Програмирање социјална апликација

Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај малце помош, правам една социјална апликација за Андроид и имам еден проблем, повеќе е логички.

Значи имам постови, да речеме еве дека во базата еден ден ќе има 30 000 постови. Сега ако сакам да ги прикажувам овие постови на корисниците, ама само постовите на пријателите на еден корисник, треба да филтрирам. Е сега, да поминам 30 000 постови еден по еден и да ги проверувам не е воопшто решение и нема да функционира. Како би можел на паметен начин да ги прикажам новостите, има некој идеја? :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Срави еден TimeStamp поле за секој пост и филтрирај по него
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ма сеа ми светна од коа го напишав постот, преморен сум изглеа више... Најбрзо ми се гледа дека ќе е да ги земам сите пријатели на еден корисник и после да ги извадам сите постови напишани од тие пријатели од база, до ограничено време, пример 4-5 дена... Тука веќе имам многу скратено..... :)
Пак, нека стои темава, ако му текне на некој подобро решение нека пише. :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Ма сеа ми светна од коа го напишав постот, преморен сум изглеа више... Најбрзо ми се гледа дека ќе е да ги земам сите пријатели на еден корисник и после да ги извадам сите постови напишани од тие пријатели од база, до ограничено време, пример 4-5 дена... Тука веќе имам многу скратено..... :)
Пак, нека стои темава, ако му текне на некој подобро решение нека пише. :)
Леле обожавам вакви логички проблеми :vozbud: затоа и сакам да бидам програмер!
Инаку твоето решение ми изгледа нај практично.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
SELECT * FROM comments WHERE member_id IN (mid1, mid2, mid3...) ORDER BY timestamp LIMIT 10

Ети ес ку ел што ќе ти ги даде последните 10 постови од пријатели.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom