Работа во Германија

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
1500 minimum meseco a 1800 batka zemam sose saboti i toa gi rabotam po moja volja nikoj ne te tera kako vo mk da moras. a za kako kuce, daleku si od to. i jas bev patriot kako tebe ama pojce nejsam ni vo sono da ja spomnam taja mk. pa ni da stapnam tamu. brrrrrrrrr!!! se uzasnuvam od mislata da rabotam vo mk uste ednas.
многу интересна математика имаш,со 9 евра сатнина(бруто) за 180 работни сати земаш мин. 1500 евра (нето),мене ме лажеш или оние во Македонија?
во кој град си?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
многу интересна математика имаш,со 9 евра сатнина(бруто) за 180 работни сати земаш мин. 1500 евра (нето),мене ме лажеш или оние во Македонија?
во кој град си?
A ti da ne imas slucajno firma i vraboteni so rabotat za tebe?, ostaj to bruto neto nema so geverbe bruto neto, ima godisno pausal okolu 500 evra.i danocnik 50-60 evra mesecno ama nema potreba da ti objasnuvam mnogu ete sam ti si znaes dovolno. a za osiguruvanjata nema potreba da raspravam pak. Inaku kolku za informacija, ni so bugarski pasos ne mozes da bides osiguran odnosno prijaven pod "Gmbh" firma. toa od 2014 god. velat.
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 20:44 ---
со една твоја плата од 1200-1300 евра(нето) во Германија се живи како куче,немој вредноста на тие пари во Германија да е споредуваш со вредноста во Македонија
E ako si naucen da jadis vo restorani, ili sto velime nie po carsija a ne doma, i da izleguvas navecer po kafici i trosis na pijacki, ne 1300, tuku 3300 da zemas nema da ti vtasaat. edno jadenje vo restoran e od 10 do 20 evra toa nesto obicno, ne mislam na luksuziranje.
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 20:49 ---
Не беше исплатливо тоа Леaндра што го пиша.
Еве ја понудата:
Разговарав денес, процедурата за прием со бг пасош траела еден месец, требало да остави гаранција за секој вработен од некои си 80 000евра и ги разгледува законите како да ги повлече работниците горе. Бидејќи е голема сума мора и финансиски да се пресмета за гаранциите.
Во врска со работата, почетни биле 10 евра од саат, се работело 9 часа на ден и да врне и да дува и да грее. Имало работници кои земале и по 15 евра на ден. Смештајот го обезбедува он и платен пат на работниците од домот до работно место. Осигурани по Германски закони што значи и даноците ви се одбиваат. Во Германија јас колку што знам даночна стапка е 40% од приходите кои се заработуваат месечно. Направете си пресметка колку месечно би излегувале чисти.
Кога ќе си среди се горе околу документација ќе ви оставам телефон да си се слушнете. Така ми рече човеков. Како ми пренесува така ви пренесувам во чекор. Му реков ние се плашиме од преваранти, значи 100% не е преварант, само уште да успее да се избутка работава со дозволите за работа. И еден од вас да отиде е успех. Само математикиве видете ги добро имаш 9 саати на ден по 10 евра =90евра на ден, 5 работни дена = 450, 4 недели по 450= 1800, данок од 40% = 720 евра.
Толку од мене засега.
Abe AJ NA VAKVI PONUDI KAJ STO SE SPOMNUVAAT GARANCII OD 80 000 EVRA NEMOJTE DA SE JAVUVATE, OSOBENO NE ZENSKI, DA NE RABOTITE SE I SESTO ZA DEMEK DODEKA DA MU GI VRATITE TIE 80 000 OTI TOJ NAVODNO CE MU PROPADNELE I SLICNI SRANJA ZA VRBUVANJE BELO ROBJE!!!
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Prasaj go toj tvoj gazda albanec ako mu treba rabotnici jas sum raspolozen.
A kakva rabota izvrsuvate
Izvini sto zaboraviv da ti odgovoram na porakava, ama sto i da ti recam bi te izlagal za rabota zasto predtebe brat treba da se pogrizam za nekolku drugi moi bliski drugari, surata i slicno. taka da mrazam lagi i koga bi ti rekol deka ce prasam samo bi te izlagal. A ova makedoncive vamu najcesto toa i go pravat. mi VETUVAA covece ej, rabota vamu ili tamu pa idi covekot vponedelnik pa ce ti se javi da se vidite i da se dogovorite koga da pocnis, abe sto lazite mater da vi ebam lazovska, kazi barem nemozam da ti obezbedam rabota i baraj si careto da znam barem da si baram ponatamu a ne da gubam 3 nedeli cekajci da mi se javat za koga da pocnam. Vo tekot na eden mesec se javiv na okolu 8-9 oglasi od reklama5 kade baraat rabotnici za stranstvo so bugarski pasos (osven za soferi) i site mi dogovaraa ova ili ona no na krajot nitu eden ne se javi za konecen odgovor da mi dade. kako sto napomenav,rabotata ja najdov so skitanje od firma do firma i prasuvanje.i zamisli sto gledaat nekoi, ako pojdes da prasuvas popladne si velat kako ne ovoj prvo se naspal pa sega mi idi da prasuva za rabota. sansite vi se namaluvaat da ve primi nekoj i da mu treba covek samo zatoa sto ste posle da prasate posle 12 casot.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 12:33 ---
I taka
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
hellassteel,
Пак ајне фраге фур дих мајне фројнд:) Градинка за деца колку пари е таму бе батка??
 
Член од
27 ноември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
5
Сакам да прашам за работа во Германија... Поддадов CV дирек во биро за вработување и пошо беше малку закаснето ми кажаа дека бројот е потполнет потоа веднаш почнав да се распрашувам по агенциите и никако немаше слободно место све беше на број... да не случајно некој знае агенција што има места слободни за ова лето??? Многу сакав да одам и коа ми кажаа дека е се на број стварно се разочарав затоа што не знаев дека треба толку рано да поднесиш барање :S ако може некој да ми помигне ??? да ми каже некоја агенција што соработува со тоа? :D сепак Фала!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
http://www.mcdonalds.de/
сезонски работници за 3 и 6 месеци и тоа дури 120:ROFLMAO: момци и девојки за München,Stuttgart, Bad Groenenbach
саатнина се плаќа по 7,50€
а наводно од 01.06.2013 ќе била 7.71€ :pos:
секоја прекувремена работа или работа за време не слободен ден се плаќа дополнително
но и солидно знаење на германскиот
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Дали на форумов имат некој доктор/ка шо работит во Германија или уште поубо специјализират таму?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
се бараат три лица 2800 € gross , па пробајте си ја среќата;)
Software and Start-up Engineers
- Programming of PLC (Siemens), data bases, SCADA systems
- C++/Visual Basic programming
- electrical hardware/electrical diagrams
- controlling systems and instrumentation

Villemombler Str., 76 53123 Bonn

Тел: +49 228 713 2131
Факс: +49 228 713 270 2224
E-mail: Incoming1@arbeitsagentur.de
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
се бараат три лица 2800 € gross , па пробајте си ја среќата;)
Software and Start-up Engineers
- Programming of PLC (Siemens), data bases, SCADA systems
- C++/Visual Basic programming
- electrical hardware/electrical diagrams
- controlling systems and instrumentation

Villemombler Str., 76 53123 Bonn

Тел: +49 228 713 2131
Факс: +49 228 713 270 2224
E-mail: Incoming1@arbeitsagentur.de
подетални услови? до кога аплицирање? јазик?
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Еве и од мене неколку упатства, важат само за кадри со високо образование, посебно инжинери.
Прво и основно е да се најде работа, а таа не се бара преку посредници туку исклучиво преку интернет. Отвараш перфектен/совршен профил на xing.com, може на англиски не е проблем. Не мора да се знае германски за да се добие работа како инжинер, но е пожелно. Сликата мора да биде перфектна, т.е. да ги влече луѓето да ве запознаат. Оделце, насмевка све да биде пиц.....
На овие страни се информираш кои профили и кои скилс се бараат, тоа пишуваш, ама не се занесуваш со шминкање и претерување. На 70% од условите да одговараш, е доволно.

stepstone.de
monster.de
jobscout24.de
jobworld.de

Можеш и преку овие страни да аплицираш, може ќе се насмее среќа.......Само упорните успеваат....

Ова со Германија е пренапунпано малце. Нема толку работа и толку благосостојба како што се зборува, ама сепак е 100 пати подобро од Македонија во моментов. Има доста фејкови огласи и триста тракатанци. Се бараат луѓе само да се држат платите ниско, ама само за високообразованите. За другите е катастрофа......
1200 евра плата е за кучешки живот, во право е дечкото.......
А има и луѓе што зимаат и по 700/800, па зимаат социјални додатоци, јадење од и во црква, гардероба на старо итд.
100евра во Германија се исто токлу вредни колку 1000ден во Македонија.

п.с. Заборавив да кажам, пишуваш во профилот што нудиш на пример C++,Java,SQL,Eagle,Python,Catia, Solid Works,Pro Engenieur, Simulink/Matlab, LabView itd.
За работа во автомобилската индустрија треба да се има поим од CAN-Bus, Ethernet,LIN, Flex Ray, MOST, ECU Flashing, Coding и сл.

п.п.с Македонски пасош не е проблем, си има blue card за трети земји.

Две работи од овие работи да знаете, значи сте на коњ, останатото се учи. Google помага. Ајт со среќа, па да пиеме пиво кај мене на тераса да даде господ.....:))
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
со една твоја плата од 1200-1300 евра(нето) во Германија се живи како куче,немој вредноста на тие пари во Германија да е споредуваш со вредноста во Македонија
т
ти си регулираш дали ќе живееш како куче или скромно ....исто како во мкд ..ако сакаш фармерки да носиш од 200 евра и ако сакаш фармерки од по 300 денари на распродажба ..или ќе ручаш и вечераш во ресторан или храна од хипер маркет која е поефтина дури од македонија ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom