Промени го моето мислење #1 Француски предлог

Дали Македонија треба ја прифати Предлог преговарачката рамка?

  • Да

  • Не

  • Не знам/Немам мислење


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Идејата на темава ја црпам од едициите Промени го моето мислење (Change my mind) каде се поставува политизирана тема, за која постои широка поделба и голем интерес во јавноста, и која е од општествено значење. Целта не е само да се промени мислењето на соговорникот, туку да се има една рационална дебата, базирана на аргументи и на крајот барем да се најде некое компромисно решение. Насловот на темата ќе биде променет за неколку недели. Сите предлог теми, пп, се добредојдени.

Прва тема ќе биде Францускиот предлог односно Предлог преговарачката рамка за решавање на македонско-бугарскиот спор, со цел тргање на бугарското вето и започнување на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската унија.

Овој предлог опфаќа три клучни прашања, кои воедно претставуваат и обврска за Македонија, а тоа се: вметнување на Бугарите во македонскиот Устав; ревизија на историските учебници и евидентирање на говорот на омраза!

Првото прашање ќе отвори внатрешно-политички проблем затоа што за промена на македонскиот Устав е потребно 2/3 мнозинство односно 80 пратеници, а власта ни одблиску го нема тоа потребно мнозинство. Од една страна се соочува со внатрекоалициска криза, каде неколку партии отворено и гласно, кои се дел од владејачкото коалициско мнозинство, најавуваат напуштање на владата ако се прифати овој Предлог. Вториот условувачки проблем доаѓа од АА, која бара свои уставни промени за да го прифати овој Предлог, односно на местото во Уставот каде пишува "малцинството кое го сочунуваат 20% од граѓаните" да се замени со "Албанците". Последниот проблем е во тоа што овој проблем е проблем на ЕУ од два аспекти. Првиот, самата ЕУ, односно Европската комисија, гарантира за спроведување на ова барање, а второ истото е спротивно на Општиот став на ЕУ за подобрување на правата на малцинствата и стимулирање на меѓудржавната соработка. Бугарија не го признава македонското малцинство! Бугарите треба да бидат вметнати како во Преамбулата, така и во Нормативниот дел (според мислењето на Пендаровски)!

Вториот проблем е самата ревизија во учебниците. Таа ќе се врши под диктат на Бугарија. Во секој момент може да стави ново вето ако не и се допадне одреден историски факт, кој претходно беше под ингеренција на Комисијата за историски прашања. Тоа прашање треба да се реши билатерално.

Последниот проблем е со воочувањето на говорот на омраза на социјалните мрежи и на јавните натписи! Притоа треба да биде известува а Бугарија за истото, што нашата држава и режим ќе ги стави во одредена подредена улога. Што е со говорот на омраза во Бугарија? Посебно во бугарскиот парламент!

Сите овие барања го кршат македонскиот суверенитет. Самите барања се адхезиони, нема место за преговори и внатрешна ревизија, за што јасно се изјасни претседателот на Владата, Ковачевски. Истиот беше против самиот предлог, за само по неколку денови да стане покровител на истиот.

Тука е претседателот на државата, Пендаровски, кој пред само неколку месеци имаше јавни критички излагања дека јазикот и историските прашања не смеат да бидат дел од Преговарачката рамка, за потоа да излезе со став дека овој Предлог не е штетен за Македонија! Кај истите нема конзистентност по ова прашање и е евидентна доминацијата на партиското едноумие.

Држава која прва не призна под уставното име, со држава која имавме широка економска соработка, со држава која имавме релативно топли односи, со држава која потпишавме два Договори за пријателство (и добрососедство). Но и држава која воедно не го признава нашиот јазик (за кој нема никаква гаранција во Преговарачката рамка, иако некои тука ја наведуваат точката 11 како некое компромисно решение), не признава дел од нашата историја, не го признава нашиот народ како засебен!

Дали ви се допаѓа оваа Предлог преговарачка рамка? Што ви се допаѓа, а што не? Дали треба да се прифати? Дали нејзиното спроведување ќе го реши македонско-бугарското прашање? Дали ќе го крене бугарското вето? Дали постои можност за внатрешно-политички компромис? Дали постои можност за билатерален компромис? Дали Македонија, под овие услови, треба да ги прекине преговорите за членство во ЕУ?

пи.ес. На сила стапуваат превентивни мерки за зачувување на интегритетот на дебата, така форумските тролови и Бугарите ќе добијат автоматски пермбан уште на самиот старт. :)

Пријатни дебати!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.770
Поени од реакции
8.072
Дали ви се допаѓа оваа Предлог преговарачка рамка? Што ви се допаѓа, а што не? Дали треба да се прифати? Дали нејзиното спроведување ќе го реши македонско-бугарското прашање? Дали ќе го крене бугарското вето? Дали постои можност за внатрешно-политички компромис? Дали постои можност за билатерален компромис? Дали Македонија, под овие услови, треба да ги прекине преговорите за членство во ЕУ?
Итно прекинување на францускиот односно конкретно предлогот од Брисел да не се лажеме. Ветото од Бугарија е намерно заради нејзин интерес и ништо чудно. Република Македонија во ЕУ никогаш нема да влезе. Ако Република Македонија се спрема преку Бугарија да влегува во ЕУ тогаш логично е да има некои европски сојузници кои реално ги нема. Така да на цела ЕУ и одговара не-постоење на Македонци и Македонија. Видете, едноставно пред наши очи се случува бришење на македонски народ и македонски јазик. Кој не го гледа тоа има психолошки проблем. Под итно да се прекинат преговорите за ЕУ. Мојот став е дека ние мора да даваме наши предлози во интерес на Република Македонија а не да бидеме во подредена позиција.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.404
Поени од реакции
34.212
После 30 години лажење и тапкање по рамо, мислам дека е крајно време да си го ставиме прстот на умот и да се свестиме дека ние во таа ЕУ нити сме пожелни, нити сме добредојдени.
Крајно идиотски предлог, кој во никој случај не треба да биде прифатен. Какви се тие преговори и компромиси, кога Македонија е ставена пред свршен чин „земи или остави“. Многу пати зедовме и видовме што се случи. Време е да се одлучиме за втората опција и да им покажеме среден прст на ЕУ.
Ние сме вакви, ви одговараме или не. Ако не ви одговараме чао молим.
Достоинствено и исправено, а не на колена.
Ако Преспанскиот договор беше велепредавство, прифаќање на овој француски предлог би значело велепредавство на квадрат.
30 години ЕУ се криеше позади Грција, сега повторно истата песна, само што овој пат таа се вика Бугарија. Се надевам дека ја научија песната. Во спротивно се знае што следи - Палестинци, Курди, Македонци.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.209
Поени од реакции
19.296
ЕУ ти е ку.ва !!! Проблем беше името цели 30 години, но уствари не беше името проблемот туку постоењето на Македонскиот народ и нација (уствари им смета постоењето на Македонија како држава). Епа дечки до тука бил патот, доста беа преговори ќе си одиме ние по наш пат а ЕУ нека си ебе матер. Со ФАШИСТИ НЕМА ПРЕГОВОРИ !!!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.260
Поени од реакции
32.146
... францускиот предлог, договор ?
кога нештото се крие во тајност од една страна, за интерес на трета страна, за да губи тој што треба да го прифати малку е смешно и склоно кон ментална гимнастика да се сфати како сериозност.

fzIE.gif

...кога се склучува било каков договор ( за добро соседство) треба да има подеднаков интерес и двете страни инволвирани (Македонија и Бугарија), без вмешаност на трета страна (ЕУ), да има попуштање и од едната и од другара страна, со корист и за едната и за другата страна и тогаш се склучува подеднаков договор со репроцитет на нештата.

... доколку само едната страна е принудена да дава, попушта, губи, тоа не е ни договор, ниту предлог, туку хоштаплерско рекетирање под принуда со задгрбна закана за распаѓање на државата со прв чекор федерализација под принуда од збеснато малцинство, а и губење на награда која ќе следи од европските пари (фондови) за власта која веќе се сложи со тој француски предлог(читај капитулација и велепредавство).

...толку власта се плаши од малцинството т.е. воопшто мнозинството е силувано од малцинството, што се во состојба да се самоуништи државата, зарем не е исто на тој или овој начин, ама ќе ни остане чист образ, за идни поколенија и нашите предци кои се превртуваат во гроб?

...но и европските пари се слатки кога не се работи ништо во сопствената економија, затоа не ги бива, ни како власт ни како политичари, а Бугарија не е толку паметна да ги бара овие нешта демек ,,вето,, , тоа е директива од друга страна што и како да се однесува и да бара, ние сме генерација на колатерална штета на америте.
П.С.
...срамота за еден таков сојуз од напредни држави како ЕУ, да делуваат чопоративно како глутница спрема една мала држава како Македонија, но како бумеранг ќе им се врати ваков начин на Голијат и Давид, па ќе се распадне како скршена чаша, живи били, па видјели, сууун, ај хоуп!
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Време е да раскрстиме со ЕУ влажни соништа. Ниту ЕУ е таа што е била, ниту пак ќе биде, самата ЕУ е пред распаѓање и политички колапс, водена е од група дегенерици и фашисти кои со години заедно со Америка работат на машниерија со пропаганди, уценувања и разни игри за свои потреби, мислам дека сите почнаа да се освестуваат кои се Америка и ЕУ моментално, доколку не дојде до сериозни политички промени и сериозно разнишување на „демократсково“ и “либерално“ крило, не гледам како ќе биде подобро во ЕУ или за нас. Самиов систем и запад по кој се влажнат нашиве политичари е во декадентен процес, достигнаа максимум, сега се префоскусирани на пропаганди, лажни епидемии и ЛГБТ, БЛМ срања за да останат на власт, односно да му отргнат внимание на народот од вистинскиот проблем, а тоа е дека нивниот систем кој со години го градеа, веќе не функционира.
Така да, ЕУ, не фала. Доста трпевме, доста не играа од сите страни, кој сакаше запад и ЕУ, фати, кој уште сака да бега, има опции за бегање, дали преку квалитет и образование или струка, дали со БГ пасош, има опција за 500е да бега, за нас овде што останавме, сакам да се вратиме на традиционални вредности и да пробаме да ја завртиме среќава или состојбава, со сериозна промена во систем, закони и вредности, верувам дека можеме за 10, до 20 години максимум да се извлечеме од блатово во кое западнавме со паметни инвестиции во земјоделство, селски и планински туризам затоа што имаме услови, само е потребна гарнитура што прво ќе направни коренити промени, после ќе го спроведе ЗАКОНОТ кој веќе го имаме пишан, за сите ИСТО.
Бугариве не ги кривам, отсекогаш биле пресметливи и многу попаметни од нас за геополитички прашања, дали се фашисти, апсолутно да, али у ситуацијава се најмалку криви, едноставно користат пенал што господинот ЗЗ им го остави затоа што е ретардиран инбред и најголемо зло во историја на земјава, заедно со комплетно СДСМ што му даде подршка и платформа.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.660
Поени од реакции
3.154
Идејата на темава ја црпам од едициите Промени го моето мислење (Change my mind) каде се поставува политизирана тема, за која постои широка поделба и голем интерес во јавноста, и која е од општествено значење. Целта не е само да се промени мислењето на соговорникот, туку да се има една рационална дебата, базирана на аргументи и на крајот барем да се најде некое компромисно решение. Насловот на темата ќе биде променет за неколку недели. Сите предлог теми, пп, се добредојдени.

Прва тема ќе биде Францускиот предлог односно Предлог преговарачката рамка за решавање на македонско-бугарскиот спор, со цел тргање на бугарското вето и започнување на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската унија.

Овој предлог опфаќа три клучни прашања, кои воедно претставуваат и обврска за Македонија, а тоа се: вметнување на Бугарите во македонскиот Устав; ревизија на историските учебници и евидентирање на говорот на омраза!

Првото прашање ќе отвори внатрешно-политички проблем затоа што за промена на македонскиот Устав е потребно 2/3 мнозинство односно 80 пратеници, а власта ни одблиску го нема тоа потребно мнозинство. Од една страна се соочува со внатрекоалициска криза, каде неколку партии отворено и гласно, кои се дел од владејачкото коалициско мнозинство, најавуваат напуштање на владата ако се прифати овој Предлог. Вториот условувачки проблем доаѓа од АА, која бара свои уставни промени за да го прифати овој Предлог, односно на местото во Уставот каде пишува "малцинството кое го сочунуваат 20% од граѓаните" да се замени со "Албанците". Последниот проблем е во тоа што овој проблем е проблем на ЕУ од два аспекти. Првиот, самата ЕУ, односно Европската комисија, гарантира за спроведување на ова барање, а второ истото е спротивно на Општиот став на ЕУ за подобрување на правата на малцинствата и стимулирање на меѓудржавната соработка. Бугарија не го признава македонското малцинство! Бугарите треба да бидат вметнати како во Преамбулата, така и во Нормативниот дел (според мислењето на Пендаровски)!

Вториот проблем е самата ревизија во учебниците. Таа ќе се врши под диктат на Бугарија. Во секој момент може да стави ново вето ако не и се допадне одреден историски факт, кој претходно беше под ингеренција на Комисијата за историски прашања. Тоа прашање треба да се реши билатерално.

Последниот проблем е со воочувањето на говорот на омраза на социјалните мрежи и на јавните натписи! Притоа треба да биде известува а Бугарија за истото, што нашата држава и режим ќе ги стави во одредена подредена улога. Што е со говорот на омраза во Бугарија? Посебно во бугарскиот парламент!

Сите овие барања го кршат македонскиот суверенитет. Самите барања се адхезиони, нема место за преговори и внатрешна ревизија, за што јасно се изјасни претседателот на Владата, Ковачевски. Истиот беше против самиот предлог, за само по неколку денови да стане покровител на истиот.

Тука е претседателот на државата, Пендаровски, кој пред само неколку месеци имаше јавни критички излагања дека јазикот и историските прашања не смеат да бидат дел од Преговарачката рамка, за потоа да излезе со став дека овој Предлог не е штетен за Македонија! Кај истите нема конзистентност по ова прашање и е евидентна доминацијата на партиското едноумие.

Држава која прва не призна под уставното име, со држава која имавме широка економска соработка, со држава која имавме релативно топли односи, со држава која потпишавме два Договори за пријателство (и добрососедство). Но и држава која воедно не го признава нашиот јазик (за кој нема никаква гаранција во Преговарачката рамка, иако некои тука ја наведуваат точката 11 како некое компромисно решение), не признава дел од нашата историја, не го признава нашиот народ како засебен!

Дали ви се допаѓа оваа Предлог преговарачка рамка? Што ви се допаѓа, а што не? Дали треба да се прифати? Дали нејзиното спроведување ќе го реши македонско-бугарското прашање? Дали ќе го крене бугарското вето? Дали постои можност за внатрешно-политички компромис? Дали постои можност за билатерален компромис? Дали Македонија, под овие услови, треба да ги прекине преговорите за членство во ЕУ?

пи.ес. На сила стапуваат превентивни мерки за зачувување на интегритетот на дебата, така форумските тролови и Бугарите ќе добијат автоматски пермбан уште на самиот старт. :)

Пријатни дебати!
Со промена на уставот немам проблем. Покрај сите набројани, нема да бидеме ништо во минус ако ги запишиме и Бугарите. Напротив, вметнување на Бугарите во уставот, и тоа на нивно барање, за нас е голем плус, тогаш нашиот устав ке гласи Македонскиот народ и деловите од народите кои живеат.... ромскиот, турскиот, бугарскиот..... Тоа е јасна дистинкција дека се работи за различни народи, имаш Македонски народ и дел од Бугарски народ, јасно е потенцирана разликата и тука нашиот идентитет не е загрозен.
Колку што можем да сватам и јазикот не ни е загрозен ниту спорен.
Проблем е ревизијата на учебниците, историјата, спомениците... кои се предвидени во тој спорниот протокол а кој ни го вметнуваат во преговарачката рамка, тука разликите се непремостливи и тука е големиот удар, кога овој протокол не би бил во преговарачката рамка, Францускиот предлог за мене би бил апсолутно прифатлив.
Говор на омраза е дрн дрн работа и не е тоа проблем.
Е сега, документот на бабоебачот е таков каков што е и тешко да се дојде до некои промени во наша корист, би рекол и невозможно. Прашањет е дали да се прифати или отфрли?
По мене треба да се пифати. Прво, затоа што со прифаќањето не значи дека губиме нешто од историјата или било што друго. Ние со прифаќањето на предлогот прифаќаме дека ке ги вметниме бугарите во уставот и ке ги уживаат сите права како и другите делови од народи што ги има во уставот, што реков не ми е ништо спорно, и нај битниот момент е што прифаќаме дека протоколот е дел од преговарачката рамка, што не значи дека ние сме прифатиле било што од тој протокол. Во протоколот има некои комисии и други глупости кои неможат да решат ништо ако тоа за нас е неприфаатливо. Пример, ние со прифаќање на предлогот на макрон не сме прифатиле да Гоце Делчев е бугарин или бугарските фашисти биле ослободители.... туку само преку протоколот сме прифатиле за тоа да преговараме, што не значи и дека треба да попуштиме и да ги прифатиме барањата на бугарија. Преговори и комисии не значи прифаќање на било што. Во пракса прифаќањето на предлогот на макрон ке значи дека бугарија ке може да не блокира во одредени поглавја кога и е тоа воља.... а тоа практично ништо не е различно и од ситуација кога воопшто и не би постоел предлогот, бидејќи било која членка на еу може да ти лупне вето во секој момент за било што па и бугарија. И без папирот на макрон бугарија може во секој момент да ни стави вето во преговорите, дали за Гоце Делчев или за тоа што носиме или не носиме капа... што значи дека предлогот на макрон не менува ништо суштински, и кога не би постоел пак би биле на исто дереџе. Пример, пиранскииот залив не беше дел од преговарачката рамка за Хрватска ама Словенија ги блокираше. Затоа мислам дека е добро да го прифатиме предлогот на Макрон и да се ставиме на шините на еу. Јасно е дека преговорите ке бидат ужасни и во догледно време нема да станеме полноправна членка на еу, со бугарите (со или без папирот на макрон) ке заглавиме во неколку поглавја и таму ке останеме со децении, може би и вечно. Но преговорите значат и дека ке мораме да се реформираме, да ставиме стоп на криминалот, да ги управиме судовите, значат и проекти финансирани од еу... што за нас е добро па и ако во некои поглавја бугарите не блокираат. Треба да ги отвориме преговорите со еу и да вложиме и да го развиваме Отворен Балкан... Другата опција ни е да останеме на ветрометина и да ја делиме судбината на косово и босна. Мали, не битни, економски крахирани, внатрешно поделени по сите основи, ризикуваме да не снема при најмал потрес овде на ова буре барут.
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.177
Поени од реакции
10.338
Не знам како досега не искористивме две можности да ги дишиме сите .... Блокада на Шведска/Финска и инволвирање на Израел,зошто засегнати се и Евреите во спорот,со негирање на Холокаустот. Толку ли е глупо ?!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.062
Поени од реакции
7.136
Со промена на уставот немам проблем. Покрај сите набројани, нема да бидеме ништо во минус ако ги запишиме и Бугарите. Напротив, вметнување на Бугарите во уставот, и тоа на нивно барање, за нас е голем плус, тогаш нашиот устав ке гласи Македонскиот народ и деловите од народите кои живеат.... ромскиот, турскиот, бугарскиот..... Тоа е јасна дистинкција дека се работи за различни народи, имаш Македонски народ и дел од Бугарски народ, јасно е потенцирана разликата и тука нашиот идентитет не е загрозен.
Колку што можем да сватам и јазикот не ни е загрозен ниту спорен.
Проблем е ревизијата на учебниците, историјата, спомениците... кои се предвидени во тој спорниот протокол а кој ни го вметнуваат во преговарачката рамка, тука разликите се непремостливи и тука е големиот удар, кога овој протокол не би бил во преговарачката рамка, Францускиот предлог за мене би бил апсолутно прифатлив.
Говор на омраза е дрн дрн работа и не е тоа проблем.
Е сега, документот на бабоебачот е таков каков што е и тешко да се дојде до некои промени во наша корист, би рекол и невозможно. Прашањет е дали да се прифати или отфрли?
По мене треба да се пифати. Прво, затоа што со прифаќањето не значи дека губиме нешто од историјата или било што друго. Ние со прифаќањето на предлогот прифаќаме дека ке ги вметниме бугарите во уставот и ке ги уживаат сите права како и другите делови од народи што ги има во уставот, што реков не ми е ништо спорно, и нај битниот момент е што прифаќаме дека протоколот е дел од преговарачката рамка, што не значи дека ние сме прифатиле било што од тој протокол. Во протоколот има некои комисии и други глупости кои неможат да решат ништо ако тоа за нас е неприфаатливо. Пример, ние со прифаќање на предлогот на макрон не сме прифатиле да Гоце Делчев е бугарин или бугарските фашисти биле ослободители.... туку само преку протоколот сме прифатиле за тоа да преговараме, што не значи и дека треба да попуштиме и да ги прифатиме барањата на бугарија. Преговори и комисии не значи прифаќање на било што. Во пракса прифаќањето на предлогот на макрон ке значи дека бугарија ке може да не блокира во одредени поглавја кога и е тоа воља.... а тоа практично ништо не е различно и од ситуација кога воопшто и не би постоел предлогот, бидејќи било која членка на еу може да ти лупне вето во секој момент за било што па и бугарија. И без папирот на макрон бугарија може во секој момент да ни стави вето во преговорите, дали за Гоце Делчев или за тоа што носиме или не носиме капа... што значи дека предлогот на макрон не менува ништо суштински, и кога не би постоел пак би биле на исто дереџе. Пример, пиранскииот залив не беше дел од преговарачката рамка за Хрватска ама Словенија ги блокираше. Затоа мислам дека е добро да го прифатиме предлогот на Макрон и да се ставиме на шините на еу. Јасно е дека преговорите ке бидат ужасни и во догледно време нема да станеме полноправна членка на еу, со бугарите (со или без папирот на макрон) ке заглавиме во неколку поглавја и таму ке останеме со децении, може би и вечно. Но преговорите значат и дека ке мораме да се реформираме, да ставиме стоп на криминалот, да ги управиме судовите, значат и проекти финансирани од еу... што за нас е добро па и ако во некои поглавја бугарите не блокираат. Треба да ги отвориме преговорите со еу и да вложиме и да го развиваме Отворен Балкан... Другата опција ни е да останеме на ветрометина и да ја делиме судбината на косово и босна. Мали, не битни, економски крахирани, внатрешно поделени по сите основи, ризикуваме да не снема при најмал потрес овде на ова буре барут.
Нели со влез у НАТО ни се гарантираа границите?
Друго прашање, ако го прифатиме предлогот, кога ќе влеземе у ЕУ?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.736
Поени од реакции
41.799
Нели со влез у НАТО ни се гарантираа границите?
Друго прашање, ако го прифатиме предлогот, кога ќе влеземе у ЕУ?
Имај на ум дека се објаснуваш со некој што сериозно веруваше дека Меркел ќе прати германски советници рамо до рамо со Заев да ја оправаат Македонија. :icon_lol: :icon_lol:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.404
Поени од реакции
34.212
другата опција ни е да останеме на ветрометина и да ја делиме судбината на косово и босна. Мали, не битни, економски крахирани, внатрешно поделени по сите основи
Сакаш да кажеш дека инаку ќе сме големи и битни или само битни? Екомонски сме секако крахирани, внатрешно сме секако поделени.

По што си за прифаќање на договоров, какво е тоа преговарање со уцени? Какво е тоа преговарање ако си условуван со „има да играш како што ќе ти свириме, без право на глас“?
И до кога треба да коленичиме? Наместо јасно, гласно, недвосмислено и достоинствено да им покажеме среден прст и да те тераме далје.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.042
Поени од реакции
12.031
Наместо јасно, гласно, недвосмислено и достоинствено да им покажеме среден прст и да те тераме далје.
Или поточно, после средниот прст да се фатиме за работа :)
Не знам која е поента да се брза во ЕУ, кога сме еони далеку од било каков ред и поредок.
Прати некој од Шутка во Данска и барај да се асимилира веднаш, некако е слично колку и да е парадоксално.
Туку да се фатиме за работа, да почнеме едно по едно да средуваме, да направиме генералка и да го оправиме народот.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.020
Поени од реакции
4.996
Идејата на темава ја црпам од едициите Промени го моето мислење (Change my mind) каде се поставува политизирана тема, за која постои широка поделба и голем интерес во јавноста, и која е од општествено значење. Целта не е само да се промени мислењето на соговорникот, туку да се има една рационална дебата, базирана на аргументи и на крајот барем да се најде некое компромисно решение. Насловот на темата ќе биде променет за неколку недели. Сите предлог теми, пп, се добредојдени.

Прва тема ќе биде Францускиот предлог односно Предлог преговарачката рамка за решавање на македонско-бугарскиот спор, со цел тргање на бугарското вето и започнување на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската унија.

Овој предлог опфаќа три клучни прашања, кои воедно претставуваат и обврска за Македонија, а тоа се: вметнување на Бугарите во македонскиот Устав; ревизија на историските учебници и евидентирање на говорот на омраза!

Првото прашање ќе отвори внатрешно-политички проблем затоа што за промена на македонскиот Устав е потребно 2/3 мнозинство односно 80 пратеници, а власта ни одблиску го нема тоа потребно мнозинство. Од една страна се соочува со внатрекоалициска криза, каде неколку партии отворено и гласно, кои се дел од владејачкото коалициско мнозинство, најавуваат напуштање на владата ако се прифати овој Предлог. Вториот условувачки проблем доаѓа од АА, која бара свои уставни промени за да го прифати овој Предлог, односно на местото во Уставот каде пишува "малцинството кое го сочунуваат 20% од граѓаните" да се замени со "Албанците". Последниот проблем е во тоа што овој проблем е проблем на ЕУ од два аспекти. Првиот, самата ЕУ, односно Европската комисија, гарантира за спроведување на ова барање, а второ истото е спротивно на Општиот став на ЕУ за подобрување на правата на малцинствата и стимулирање на меѓудржавната соработка. Бугарија не го признава македонското малцинство! Бугарите треба да бидат вметнати како во Преамбулата, така и во Нормативниот дел (според мислењето на Пендаровски)!

Вториот проблем е самата ревизија во учебниците. Таа ќе се врши под диктат на Бугарија. Во секој момент може да стави ново вето ако не и се допадне одреден историски факт, кој претходно беше под ингеренција на Комисијата за историски прашања. Тоа прашање треба да се реши билатерално.

Последниот проблем е со воочувањето на говорот на омраза на социјалните мрежи и на јавните натписи! Притоа треба да биде известува а Бугарија за истото, што нашата држава и режим ќе ги стави во одредена подредена улога. Што е со говорот на омраза во Бугарија? Посебно во бугарскиот парламент!

Сите овие барања го кршат македонскиот суверенитет. Самите барања се адхезиони, нема место за преговори и внатрешна ревизија, за што јасно се изјасни претседателот на Владата, Ковачевски. Истиот беше против самиот предлог, за само по неколку денови да стане покровител на истиот.

Тука е претседателот на државата, Пендаровски, кој пред само неколку месеци имаше јавни критички излагања дека јазикот и историските прашања не смеат да бидат дел од Преговарачката рамка, за потоа да излезе со став дека овој Предлог не е штетен за Македонија! Кај истите нема конзистентност по ова прашање и е евидентна доминацијата на партиското едноумие.

Држава која прва не призна под уставното име, со држава која имавме широка економска соработка, со држава која имавме релативно топли односи, со држава која потпишавме два Договори за пријателство (и добрососедство). Но и држава која воедно не го признава нашиот јазик (за кој нема никаква гаранција во Преговарачката рамка, иако некои тука ја наведуваат точката 11 како некое компромисно решение), не признава дел од нашата историја, не го признава нашиот народ како засебен!

Дали ви се допаѓа оваа Предлог преговарачка рамка? Што ви се допаѓа, а што не? Дали треба да се прифати? Дали нејзиното спроведување ќе го реши македонско-бугарското прашање? Дали ќе го крене бугарското вето? Дали постои можност за внатрешно-политички компромис? Дали постои можност за билатерален компромис? Дали Македонија, под овие услови, треба да ги прекине преговорите за членство во ЕУ?

пи.ес. На сила стапуваат превентивни мерки за зачувување на интегритетот на дебата, така форумските тролови и Бугарите ќе добијат автоматски пермбан уште на самиот старт. :)

Пријатни дебати!
Ова не треба уопште да е под change my mind. Не само што е правилно него ова треба да е и единственото размислување на секој од нас. Јас сум највеќе за ЕУ и про-западна ориентација, ама не може држава што вика Мерси место благодарам да ми вика дека сме дијалект нивен.

Второ, како би и било на Австрија, Германија да ја блокира под назнака вие не сте независна држава вие сте наша покраина. Или Холандија да ја блокира Белгија ради Фламанците. Единствениот кој не покажува Европски вредности во ситуацијава се потомците на народите од северната страна на Кинескиот ѕид. Како држава членка на ЕУ и нели многу развиена и еманципирана треба да кажат терајте, што било било, за некои ситници да испегламе стварите и продужете ЕУ. Ама глупи се како тикви, така да тоа е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom