Работам во Бургер Кинг Германија

Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
За споредба, како што се поставени законски работите кај нас: колку би била платата за 40 работни часови неделно, без празнични дневници и дополнителни бонуси? Основна месечна нето плата за 40 часа работа неделно?
Околу 1100е.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.347
Поени од реакции
31.262
Да си ставите sharding на серверите за коа ќе правите update да нема пак downtime коа ќе рокнете некој bug или critical error и да падне цел форум. :vozbud:
Кое е прашањето? :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.978
Поени од реакции
8.967
И ова е доволно за нормален живот во Германија?
На Малта има да ти крчори стомакот од глад со волкава плата.
Може да се преживее, ама ако јадеш најефтино. Вреќа компир, вреќа кромид и туба масло за да преживееш.
Мислам претерувам малку, ама јас сум азган кога станува збор за трошење, и сега да ми кажат дека ќе работам за 1100€, со пливање ќе се вратам во Македонија.
Ма да овде мислам дека во Мекдоналдс и Бургер Кинг се на минимум сите вработени, односно 850-900€.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
И ова е доволно за нормален живот во Германија?
На Малта има да ти крчори стомакот од глад со волкава плата.
Може да се преживее, ама ако јадеш најефтино. Вреќа компир, вреќа кромид и туба масло за да преживееш.
Мислам претерувам малку, ама јас сум азган кога станува збор за трошење, и сега да ми кажат дека ќе работам за 1100€, со пливање ќе се вратам во Македонија.
Ма да овде мислам дека во Мекдоналдс и Бургер Кинг се на минимум сите вработени, односно 850-900€.
Очигледно си ме разбрал погрешно ама нема врска, најверојатно не си имал потреба да работиш по такви места и мило ми е, затоа што после тоа да си болен, оваа работа и секоја останата амалска а во 90% во светот малку платена за мене е најголема казна во животот.

Инаку Малта е друга приказна, еден другар отиде на 18 години едно лето, се врати слаб као у Аушвиц да бил на летување
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.604
Поени од реакции
11.849
И ова е доволно за нормален живот во Германија?
На Малта има да ти крчори стомакот од глад со волкава плата.
Може да се преживее, ама ако јадеш најефтино. Вреќа компир, вреќа кромид и туба масло за да преживееш.
Мислам претерувам малку, ама јас сум азган кога станува збор за трошење, и сега да ми кажат дека ќе работам за 1100€, со пливање ќе се вратам во Македонија.
Ма да овде мислам дека во Мекдоналдс и Бургер Кинг се на минимум сите вработени, односно 850-900€.
Земаат толкава плата самци што живеат у соба или студентарија што дошле да си платат студии и да се вратат назад. А и рака на срце тешко дека и они земаат толку.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.154
Поени од реакции
14.316
И ова е доволно за нормален живот во Германија?
На Малта има да ти крчори стомакот од глад со волкава плата.
Може да се преживее, ама ако јадеш најефтино. Вреќа компир, вреќа кромид и туба масло за да преживееш.
Мислам претерувам малку, ама јас сум азган кога станува збор за трошење, и сега да ми кажат дека ќе работам за 1100€, со пливање ќе се вратам во Македонија.
Ма да овде мислам дека во Мекдоналдс и Бургер Кинг се на минимум сите вработени, односно 850-900€.
Бидејќи имав блиски кои беа и во Малта и во Германија, мислам дека киријата беше горе-доле слична, а исто и храната (Малта може и поскапа :D).

Инаку математика во Бургер Кинг и слични само за студенти, за нормален живот на семеен човек мислам дека не се добар избор, апла ќе си на минималец.
Е сега има нели во Германија варијации во даноците, ако си фамилијарен си во друга класа со помал данок, па може и да прогураш, иако се ова зависи од град до град, т.е помалите градови ќе живееш и со оваа плата, во градови како Франкфурт, Берлин...тенка работа (само за кирија и транспорт ќе ти отиде цела плата).
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.316
Поени од реакции
8.265
И ова е доволно за нормален живот во Германија?
На Малта има да ти крчори стомакот од глад со волкава плата.
Може да се преживее, ама ако јадеш најефтино. Вреќа компир, вреќа кромид и туба масло за да преживееш.
Мислам претерувам малку, ама јас сум азган кога станува збор за трошење, и сега да ми кажат дека ќе работам за 1100€, со пливање ќе се вратам во Македонија.
Ма да овде мислам дека во Мекдоналдс и Бургер Кинг се на минимум сите вработени, односно 850-900€.
Зависи. Доколку сакаш самостојно да живееш во нормален стан без цимери...тешко. Посебно во поголемите градови. Киријата и сметките ми се приближно 1000, а градов не е до толку скап како Минхен на пример.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Adorabella

Fisherman's Friend
Член од
24 јануари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
63
Земаат толкава плата самци што живеат у соба или студентарија што дошле да си платат студии и да се вратат назад.
Два пати бев по 3 месеци, првиот пат земав околу 1000 - баш фино си поминав, јадење, пиење, телефон, ова она - и си вратив нешто назад.

Вториот пат земав по 1400 фиксно, е то беше уште подобро, од се повеќе и уште повеќе си вратив. :D

P.S. смештајот ефтин ми беше
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.154
Поени од реакции
14.316
Два пати бев по 3 месеци, првиот пат земав околу 1000 - баш фино си поминав, јадење, пиење, телефон, ова она - и си вратив нешто назад.

Вториот пат земав по 1400 фиксно, е то беше уште подобро, од се повеќе и уште повеќе си вратив. :D

P.S. смештајот ефтин ми беше
За студенти е ок, дури и со поскап смештај еве ти од Франкфурт математика:

3 месеци Х 350 евра кирија + 3 Х 70 евра транспорт + 3 Х 250 евра за храна/пиење (1 оброк секогаш на работа) + 200 евра агенција + 230 евра авион - цирка околу 2000 евра трошоци.

Нето плати околу 3800 евра, плус поврат на данок ако го вратат околу 350 евра, на крај за 3 месеци имаш чисти околу 2000 евра што не е за потценување за било кој студент. Ако си во помал град или ако имаш повеќе саати може да се заработат плус 500-1000 евра.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.978
Поени од реакции
8.967
Очигледно си ме разбрал погрешно ама нема врска, најверојатно не си имал потреба да работиш по такви места и мило ми е, затоа што после тоа да си болен, оваа работа и секоја останата амалска а во 90% во светот малку платена за мене е најголема казна во животот.

Инаку Малта е друга приказна, еден другар отиде на 18 години едно лето, се врати слаб као у Аушвиц да бил на летување
Е што погрешно сум те сфатил???
Ти пиша дека 1100€ е плата и јас те прашав дали е доволно за да се преживее во Германија, зашто знам дека тука барем јас лично со 1100€ тешко дека ќе го изгурам месецот. Скапа е Малта, ама па не верувам дека Германија е три пати поефтина па да се живее комотно со толкава плата. Не сум бил никогаш ама имам тетка (Штутгарт) и другар (Минхен) и од прилика си иам престава колкави се трошоците и мислам дека во Германија испод 1500€ не е добра плата. Од таму и моето прашање. Стварно очекував поголема да е платата во Мекдоналдс, ништо лично, нити па пробувам да се курчам. Сум работел и јас тешки работи претходно, не стигнав до канцеларија само што се симнав од аеродром тука.


Бидејќи имав блиски кои беа и во Малта и во Германија, мислам дека киријата беше горе-доле слична, а исто и храната (Малта може и поскапа :D).
Храната од година во година се поскапа е тука. Кога бев во Амстердам ефтино ми се видоа рестораните и фаст фуд храната таму.
Еве во Малта нема шанси да јадеш бифтек за помалку од 24€ во ресторан, а во Амстердам во сам центар јадев за 18€
Бургер обичен тука 11-15€ во ресторан, таму некои си 10. Јадев и за 15 во Амстердам, ама тој беше ептен профи дабл бургер што тука би чинел 18-19€
Кириите сега заради корона паднаа значително, ама не значи кога се ќе се врати во нормала дека ќе останат ниски како сега.

Иначе има и тука даночни ослободувања, јас секој месец 80-100€ помалку данок плаќам затоа што сум родител.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.428
Поени од реакции
14.842
Е што погрешно сум те сфатил???
Ти пиша дека 1100€ е плата и јас те прашав дали е доволно за да се преживее во Германија, зашто знам дека тука барем јас лично со 1100€ тешко дека ќе го изгурам месецот. Скапа е Малта, ама па не верувам дека Германија е три пати поефтина па да се живее комотно со толкава плата. Не сум бил никогаш ама имам тетка (Штутгарт) и другар (Минхен) и од прилика си иам престава колкави се трошоците и мислам дека во Германија испод 1500€ не е добра плата.
Мислам дека тие 1100€ плата ти ги кажа со платен смештај и други одземени трошоци, фактички чиста плата. Коа ќе му додадеш на тие + 400/500€ за стан и толку е платата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
Е што погрешно сум те сфатил???
Ти пиша дека 1100€ е плата и јас те прашав дали е доволно за да се преживее во Германија, зашто знам дека тука барем јас лично со 1100€ тешко дека ќе го изгурам месецот. Скапа е Малта, ама па не верувам дека Германија е три пати поефтина па да се живее комотно со толкава плата. Не сум бил никогаш ама имам тетка (Штутгарт) и другар (Минхен) и од прилика си иам престава колкави се трошоците и мислам дека во Германија испод 1500€ не е добра плата. Од таму и моето прашање. Стварно очекував поголема да е платата во Мекдоналдс, ништо лично, нити па пробувам да се курчам. Сум работел и јас тешки работи претходно, не стигнав до канцеларија само што се симнав од аеродром тука.
Храната од година во година се поскапа е тука. Кога бев во Амстердам ефтино ми се видоа рестораните и фаст фуд храната таму.
Еве во Малта нема шанси да јадеш бифтек за помалку од 24€ во ресторан, а во Амстердам во сам центар јадев за 18€
Бургер обичен тука 11-15€ во ресторан, таму некои си 10. Јадев и за 15 во Амстердам, ама тој беше ептен профи дабл бургер што тука би чинел 18-19€
Кириите сега заради корона паднаа значително, ама не значи кога се ќе се врати во нормала дека ќе останат ниски како сега.

Иначе има и тука даночни ослободувања, јас секој месец 80-100€ помалку данок плаќам затоа што сум родител.
Прво 1100 е најминална плата но во принцип постојана плата која ја земаш е некаде околу 1300. На пример еве знам еден Албанец што помага на своите(татко мајка брат) со тоа што пушта пари од оваа плата доле, знам Индиец кој издржува невработена жена и три деца со оваа плата. Кога и ти би ги имал тие примања а веќе како што знам имаш дете(нека е здраво и живо) сигурнен сум дека нема да бидеш азган за трошење пари.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
396
Поени од реакции
607
Кое е прашањето? :D
All is in the eye of the bolder. XD
Се шегував со постот. :icon_mrgr:
Сириус квешчон, имате ли sharding и load balancing на кајги?
Во превод, Server A е паднат за maintenance/updating, ама Server B се уште сервира податоците; Server A maintenance/update finished сервира податоци, ама сега на Server B му се прави maintenance/update и кајги си функционира за одредени корисници, ама за други не додека не завршат надградбите. :D
Ок, доста е off-topic од мене XD
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.347
Поени од реакции
31.262
All is in the eye of the bolder. XD
Се шегував со постот. :icon_mrgr:
Сириус квешчон, имате ли sharding и load balancing на кајги?
Во превод, Server A е паднат за maintenance/updating, ама Server B се уште сервира податоците; Server A maintenance/update finished сервира податоци, ама сега на Server B му се прави maintenance/update и кајги си функционира за одредени корисници, ама за други не додека не завршат надградбите. :D
Ок, доста е off-topic од мене XD
За жал, тоа не е дел од мојата работа во Кајгана, па не можам да ти одговорам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom