Работа во Ирска

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.108
Поени од реакции
3.959
Ирска не е во United Kingdom.Северна е во United Kingdom.Ко шо пишав јас колку шо знам виза не треба само некој документ од газдата кај шо че бидиш
Знам дека Ирска не е дел од Велика Британија, ама кој рече дека само за Велика Британија ти треба вакво нешто??? Кај и да сакаш да работиш во странство, ти треба дозвола за работа и право за престој (виза) во таа земја!!!
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Како студент конкретно во Европска Унија не ти треба работна виза. Се што ти е потребно е контакт од работодавецот(потпишуваш договор на 3 месеци) и тој си праќа документи до бирото за вработување на странци. Твое е само да обезбедиш документ од факултетот дека си редовен студент и дека имаш подмирено финаниски обврски. Во некои случаи мораш да потврдиш дека го познаваш и јазикот на земјата каде што ќе престојуваш. Нормално ако не идеш преку агенција(пошто ќе те одерат за истата работа некои 150-200 еур).
Ако не си студент никој не ти дава работа во странство да бидеме јасни. Посебно на државјанин на Р. Македонија. А колку што знам за Ирска не важи ни визната либерализација така да и туристички да сакаш да пичиш ќе си вајѓаш виза во секој случај.
Да беше така лесно државава ќе останеше со 500 000 пензионери :D

П.С
Иначе минималната сатница во Германија за оние поамалски работи се движи од 7.5еур до кај 9еур од сат. А можеш да прштиш до кај 200 сати во месецот, зависи од вољата на работодавецот(пошто со договор максиумот ти е одреден на некој 170-180 сати) али се прогледува низ тоа. И кај и да работиш легално рачунај дека на целата плата ќе те одерат пензинско и социјално осигурување кое е неповратно за секој месец и данок на платата(кој ќе си го вратиш назад кога се враќаш во матичната земја).
Во Австрија сатницата ти е нешто пониска од кај 6.5 еур од кај 8 еур за студенти. А во скандинавските држави ти е најпрофитабилно :D
 

davidko

VR|46
Член од
9 декември 2009
Мислења
106
Поени од реакции
20
Оваа тема е одамна заборавена :D

Дали има некој што заминал за Ирска сега последниве години и за време на корона? Да сподели искуства живот, работа?
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
44
Поени од реакции
22
Здраво, и мене ме интересира како е за работа во Ирска и за смештај како е за почеток. Со ЕУ документи сум.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: iDx

Kajgana Shop

На врв Bottom