Работам во Бургер Кинг Германија

Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.607
Поени од реакции
13.591
Па за тие мислев и јас, за почеток во Германија таа ти е опцијата, па после кога ќе ти се смени визата може да менуваш и работа, до тогаш врзан си за нив (две години) или ако најдеш друг работодавач да ти напраи договор за работа, па да се префрлиш кај него (DPD, DHL брзи пошти).
Имај во предвид дека некои бараат и Б1 јазик.
Секако, ама не може да се иселиш во Германија и да бидеш задоволен ако ти останат 700 евра а живееш со 3ца цимери. Секако ќе учиш јазик и ќе бараш нова работа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.604
Поени од реакции
11.849
Секако, ама не може да се иселиш во Германија и да бидеш задоволен ако ти останат 700 евра а живееш со 3ца цимери. Секако ќе учиш јазик и ќе бараш нова работа.
Мисли си :icon_lol:
Кузманоски не научил јазик што ги имал сите услови за тоа, ќе научи некој што работи по 12 саати над фритеза .
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.197
Поени од реакции
20.250
Шо е финтата со сметањето на сметки кирија трошоци како одзимање од бруто платата? :pos:

Многу луѓе во Германија шо се со години таму, уште неможат да научат дека НЕТО плата е сумата на пари шо ја добиваш на сметка, после сите даноци, здравствено, пензиско и останати одбивања од бруто.

Пред една недела ги слушам е шо брат платив кирија 450, храна 200, сметки 100 евра, гориво и осигурување за кола месечно ме кошта 120-130 евра, и шо јас работам за 500-600 евра месечно НЕТО плата? :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom