, а само ние сме си самите криви...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.518
Поени од реакции
4.380

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Сретнав двајца од Венецуела, ми викаат поима немате вие однадвор што се дешава у Венецуела, има баш војна, се тепаат со оружје, буквално, али надвор никој не знае.
Не викам ја дека им веруем, него само кажувам шо ми рекоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Сретнав двајца од Венецуела, ми викаат поима немате вие однадвор што се дешава у Венецуела, има баш војна, се тепаат со оружје, буквално, али надвор никој не знае.
Не викам ја дека им веруем, него само кажувам шо ми рекоа.
Си ги видел лично, или преку Интернет си ги контактирал ?

Ако си ги видел лично, дали беа само коски и кожа ?

Како и да е`, убаво ти рекле, Венецуела од поодамна е` дувло на организиран криминал, а убиствата се` секојдневие.

Проблемот е во тоа што војската и понатаму им останува лојална на социјалистичките ѓубриња на чело со Николас Мадуро, и покрај тоа што не само про-опозициското население, туку и добар дел од гласачите на социјалистите фаќаат џаде во Колумбија или во Бразил.

Која ти е` логиката да браниш држава во која нема народ ?

Кога ќе го откријат одговорот на ова прашање, можеби на венецуелските војници ќе им текне да преминат на страната на народот, а не на страната на владата.

Така го соборија Николај Втори со Февруарската буржоаско-демократска револуција во Русија во 1917 година - празни стомаци не градат држава, кога руските војници во Петроград, односно Санкт Петерсбург го открија ова, преминаа на страната на незадоволните и револтираните граѓани, откако претходно почнаа да пукаат по нив, по што судбината на царот беше запечатена.

Кога ќе им дојде паметот на венецуелските војници - дај Боже тоа да биде што е можно поскоро - тогаш ќе дојде почетокот на крајот на социјалистичките ѓубриња од луѓе на чело со Николас Мадуро.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Си ги видел лично, или преку Интернет си ги контактирал ?
Јас обично фразата сретнав некого, ја користам кога вистински, во живо, ќе сретнам некого.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Јас обично фразата сретнав некого, ја користам кога вистински, во живо, ќе сретнам некого.
Претпоставував, но сепак морав да те прашам.

Малку чудно ми е Венецуелци да доаѓаат во Македонија - освен ако си ги сретнал во некоја друга држава, се разбира.

Ако си ги сретнал во Македонија, чисто информативно, што ги донело тука - на студентска размена се`, само поминуваат низ Македонија, или од сите места низ светов, баш во Македонија дошле во потрага по подобар живот ?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Поима неам, кратко зборевме, маж и жена беа и не личеа ни прегладнето ни утепано.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Поима неам, кратко зборевме, маж и жена беа и не личеа ни прегладнето ни утепано.
Значи имаат пари - вистински пари, а не безвредниот венецуелски боливар, бидејќи во спротивно не би успеале да пристигнат до тука - да ги прелетаат цел Атлантски Океан и речиси цело Средоземно Море.

Тие двајца се ретки среќлии, мнозинството Венецуелци бегаат пешки кон Колумбија или Бразил.
 
B

Bafra

Гостин
Сретнав двајца од Венецуела, ми викаат поима немате вие однадвор што се дешава у Венецуела, има баш војна, се тепаат со оружје, буквално, али надвор никој не знае.
Не викам ја дека им веруем, него само кажувам шо ми рекоа.
Од каде па оружје наоѓа народот, кога нема ни со што да го купи. Тие што имаат, или веќе фатиле штрафта, или не им смета ситуацијата.


Проблемот е во тоа што војската и понатаму им останува лојална на социјалистичките ѓубриња на чело со Николас Мадуро, и покрај тоа што не само про-опозициското население, туку и добар дел од гласачите на социјалистите фаќаат џаде во Колумбија или во Бразил.
Е зашто сега ги нарекуваш ѓубриња социјалистите, што тие згрешиле. Нели се грижат за праведност, прераспределба на богатството итн итн ... нели другите беа виновни..

А војници ти се паразити по мене. За пари слуша наредби, си наоѓа оправдување во тоа и без проблем пука и во свои луѓе, така да се додека има за нив паричка, јадење ќе си продолжат со вежбите
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Од каде па оружје наоѓа народот, кога нема ни со што да го купи. Тие што имаат, или веќе фатиле штрафта, или не им смета ситуацијата.
Точно, повторно прекрасна логика.
Нема таму борби, народот нема пари за леб, па сега за оружје.
Исто, како во Авганистан, Јемен и ред други најсиромашни земји, мирно е ко небо. Лажат дека се тепаат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Е зашто сега ги нарекуваш ѓубриња социјалистите, што тие згрешиле. Нели се грижат за праведност, прераспределба на богатството итн итн ... нели другите беа виновни..

А војници ти се паразити по мене. За пари слуша наредби, си наоѓа оправдување во тоа и без проблем пука и во свои луѓе, така да се додека има за нив паричка, јадење ќе си продолжат со вежбите
Потсети ме - или уште подобро, цитирај ме - кога јас сум кажал нешто добро за социјалистите или за социјализмот. Можеби сум ги пофалил дека секуларизмот е една од карактеристиките на социјализмот, но не помнам некоја друга пофалба да сум дал за социјалистите или за социјализмот.

Покојната Маргарет Тачер убаво велеше:

" Проблемот кај социјализмот е во тоа што престанува да функционира кога останува без туѓи пари " .

Венецуела е најтазе пример за изреката на Тачерка, бидејќи иако е` држава со најголеми нафтени резерви во светот, сепак еве до кое дереџе е` доведена.

Тоа секако не ги оправдува претходните венецуелски влади, кои го практикуваа пунтофихизмот - економска и социјална политика на статус кво, без разлика кој ќе победи, а кој ќе изгуби на наредните избори - но секако дека се виновни за доаѓањето на покојниот Хуго Чавез и социјалистичките ѓубриња на власт во Венецуела, бидејќи создадоа голем јаз помеѓу богатите и сиромашните, кој вешто беше искористен од страна на Чавез и социјалистичките ѓубриња за да дојдат на власт во 1999 година.

Социјализмот е супер се` додека не остане без туѓи пари, истото важи и за ЕУ, која исто така еден ден ќе остане без туѓи пари.

А кога сме кај војниците, во право си, но за жал тоа е денешната реалност во Венецуела - војската е` на страната на социјалистичката влада на чело со Николас Мадуро, а се додека војската не премине на страната на народот, во Венецуела нема да има промена на власта.
 
B

Bafra

Гостин
Потсети ме - или уште подобро, цитирај ме - кога јас сум кажал нешто добро за социјалистите или за социјализмот - можеби сум ги пофалил дека секуларизмот е една од карактеристиките на социјализмот, но не помнам некоја друга пофалба да сум дал за социјалистите или за социјализмот.

Покојната Маргарет Тачер убаво велеше:

" Проблемот кај социјализмот е во тоа што престанува да функционира кога останува без туѓи пари " .

Венецуела е најтазе пример за изреката на Тачерка, бидејќи иако е` држава со најголеми нафтени резерви во светот, сепак еве до кое дереџе е` доведена.

Тоа секако не ги оправдува претходните венецуелски влади, кои го практикуваа пунтофихизмот - економска и социјална политика на статус кво, без разлика кој ќе победи, а кој ќе изгуби на наредните избори - но секако дека се виновни за доаѓањето на покојниот Хуго Чавез и социјалистичките ѓубриња на власт во Венецуела, бидејќи создадоа голем јаз помеѓу богатите и сиромашните, кој вешто беше искористен од страна на Чавез и социјалистичките ѓубриња за да дојдат на власт во 1999 година.

Социјализмот е супер се` додека не остане без туѓи пари, истото важи и за ЕУ, која исто така еден ден ќе остане без туѓи пари.
За тебе сум кажал и пак ќе ти кажам: ТИ СИТЕ И СЕ КРИТИКУВАШ . Затоа си ми нејасен.
Има ли нешто што сметаш дека е исправно, дека некоја држава се развивала правилно, или сега се на прав пат, нешто да кажеш РЕШЕНИЕ итн итн.

Точно, повторно прекрасна логика.
Нема таму борби, народот нема пари за леб, па сега за оружје.
Исто, како во Авганистан, Јемен и ред други најсиромашни земји, мирно е ко небо. Лажат дека се тепаат.
Прекрасна споредба, Венецуела ја споредуваш со утепаните и нивните граѓани кои со пушка се раѓаат. (y)
Еве земи не нас за пример, имаме ли таква историја дека сме ко Авганистанците :toe:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
За тебе сум кажал и пак ќе ти кажам: ТИ СИТЕ И СЕ КРИТИКУВАШ . Затоа си ми нејасен.
Има ли нешто што сметаш дека е исправно, дека некоја држава се развивала правилно, или сега се на прав пат, нешто да кажеш РЕШЕНИЕ итн итн.
А кој ти рекол дека постои рецепт за правилен развој ?

Не постои совршенство - барем јас лично не верувам во совршенство.

Причината поради која критикувам е бидејќи со некои работи се согласувам, а со некои работи не се согласувам.

Се согласувам со намалување на даноци, давање на социјална помош, изградба на социјални станови и прифатилишта за безомници и долгорочно невработени, но само ако економските услови го дозволуваат тоа.

Венецуелските социјалисти предводени од страна на Хуго Чавез, а сега предводени од страна на Николас Мадуро, практикуваа вакви социјални политики, но со туѓи пари, односно со билдање на долгови и испразнување на државните резерви.

Како резултат на тоа, еве до кое дереџе се дојдени Венецуелците.

Јас не верувам во совршенство, а од тука по автоматизам не верувам ниту во совршено општество, ниту во совршено општествено уредување, ниту во совршен политичар/совршена политичка партија/совршена влада, а најмалку па во совршен народ.

Единствено ќе се согласам дека дефинитивно секогаш во Македонија имаме ако не совршена, тогаш речиси совршена опозиција, без разлика кој е на власт.

Или ако не ти смета да издвоиш 16 минути и 11 секунди од твојот живот за да го изгледаш наредниот видео запис, Рон Перлман убаво ќе ти ги објасни моите ставови.

 
B

Bafra

Гостин
А кој ти рекол дека постои рецепт за правилен развој ?

Не постои совршенство - барем јас лично не верувам во совршенство.

Причината поради која критикувам е бидејќи со некои работи се согласувам, а со некои работи не се согласувам.

Се согласувам со намалување на даноци, давање на социјална помош, изградба на социјални станови и прифатилишта за безомници и долгорочно невработени, но само ако економските услови го дозволуваат тоа.

Венецуелските социјалисти предводени од страна на Хуго Чавез, а сега предводени од страна на Николас Мадуро, практикуваа вакви социјални политики, но со туѓи пари, односно со билдање на долгови и испразнување на државните резерви.

Како резултат на тоа, еве до кое дереџе се дојдени Венецуелците.

Јас не верувам во совршенство, а од тука по автоматизам не верувам ниту во совршено општество, ниту во совршено општествено уредување, ниту во совршен политичар/совршена политичка партија/совршена влада, а најмалку па во совршен народ.

Единствено ќе се согласам дека дефинитивно секогаш во Македонија имаме ако не совршена, тогаш речиси совршена опозиција, без разлика кој е на власт.

Или ако не ти смета да издвоиш 16 минути и 11 секунди од твојот живот за да го изгледаш наредниот видео запис, Рон Перлман убаво ќе ти ги објасни моите ставови.

Добар клипов, само не ми изгледа дека ти такви ставови имаш, :P плус во реалност дали може да се практикува.

А за соврешнство зашто не веруваш , најверојатно зашто треба многу труд и енергија да се вложи, па не се спремен за такво нешто.

Ама нејсе, секој сам си го иде патот, како кажаа во клипот, секој треба да се труди да биде најдобра единка / индивидуа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.240
Поени од реакции
7.158
Добар клипов, само не ми изгледа дека ти такви ставови имаш

...
Нормално дека така ќе ти изгледа кога и онака воопшто не ги имаш читано моите коментари, туку само селективно реплицираш.

...

А за соврешнство зашто не веруваш , најверојатно зашто треба многу труд и енергија да се вложи, па не се спремен за такво нешто.

...
Па не баш поради трудот и енергијата, туку бидејќи и совршенството трае само 5 минути.

На мене повеќе ми се допаѓаат ставовите на Мајкл Кејн, подобро да бидеш сиромашен господар, отколку богат слуга. ;)


...

Ама нејсе, секој сам си го иде патот, како кажаа во клипот, секој треба да се труди да биде најдобра единка / индивидуа.
Така е, ете ти една речиси совршена дефиниција за тоа како треба човек да го живее својот живот.
 
На врв Bottom